Przemoc domowa i gwałt: co Sochaczewianie myślą o konwencji stambulskiej?

/ 6 komentarzy
Zdjęcia i foto: Przemoc domowa i gwałt: co Sochaczewianie myślą o konwencji stambulskiej? Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

27 lipca Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało do resortu rodziny wniosek o podjęcie prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej, co wywołało wiele emocji wśród mieszkańców Sochaczewa. W czwartek podczas konferencji prasowej premier, Mateusz Morawiecki poinformował, że zdecydował o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności konwencji antyprzemocowej z ustawą zasadniczą.


Konwencja Stambulska (antyprzemocowa) polega na zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet oraz przemocy domowej. Ma na celu: 

a. ochronę kobiet przed wszelkimi formami przemocy oraz zapobieganie, ściganie i eliminację przemocy wobec kobiet i przemocy domowej; 

b. przyczynienie się do eliminacji wszelkich form dyskryminacji kobiet oraz wspieranie rzeczywistego równouprawnienia kobiet i mężczyzn, w tym poprzez wzmocnienie pozycji kobiet; 

c. stworzenie szeroko zakrojonego planu ramowego, polityk i działań na rzecz ochrony i wsparcia wszystkich ofiar przemocy wobec kobiet i przemocy domowej;

d. zacieśnianie międzynarodowej współpracy mającej na celu likwidację przemocy wobec kobiet i przemocy domowej; 

e. zapewnienie wsparcia i pomocy organizacjom i instytucjom władzy wykonawczej w skutecznej współpracy na rzecz wypracowania zintegrowanego podejścia do likwidacji przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. 


Jak poinformował  szef MS Zbigniew Ziobro:

- Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało w poniedziałek do resortu rodziny wniosek o podjęcie prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej.

Ziobro swoją decyzję argumentował, że w konwencji znajdują się zapisy "o charakterze ideologicznym", z którymi jego resort się nie zgadza.

W kilku miejscowościach odbyły się już protesty. Wśród mieszkańców Sochaczewa również zawrzało. 

,,Nie zgadzam się na wycofanie konwencji. Wymagam od rządu zapewnienia bezpieczeństwa ofiarom, które są zagrożone w domu przez członków rodziny, małżonków czy partnerów. " - mówi sochaczewianka Małgorzata

,,Gwałt powinien być ścigany z urzędu, a kary dotkliwe tak, żeby już żaden oprawca więcej tego nie zrobił. I przede wszystkim, żeby słowa dziewczyn były brane na poważnie. Ile razy się słyszy, że same tego chciały, prowokowały wyzywającym ubiorem, wysyłały ,,sygnały", piły alkohol. Chyba to właśnie budzi we mnie największe oburzenie." - stwierdza oburzona Anna 


A co Wy myślicie o konwencji stambulskiej?


 0
Oceń
(0 głosów)

 Opinie i komentarze użytkowników (6)

marcpromarcpro
-1
Oczywiście że ta konwencja powinna być wypowiedziana.

Chociażby z tego powodu, że nie mówi ona nic o alkoholu i narkotykach, będących jednymi z głównych źródeł przemocy w rodzinach, a wskazuje wyłącznie na uwarunkowania: kulturowe, społeczne i religijne.

Jeśli chodzi o przemo wobec kobiet, to Polska powinna być wzorem dla innych, bo zajmujemy ostatnie miejsce w niechlubnym rankingu przemocowym. (2020-07-30 12:46)
marcpromarcpro
-1
A tutaj mamy nowsze badania z 2019 r.
(2020-07-30 12:58)
marcpromarcpro
-1
Jeszcze raz, bo coś nie poszło. (2020-07-30 13:06)
wbienkowbienko
+1
A u mnie w domu alkoholu cały barek, a przemocy domowej ni huhu :)Zajmujemy ostatnie miejsce w niechlubnym rankingu przemocowym ponieważuwarunkowania: kulturowe, społeczne i religijne ukształtowały u nas postawę, że te "brudy" pierze się we własnym domu - bo co ludzie powiedzą. Poza tym w takich przypadkach rodzą się problemy pochodne: gdzie mieszkać i za co utrzymywać siebie i dzieci. Wsparcie państwa w tych przypadkach jest znikome. Często to są przyczyny, które blokują decyzję o zgłoszeniu aktów przemocy. To też owocuwarunkowań kulturowych i społecznych dot. roli kobiet - ugruntowane w Polsce, wiecznie żywe 3K (kinder, kuche, kirche) w wersji spolszczonej "Matka Polka" - szczególnie na wsi). (2020-07-30 14:22)
robbo2krobbo2k
+1
Czy ci z konfederacji po bzdurach o górnictwie dalej musza sie blaznic? Oczywistym jest iz wskazniki sa takie bo policja nie odnotowuje takich przpadków gdyz "kulturowo" pranie własnej baby jest dozwolone co posłowie pewnych opcji popieraja.

(2020-07-30 15:44)
marcpromarcpro
-1
Jak masz inne wskaźniki (te wg Ciebie prawdziwe), to podaj.
Nie masz???

To skąd wiesz że to co podane jest fałszywe? (2020-07-30 16:21)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy