Reedycja debiutanckiego albumu Władysława Komendarka

Zdjęcia i foto: Reedycja debiutanckiego albumu Władysława Komendarka Słowo pisane sochaczew

Równo miesiąc temu miała miejsce premiera reedycji debiutanckiego albumu Władysława Komendarka. Debiutancki album pierwszego polskiego kosmity – dostępny wcześniej tylko w formie kasety magnetofonowej to urzekająca, przebojowa muzyka elektroniczna zanurzona w głębokich latach 80. 

Nostalgiczna podróż w czasy zakupów w Pewexie, wczasów pracowniczych i brutalnej rywalizacji między Commodore a Atari. To także wspomnienie wciągających programów telewizyjnych, których strzępy pozostały w podświadomości wielu trzydziesto- i czterdziestolatków – razem z pulsującą wczesnymi automatami perkusyjnymi muzyką o ciekawych melodiach i intrygujących aranżacjach.

 

Władysław Komendarek na przełomie lat 70. i 80. był jednym z filarów progresywnego zespołu Exodus, z którym zdobywał Złote Płyty i objeżdżał największe hale w Polsce. W 1984 roku zerwał z rock’n'rollowym życiem i otoczony syntezatorami wyjechał do Puszczy Białej, gdzie skomponował kilkadziesiąt utworów. Choć muzyka elektroniczna zawsze kojarzyła się z kosmosem i obcymi, nieodkrytymi światami, to Komendarek szedł pod prąd. Jak na pierwszego polskiego kosmitę przystało – zachwycił się tym co ziemskie, a swoje obserwacje zamknął w kilkunastu utworach, nagranych w latach 1984-85. To niezwykłej urody muzyka, zaskakująca nietypowymi rozwiązaniami aranżacyjnymi i urzekająca swoją melodyjnością.

 

Na płycie znalazł się kompletny materiał z wydanej w 1985 roku kasety „Władysław Komendarek” (w pełnych, pozbawionych skrótów wersjach), uzupełniony o cztery nagrania pochodzące z tej samej sesji. W książeczce unikatowe, jedyne zachowane ujęcia z sesji okładkowej kasety oraz tekst Macieja Michty, opisującego el-muzykę m.in. na łamach kwartalnika „Lizard”.

 

01. Polowanie w Puszczy Białej
02. Tęsknota żeglarza
03. Ranek nad Wisłą
04. Kiszłak
05. Leśna przechadzka
06. Super Express
07. Podwodny spacer
08. Krople rosy

Bonusy:
09. Samotna pacynka
10. Lusesita (to znaczy promyk)
11. Morskie figle
12. Droga do Sahary


Władysław Komendarek – syntezatory

 

Nagrano:
1984-85, Warszawa, Polskie Radio


Wydawca: GAD Records


 

Ps. Niektóre utwory z płyty były regularnie wykorzystywane w programie tv "Sonda".

 

opr. Justyna Marciniak

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy