Ratujemy i uczymy ratować - 04.02.2014

/ 1 komentarzy / 3 zdjęć
Zdjęcia i foto: Ratujemy i uczymy ratować - 04.02.2014 Spotkania, jubileusze sochaczew

To tytuł ogólnopolskiego programu edukacyjnego Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka, w którym biorą udział sochaczewskie zuchy z 2 Gromady Zuchowej „Leśne Bractwo”. Dzięki temu przedsięwzięciu wszystkie dzieci mają szansę uczyć się podstawowych czynności ratujących życie - uciśnięć i wdechów na fantomach przekazanych przez WOŚP. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z wymiaru tego projektu. Jest to absolutny rekord, gdyż Polska jest pierwszym krajem na świecie, w którym wprowadzono do szkół podstawowych, na tak ogromną skalę, naukę podstawowych czynności ratujących życie. W ten sposób zrodził się pomysł ustanowienia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób. Okazją do tego  był ogłoszony w październiku przez Europejską Radę Resuscytacji “Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca”.

W Sochaczewie organizatorami akcji „Bicia rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej” przeprowadzonej w Szkole Podstawowej nr 3 była 2 Gromada Zuchowa „Leśne Bractwo” (uczniowie z klasy II b) wraz z instruktorami ratownictwa hm. Krystyną Stańkowską i Zofią Szydełko.

W całej Polsce dokładnie o godz. 12:00 rozpoczęło się ustanawianie rekordu w jednoczesnym udzielaniu pierwszej pomocy. Organizatorzy postawili sobie za cel, by jak najwięcej uczestników prowadziło resuscytację krążeniowo-oddechową (wdechy ratownicze oraz uciski klatki piersiowej) w jednym czasie. Dotychczasowy rekord świata, który jak podają różne źródła wynosił od 9 do 16 tysięcy ludzi, a obecny - 90 tysięcy ludzi prowadzących resuscytację w jednym czasie. Uczestnikami projektu byli uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście. W sochaczewskiej szkole wzięło w nim udział blisko 300 osób.

W nowym roku sochaczewskie zuchy ze Szkoły Podstawowej nr 3 zaprezentują się już 12 stycznia podczas trwania 22. Finału WOŚP, gdzie w Studiu TVP wezmą udział m.in. w pokazie udzielania pierwszej pomocy, spotkaniach z ciekawymi ludźmi oraz zabawie z wolontariuszami.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (1)

Janek5000Janek5000
0
Brawo. Super inicjatywa! (2014-02-05 16:27)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy