Zaloguj się do konta

Przybywa parkingów w centrum miasta

Urząd Miasta w Sochaczewie
2012-06-28
Inwestycje
W środę, 20 czerwca, zakończył się pierwszy etap budowy miejsc parkingowych w okolicy placu Armii Ludowej. Naprzeciw poczty, przy ul. 1 Maja, ekipa techniczna ZKM wykonała 10 miejsc postojowych dla samochodów osobowych. Docelowo w tym rejonie powstanie aż 158 miejsc parkingowych.

Zgodnie z projektem szeroki chodnik przed pocztą zwężono, podobnie jezdnię na fragmencie ul. 1 maja i właśnie na tych „odciętych” kawałkach utworzono zatokę dla 10 samochodów.
- W ramach zdania nie tylko zbudowaliśmy miejsca postojowe, ale zleciliśmy wymianę fragmentu chodnika przed pocztą i sklepami, wyprofilowanie łuku na skrzyżowaniu ul. 1 Maja i ul. Reymonta, a przed budynkiem ZUS-u wymianę zniszczonej kostki brukowej – mówi wiceburmistrz Stanisław Wachowski.

Ratusz założył, że prace pochłoną ok. 165 tys. zł, ale jaki będzie ostateczny koszt robót dowiemy się za kilka dni, gdy UM zweryfikuje kosztorysy powykonawcze złożone przez ZKM.
- Budowa miejsc postojowych to ostatni etap robót, które mają znacznie szerszy zakres, niż by się mogło wydawać. Pod placem Armii Ludowej biegną liczne sieci elektryczne i teletechniczne, które należy przenieść w inne miejsce. Projektanci muszą precyzyjnie zaplanować ich przebieg. Muszą uzyskać zgodę właścicieli na przełożenie przewodów, a to niestety trwa. Co jeszcze bardzo istotne, chcemy utwardzić prawie 2 tys. m2 terenu, a ten należy odwodnić, zapewnić odpływ wodom opadowym. W tym rejonie brak kanalizacji deszczowej, zatem pod kostkę brukową najpierw należy położyć deszczówkę – wylicza Urszula Cielniak naczelnik Wydziału Inwestycji i Modernizacji UM.

Docelowo, w trzech etapach, przy Placu Armii Ludowej i jego najbliższej okolicy do dyspozycji kierowców oddanych zostanie łącznie 158 miejsc postojowych, w tym 5 dla osób niepełnosprawnych m.in. przed Bankiem Spółdzielczym i PKO S.A.
- Nie chodzi nam tylko o komfort kierowców, ale też o wspieranie lokalnej przedsiębiorczości. To ścisłe centrum miasta, sklepy, banki, punkty usługowe, szkoły językowe. Dla wielu z nich 2-3 miejsca dla zmotoryzowanych klientów to gwarancja sukcesu finansowego – podkreśla z kolei burmistrz Piotr Osiecki.

Duży projekt budowy miejsc postojowych obejmuje ulice Wąską, 1 Maja, Reymonta i Plac Armii Ludowej. Przed pocztą już można korzystać z 10 miejsc. Taka sama liczba pojawi się przed bankiem PKO SA. Z tego powodu dotychczas 11 metrowa ulica 1 Maja zwężona zostanie do 7 metrów. Na całej długości ulicy Wąskiej architekci wydzielili 59 miejsc, w tym aż 22 przed remontowanymi kramnicami. Kolejne 59 „kopert” kierowcy będą mieć do dyspozycji na ulicy Reymonta. Ostatnie 20 zatoczek projektant umieścił po wschodniej stronie uliczki łączącej Wąską i Reymonta (przy Eurostemplu).

Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc