Przesłanie MWS z okazji 40 rocznicy wydarzeń Czerwca '76

Zdjęcia i foto: Przesłanie MWS z okazji 40 rocznicy wydarzeń Czerwca

Zbliża się 40 rocznica wydarzeń z czerwca 1976 roku. Planowane obchody, w których przygotowywanie włączyły się samorządy, organy administracji państwowej i organizacje społeczne powinny być zachętą do refleksji oraz do wspólnej zadumy nad darem wolności.


Protesty robotników z pamiętnego czerwca 1976, stały się punktem zwrotnym w najnowszej historii Polski. Uruchomiły zdarzenia, których skutku nikt wtedy nie mógł przewidzieć. Z buntu przeciwko arogancji władzy i przedmiotowemu traktowaniu ludzi pracy, powstał ruch społeczny, który rozpoczął kulminacyjny etap marszu ku wolności.


Pomnik w Ursusie przedstawia kamienną bryłę. Jego profil jak gdyby współbrzmi ze słowami poety: "lawina bieg od tego zmienia,po jakich toczy się kamieniach". To poetyckie przesłanie powinno być przestrogą dla każdej władzy,która podejmuje próbę rozwiązywania konfliktów społecznych przy pomocy siły. W dniu 26 czerwca pochylmy wspólnie głowy, oddając hołd ofierze robotników Ursusa, Radomia i Płocka, którzy stanęli solidarnie w walce o prawa człowieka.


Mazowiecka Wspólnota SamorządowaLudzie Ursusa nigdy nie zapomnieli o Czerwcu 1976 roku. Przyszło za to zapłacić więzieniami, obozami dla internowanych, aresztami. Na fot. z 1982 r. robotnik Zakładów Mechanicznych "Ursus", Krzysztof Gołaszewski (pierwszy od lewej) w celi na warszawskiej Białołęce.  

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy