Przez 6 dni brzmiał Chopin i Bach

  Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu za nami.

W dniach 15 20 października na scenach Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie oraz w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym i w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki tradycyjnie rozbrzmiewały melodie dwóch kompozytorów Fryderyka Chopina i Jana Sebastiana Bacha.

W dwóch pierwszych dniach konkursu na scenie sochaczewskiej Szkoły Muzycznej ze swoimi recitalami wystąpiło znakomite międzynarodowe Jury Festiwalu: w sobotę 15 października wystąpili: prof. Jan Kadłubiski oraz Mical O'Rourke   z Irlandii, zaś w niedzielę 16 października: Dorian Leljak - Serbia/Chorwacja i Murray McLachlan z Wielkiej Brytanii.

Koncerty odbywające się pod patronatem Burmistrza Miasta Sochaczew Piotra Osieckiego, były wstępem do rywalizacji 72 młodych, utalentowanych pianistów z Polski i zagranicy, których przesłuchania odbywały się przez następne trzy dni. Spośród nich Jury XXI Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu pod przewodnictwem prof. Jana Kadłubiskiego postanowiło w dniu 19.11.2013 r. podczas uroczystej gali nagrodzić następujące osoby:

 

w I zakresie repertuarowym

-       Nagrodę Burmistrza Miasta Sochaczew Piotra Osieckiego otrzymała Natalia Anchim z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia
w  Płocku (nauczyciel: Krystyna Tytman)

-      Nagroda Przewodniczącej Rady Miejskiej Jolanty Gonty przypadła Annie Głosek z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia nr 5 im Henryka Wieniawskiego w  Warszawie (nauczyciel: Jolanta Ptasińska)

-      Nagroda Wójta Gminy Sochaczew Mirosława Orlińskiego trafiła do Kingi Małeckiej z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Kurpińskiego w Kutnie filia w Łęczycy (nauczyciel: Aleksandra Nowak Zakrzewska)

-      Konstancja Rempała z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia nr 2 im. Fryderyka Chopina w Warszawie (nauczyciel: Beata Ludwicka) otrzymała Nagrodę Radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Adama Orlińskiego

-      Poloneza As-dur F. Chopina najlepiej wykonał Adam Zakrzewski
z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia nr 5 im Henryka Wieniawskiego w  Warszawie (nauczyciel: Jolanta Ptasińska) Otrzymał on Nagrodę finansową Radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Adama Orlińskiego

 

w II zakresie repertuarowym

-      Stypendium Starosty Powiatu Sochaczewskiego Tadeusza Korysia otrzymała uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie - Oliwia Adamczyk (nauczyciel: Agnieszka Domańska)

-      Carmen Ferreira z Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych I i II stopnia nr 3. im. Grażyny Bacewicz w Warszawie (nauczyciel: Bożena Pawlina) otrzymała Nagrodę Wójta Gminy Nowa Sucha Macieja Mońki

-      Nagroda Wójt Gminy Młodzieszyn Joanny Szymańskiej trafiła do  Callum Hilton z Chethams  School of  Music in Manchester (nauczyciel: Susan Bettaney)

-      Jan Hozakowski z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia nr 2 im. Fryderyka Chopina w Warszawie (nauczyciel: Maria Szalecka Rosołowska) otrzymał Nagrodę Wójta Gminy Iłów Romana Kujawy

-      Gizem Kardal z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych I i II stopnia  nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie (nauczyciel: Katarzyna Mościcka) otrzymała obraz olejny ufundowany przez Barbarę Jachimowicz sochaczewską artystkę, malarza

-      Michał Korzeniewski z Chethams  School of  Music in Manchester (nauczyciel: Masa Tayama) otrzymał nagrodę od sklepu Dawis-Bis p. Katarzyny Dobrowolskiej

-      Nagroda Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Macieja Małeckiego przypadła Julii Kucharskiej z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Tadeusza Bairda w Grodzisku Mazowieckim (nauczyciel: Beata Grabalska Dukaczewska)

-      Nagroda przypadła również Piotrowi Orlow z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Bytomiu (nauczyciel: Maria Serafin), który najlepiej wykonał Fugę a-moll F. Chopina.  Otzrymał Nagrodę Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Macieja Małeckiego

-      Wojciech Smierzchalski z Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Henryka Wieniawskiego (nauczyciel: Krystyna Filipowska) otrzymał Nagrodę Wójta Gminy Teresin Marka Olechowskiego

   w III zakresie repertuarowym nagrody finansowe z Centrum Edukacji Artystycznej otrzymali:

-      Piotr Alexewicz z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu (nauczyciel: Paweł Zawadzki)

-      Klara Baś z Prywatnej  Szkoły Muzycznej II stopnia w Sulejówku (nauczyciel: Krzysztof  Rynkiewicz)

-      Geordie Campbell z Chethams  School of  Music in Manchester (nauczyciel: Simon Bottomley)

-      Nicole Kiełbasiewicz z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu (nauczyciel: Helena Furmanowicz Kurzyńska)

-      Karol Lewandowski z Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych I i II stopnia nr 3. im. Grażyny Bacewicz w Warszawie (nauczyciel: Krzysztof  Rynkiewicz)

-      Karol Sawicki z Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych I i II stopnia nr 3. im. Grażyny Bacewicz w Warszawie (nauczyciel: Krzysztof  Rynkiewicz)

-      Kamil  Zacharczuk z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie (nauczyciel: Maria Poradowska-Orlewicz)

-      Michał Ziajski z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka  Wieniawskiego w Łodzi (nauczyciel: Elżbieta Makowska)

 

        w IV zakresie repertuarowy nagrody przypadły:

-      Jackie Campbell z Chethams  School of  Music in Manchester (nauczyciel: Simon Bottomley) - Nagroda Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Macieja Małeckiego

-      Juliuszowi Goniarskiemu z Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie (nauczyciel: Maria Rzepecka) - Nagroda Krzysztofa Wasilewskiego

-      Wojciechowi Kruczkowi z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie (nauczyciel: Joanna Ławrynowicz-Just) otrzymał on Stypendium Powiatowej Izby Gospodarczej oraz Nagrodę Specjalną ufundowaną przez WPTA udział w World Piano Conference w Serbii

-      Łukasz Niemancewicz z Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Białymstoku (nauczyciel: Leszek Kot) otrzymał Nagrody Wójta Gminy Brochów Andrzeja Fijołka i Specjalną, ufundowaną przez WPTA udział w World Piano Conference w Serbii

-      Simon Passmore z Royal Northern College of Music in Manchester (nauczyciel: Murray McLachlan) otrzymał Nagrodę Wójta Gminy Rybno Grzegorza Kropiaka i  Nagrodę Specjalną ufundowaną przez WPTA udział w World Piano Conference w Serbii

          Po wręczeniu dyplomów oraz nagród najlepsi uczestnicy festiwalu zaprezentowali swoje umiejętności przed szerszą publicznością, zgromadzoną w tym dniu w sali Szkoły Muzycznej, wykonując po jednym utworze z przygotowanego na konkurs repertuaru. Również następnego dnia, w tej samej formie odbyły się dwa koncerty Laureatów, tym razem w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym i Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki podczas którego także nie zabrakło widowni lubiącej muzykę Fryderyka Chopina i Jana Sebastiana Bacha.

 

Jako organizatorzy XXI Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu chcielibyśmy podziękować Osobom i Instytucjom, które wsparły tegoroczną XXI edycję Festiwalu, a są nimi:

         Poseł na Sejm RP Maciej Małecki

         Centrum Edukacji Artystycznej

         Radny Województwa Mazowieckiego Adam Orliński

         Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki Aleksandra Kielan

         Starosta Powiatu Sochaczewskiego Tadeusz Koryś

         Burmistrz Miasta Sochaczew Piotr Osiecki

         Przewodnicząca Rady Miejskiej Jolanta Gonta

         Powiatowa Izba Gospodarcza

         Wójt Gminy Brochów Andrzej Fijołek

         Wójt Gminy Sochaczew Mirosław Orliński

         Wójt Gminy Młodzieszyn Joanna Szymańska

         Wójt Gminy Nowa Sucha Maciej Mońka

         Wójt Gminy Teresin Marek Olechowski

         Wójt Gminy Iłów Roman Kujawa

         Wójt Gminy Rybno Grzegorz Kropiak

         Mars Polska Sp. z o.o.

         Hotel Chopin Maryla i Jacek Pliszka

         Restauracja Kameralna Katarzyna i Maciej Brażuk

         Dawis Bis Katarzyna Dobrowolska

         Stowarzyszenie Przyjaciół PSM I i II stopnia w Sochaczewie

         Krzysztof Wasilewski

         Barbara Jachimowicz

         Tadeusz Przywoźny

 

Szczególne podziękowania Organizatorzy kierują do Samorządu Miejskiego oraz Centrum Edukacji Artystycznej za wsparcie finansowe naszego Festiwalu.

 

 



0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy