Razem dla Budżetu Obywatelskiego

Zdjęcia i foto: Razem dla Budżetu Obywatelskiego Partie polityczne sochaczew

Projekt Budżet Obywatelski w Sochaczewie, stowarzyszenie Porozumienie Ziemi Sochaczewskiej realizuje wspólnie ze stowarzyszeniami Przyjazne Miasto Sochaczew, Ruch Obywatelski - Teraz Sochaczew oraz Stowarzyszeniem Przymierze patronat medialnym nad projektem objął Exspress Sochaczewski. Jest to najlepszy dowód na to, że dobry pomysł, służący mieszkańcom znajdzie uznanie i wsparcie tych, którym dobro Sochaczewa leży na sercu.


Czy o wydatkach w Sochaczewie mają prawo decydować wszyscy mieszkańcy?

Budżet Obywatelski to wydzielona część budżetu Miasta, czyli tego, którym na co dzień zarządza Rada Miasta i Burmistrz Miasta po to, aby w ramach tej kwoty mieszkańcy mogli składać projekty i pomysły, które trzeba w ich okolicy zrealizować oraz w sposób demokratyczny decydować o ich wdrożeniu.
Jest to włączanie się mieszkańców w tworzeniu budżetu miasta na dwóch etapach przygotowywania i wyboru pomysłów. Z tego rozwiązania korzysta już ponad 300 miast na świecie. W Polsce między innymi Sopot, Dąbrowa Górnicza oraz Łódź.


Idea Projektu

Społeczeństwo obywatelskie to takie, w którym zbiorowość złożona z jednostek wykazuje wolę i inicjatywę działania. Bardzo często w rozmowach z sąsiadami i znajomymi ubolewamy nad tym, że naszą drogą nikt się nie interesuje, że plac zabaw powinien być wyremontowany, że brak jest należytego oświetlenia na naszym osiedlu. Rada Miasta jako organ uchwałodawczy oraz Burmistrz, który pełni władzę wykonawczą podejmują decyzję o tym, jakie inwestycje i w jakiej kolejności realizować. Jest to podstawowa zasada działania społeczeństwa demokratycznego poprzez swoich przedstawicieli ale…


…czasami chcielibyśmy jako mieszkańcy zdecydować o tej jednej konkretnej sprawie, która nas dotyczy pozostawiając resztę kompetencji w rękach naszego samorządu i wybranych przez nas przedstawicieli. Tą sprawą może być utwardzenie naszej ulicy, wykonanie na niej oświetlenia lub cokolwiek innego co leży w gestii samorządu naszego miasta. Odpowiedzią na tę potrzebę jest właśnie idea projektu „Budżet Obywatelski”, gdyż to dzięki niej i środkom zapisanym w budżecie miasta na inwestycje, o których bezpośrednio zadecydują mieszkańcy możemy stawać się lokalną społecznością, która nie tylko poprzez swoich przedstawicieli, ale również bezpośrednio może wytyczać władzy lokalnej kierunki realizowanych inwestycji.

Więcej na stronie projektu www.budzetobywatelski.pl

Serdecznie zapraszamy

Porozumienie Ziemi Sochaczewskiej

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy