"Przyjaciele z wąskiego toru" - nowa lekcja muzealna w Muzeum Kolei Wąskotorowej

/ 4 zdjęć
Zdjęcia i foto: "Przyjaciele z wąskiego toru" - nowa lekcja muzealna w Muzeum Kolei Wąskotorowej Historia i tradycja sochaczew

W ostatnim czasie oferta edukacyjna Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie wzbogaciła się o nową lekcję muzealną dedykowaną najmłodszym adeptom kolejnictwa. "Przyjaciele z wąskiego toru – kolejowe warsztaty muzealne" to kolejna propozycja ze znanego już i cenionego przez naszych gości bloku tematycznego pn. "Opowieści starych lokomotyw". W jego ramach uczestnicy poznają różne zagadnienia związane z dziejami kolejnictwa czy lokalną historią za pośrednictwem spersonifikowanych pojazdów wąskotorowych, które przez wiele lat pełniły służbę na kolei, by na zasłużoną emeryturę osiąść w sochaczewskim muzeum. Tytułowi "przyjaciele" dołączyli zatem do "Fryderyka – znawcy historii kolejnictwa", "Bogdana – znawcy dziejów kolei wąskotorowych w Polsce", "Łukasza – znawcy dziejów Powiatowej Kolei Sochaczewskiej", "Marty – eksperta do spraw bezpieczeństwa na kolei" i "Siemowita – znawcy historii Sochaczewa".

Tym razem w rolę bohaterów opowieści wciela się grupa muzealnych pojazdów i nie tylko, które dzięki barwnej narracji zapoznają uczestników zajęć z bogatą historią, interesującymi zbiorami i wszechstronną działalnością Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, a więc placówki z największą kolekcją taboru wąskotorowego w Polsce. Lekcja rozpoczyna się w muzealnej sali dydaktycznej, a kończy w muzealnym skansenie, gdzie podczas spaceru dzieci będą miały szansę poznać osobiście każdego z "przyjaciół".

Ciekawym dopełnieniem opisywanej lekcji są kolejowe warsztaty plastyczne oparte na metodzie scrapbookingu, które stanowią kontynuację cieszących się dużą popularnością "Świątecznych warsztatów muzealnych". W ich trakcie najmłodsi samodzielnie wykonają i zabiorą do domu kolejowy layout z wizerunkiem jednego z bohaterów.

Przypomnijmy, że scrapbooking to sztuka ręcznego tworzenia i dekorowania albumów ze zdjęciami i pamiątkami rodzinnymi. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa scrapbook, które oznacza album wykonany właśnie taką techniką. Sam wyraz scrap to po prostu skrawek. Uczestnicy warsztatów poznają tajniki tej sztuki rękodzielniczej i przekonają się, że w scrapbookingu wszystko zależy od inwencji twórczej artysty. To wyjątkowa zabawa, która rozwija wyobraźnię i kreatywność.

Zajęcia adresowane są dla przedszkoli oraz klas I–III szkół podstawowych. Ich cena wynosi 60 zł za grupę do 25 osób oraz koszt ulgowego biletu wstępu do placówki, czyli 6 zł dla każdego uczestnika (dzieciom do 7 roku życia oraz opiekunom grup przysługuje bilet bezpłatny). W ramach promocji dla placówek oświatowych z terenu Sochaczewa i powiatu sochaczewskiego cena lekcji wynosi jedynie 60 zł (za grupę do 25 osób).

W celu zarezerwowania zajęć należy zadzwonić pod numer telefonu 46 862 59 75 bądź wysłać e-mail na adres centrum@stacjamuzeum.pl.

Zapraszamy!

Monika Szymańska
Tomasz Karolak

asystenci muzealni
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

Fot. Marta Przygoda-Stelmach i archiwum Stacji Muzeum

Zobacz więcej:
Oferta edukacyjna Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy