Rekonstrukcja Bitwy nad Bzurą 1915 już w maju!

/ 12 komentarzy
Zdjęcia i foto: Rekonstrukcja Bitwy nad Bzurą 1915 już w maju! Historia i tradycja sochaczew

Od 2006 roku odbywają się w okolicach Sochaczewa rekonstrukcje historyczne, które gromadzą dziesiątki rekonstruktorów armii rosyjskiej i niemieckiej. Rekonstruktorzy odtwarzają nad współczesną Bzurą sceny z toczonej tu krwawej bitwy w 1915 roku. I znów, tak jak wtedy, słychać komendy w języku rosyjskim i niemieckim oraz polskim, czeskim, litewskim czy węgierskim – bo o walkach z 1915 roku pamiętają rekonstruktorzy z wielu krajów.

Organizatorami rekonstrukcji, która odbędzie się 20 maja w Tułowicach jest Fundacja Polonia Militaris oraz Fundacja Wojskowości Polskiej i związane z nimi grupy rekonstrukcji historycznej (MGRH II bat. 18 p.p., GRH 14 p.uł., GRH Na Posterunku, SRH Pionierzy 40 p.p., GRH Kampinos, GRH Marienburg). Wsparcia udzielają dwa sochaczewskie muzea: Kolei Wąskotorowej oraz Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz rzecz jasna lokalne samorządy, promujące bogate tradycje historyczne Mazowsza.

W bitwie weźmie udział 150 uczestników zaproszonych z Niemiec, Czech, Rosji, Litwy, Białorusi i Ukrainy oraz rzecz jasna rekonstruktorzy z Polskie, w tym dwie sochaczewskie grupy rekonstrukcyjne występujące w mundurach 36 niemieckiego pułku gazowego oraz kawalerii rosyjskiej.

Patronem medialnym wydarzenia jest portal e-sochaczew.pl, ściśle współpracujący z portalem historii ożywionej www.dobroni.pl. W biurze Stowarzyszenia e-sochaczew.pl, przy ulicy Hanki Sawickiej 3, znajduje się biuro organizacyjne imprezy.

Biuro jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00 tel. 46 811 15 55
e-mail: biuro@esochaczew.plProgram imprez:

Sobota – 19 maja 2012 roku

- wyjazd pociągu historycznego z Tułowic do Sochaczewa, powitanie żołnierzy na stacji w Sochaczewie, defilada uczestników rekonstrukcji przez Sochaczew na plac Kościuszki, apel, zwiedzanie Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz Muzeum Kolei Wąskotorowej
- wycieczka dla gości z zagranicy szlakiem Frontu Wschodniego I Wojny Światowej w powiecie Sochaczewskim i Żyrardowskim
- zwiedzanie okopów i pozycji
- otwarcie stoisk handlowych i patronackich
- kino polowe z filmami z epoki
- próba bitwy i wieczorny apel pamięci, wspomnienie poległych nad Dolną Bzurą I Rawką

Niedziela – 20 maja 2012 roku

- złożenie kwiatów na cmentarzu wojennym w Brochowie
- stoiska handlowe i patronackie
- apel pamięci –
- widowisko historyczne – „Bzura i Rawka 1914 – 1915” – godz. 14.00


Parę słów o historii wdarzenia

Po zakończeniu operacji łódzkiej w listopadzie 1914 r. działania wojenne przenoszą się po raz drugi na teren dzisiejszego województwa mazowieckiego. Wojska rosyjskie z 1 i 2 armii, pod naporem 9 armii niemieckiej, wycofały się i zajęły pozycje na wschodnim brzegu dolnej Bzury i Rawki. Linie rosyjskich okopów obsadzone przez I, V, VI korpus syberyjski oraz II korpus kaukaski biegły od Nowej Suchej i Kozłowa Biskupiego, przez Sochaczew, Plecewice, Konary, Brochów do Przęsławic.

Na zachodnim brzegu Bzury wojska niemieckie, licząc od ujścia rzeki, składały się
z następujących oddziałów: III korpus rezerwowy, XIII, XVII korpus, I korpus rezerwowy, które utrzymywały następujące miejscowości: Zakrzew, Dachowa, Antoniew, Altanka, Gawłów, Żuków, Mistrzewice, Witkowice, Łaźnia (dziś nie istnieje), Kamion.

W ciągu 8 miesięcy walk, od grudnia 1914 r. do lipca 1915 r., zaangażowano do walki w tym rejonie ponad 200 000 żołnierzy. Celem Niemców było przełamanie obrony wojsk carskich
i wyprowadzenie ataku w celu zdobycia Warszawy. Silnie rozbudowane na linii rzek pozycje wojsk rosyjskich, okazały się nie do zdobycia. Dopiero decyzja rosyjskiego sztabu o wycofaniu na wschód wojsk frontu północno-zachodniego umożliwiła żołnierzom Wilhelma II opanowanie tego rejonu.

Działania na froncie Bzura-Rawka zakończyły się 17 lipca 1915 r., wycofaniem całości sił rosyjskich. Epilogiem działań nad dolną Bzurą i Rawką stało się zdobycie przez Niemców Warszawy - 5 sierpnia i Modlina - 20 sierpnia 1915 r.

O skali działań na froncie świadczą dziś rozsiane po okolicy żołnierskie cmentarze.
Na blisko 40 cmentarzach nad Bzurą i Rawką pochowano około 70 000 tysięcy poległych.
Pomimo upływu prawie 100 lat od toczonych nad Bzurą i Rawką walk na wielkim polu bitwy pozostało jeszcze wiele śladów. Uważny obserwator dostrzeże w okolicach Sochaczewa wiele interesujących miejsc. Zarówno lasy młodzieszyńskie, a także las Gawłowski koło Sochaczewa zachowały - dziś już zarośnięte - linie okopów, które układają się w skomplikowany bitewny system pozycji obronnych: rowów dobiegowych, polowych magazynów i ziemianek.

Na terenie powiatu sochaczewskiego znajduje się kilkanaście cmentarzy wojennych, zarówno z walk toczonych w czasie wojny manewrowej września-grudnia 1914 (Iłów, Uderz), jak i walk pozycyjnych, spośród których wyróżnia się swoim niezwykłym pięknem mauzoleum w Złotej. Na terenach natomiast dawnej Ziemi Sochaczewskiej, która obejmowała jeszcze tereny aż do Grodziska Mazowieckiego i Skierniewic, znajduje się jeszcze kilkadziesiąt następnych cmentarzy wojennych z wielkim, kamiennym mauzoleum w kształcie szańca w Huminie i zbudowanym na planie koła mauzoleum w Joachimowie–Mogiłach, w którym pochowano również żołnierzy niemieckich z II Wojny Światowej.

W Sochaczewie, zmiecionym ogniem dwóch wojen, pozostało niewiele śladów toczonych tu walk. Kaplica prawosławna na cmentarzu przy ulicy Traugutta jest jedyną pozostałością po kwaterze rosyjskiej i zniszczonej w latach 60. zbiorowej mogile rosyjskich żołnierzy. W Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie (pl. Kościuszki 2) można zobaczyć wystawę artefaktów podniesionych z pobojowisk Wielkiej Wojny, zdjęć i map.

Dla celów zbierania informacji o bitwie stworzona została strona internetowa www.1915.pl <- kliknij tu


Serdecznie zapraszam na stronę muzealną www.muzeumsochaczew.pl tam znajdziecie najświeższe informacje o tym co dzieje sie w muzeum.

 

Informacje dodatkowe
  0
  Oceń
  (0 głosów)

   

  Lokalizacja wydarzenia
  Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:  wybieram się tam!

  Opinie i komentarze użytkowników (12)

  jerzyk2205jerzyk2205
  0
  Mazowsze i Sochaczew mają nie tylko bogate tradycje historyczne, ale również wielu pasjonatów rekonstrukcji bitew. Można śmiało mówić o sochaczewskiej szkole rekonstruktorów, których liczne grupy znane są w kraju i za granicą. Panie Pawle, gratuluję konsekwencji z jaką od lat Pan, Fundacja i rekonstruktorzy promujecie m.in. Ziemię Sochaczewską i jej wojenne dzieje! (2012-04-02 18:47)
  TzukuTzuku
  0

  Dla kazdego, kto chce sie dowiedziec czegos wiecej o wojnie gazowej i bitwie nad Rawką i Bzurą, polecam książkę:


    "Ataki gazowe w bitwie pozycyjnej 9.Armii Niemieckiej nad Bzura i Rawką 1914-1915", wyd. Fort 2010,


  Ksiazke mozna nabyc w ksiegarni Historyton, oraz Odkrywcy.


  "W grudniu 1914 roku zamiera rosyjsko-niemiecki front w Królestwie Polskim. Armie, wyczerpane prowadzonymi jesienią działaniami bojowymi, okopują się naprzeciw siebie, prowadząc najbardziej znienawidzoną przez żołnierzy wojnę pozycyjną.


  Od maja do lipca 1915 roku 9. Armia Niemiecka, zatrzymana w marszu na Warszawę na linii rzek Rawki i Bzury, przeprowadziła przeciwko rosyjskim pozycjom 3 ataki gazowe za pomocą chloru. Ataki te zostały dokonane pod kierunkiem Fritza Habera, niemieckiego naukowca, który wprowadził kaiserowskie Niemcy i niemiecki przemysł w erę nowoczesnej wojny chemicznej.


  Autor opisuje sylwetkę Fritza Habera, działania 9. Armii Niemieckiej od października 1914 roku do sierpnia 1915 roku z uwypukleniem ataków gazowych i prowadzonych do nich przygotowań.


  Czytelnik znajdzie tu zarys wojny chemicznej w pierwszej wojnie światowej wraz z charakterystyką ówczesnych środków ochronnych.


  Całości dopełnia kalendarium działań, struktura 9. Armii Niemieckiej, 23 mapy i schematy oraz ponad 100, w większości dotąd niepublikowanych, zdjęć"


  Pozdrawiam


  Tomek

  (2012-04-04 09:27)
  enfieldenfield
  0
  Bardzo pożyteczna publikacja. Jednak w książce , autor popełnił błąd pomijając jeden z ataków gazowych (chlorem). W sumie było ich 4.


  http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,technika-zabijania-uzycie-gazow-bojowych-na-froncie-nad-dolna-bzura-i-rawka-w-1915-r,6459
   
  (2012-04-04 22:14)
  TzukuTzuku
  0

  Czolem, a skad takie dane o uzyciu gazu 17 czerwca ? 


  Artykuł, do ktorego podales linka podaje taka bibliografie:


  ŁUKASZ DZIATKIEWICZ „Polityka” 16 kwietnia 2007, „Strach miał niebieskie oczy”.
  R. Umiastowski- „Wśród trujących mgieł- opowieści o wojnie gazowej”. Warszawa 1933.
  DAMIAN CZERNIEWICZ- „ Gaz! Gaz! Gaz!” artykuł -2005-10-19- Onet pl.
  Bitwa nad Dolną Bzurą i Rawką 1914-15- Paweł Rozdżestwieński


  A o ile sie dobrze doczytalem to Kalinski korzystal z kronik regimentowych niemieckich, czyzby niemcy sami nie wiedzieli, ze dokonali ataku 17 czerwca ? 


   


  Pozdrawiam


  Tomek

  (2012-04-05 09:41)
  JazlowiakJazlowiak
  0
  Wreszcie dyskusja:-) Oczywiście daty ataków gazowych i ich ilość to ciągle materiał do zbadania. Wymaga badań archiwalnych obu stron, bo literatura memoratywna, choć stanowi bardzo ważne źródło, to wymaga szczegółowych weryfikacji. Książka Kalińskiego to znakomita pozycja, która pozwala na zrozumienie niemieckiego myślenia o walkach nad Bzurą. Warto kupić i warto mieć. (2012-04-05 18:21)
  enfieldenfield
  0
  Komentarz usunięty ze względu na naruszenie regulaminu. (2012-04-06 10:03)
  enfieldenfield
  0
  Komentarz usunięty ze względu na naruszenie regulaminu. (2012-04-06 10:49)
  enfieldenfield
  0


  1.Vademecum Obrony Przeciwlotniczej i
  przeciwgazowej ludności cywilnej, pod red. ppłk. dr. Władysława
  Radziszewskiego i mjr. Józefa Chrząszczewskiego, Warszawa 1936  2.http://www.his.uni.torun.pl/wydzial/studenci/kolanaukowe/sknmdoiuw/referaty/gazy.html  3. B. Jagiełło, Bitwa nad Rawką, grudzień 1914-lipiec
  1915, „Żyrardowski Rocznik Muzealny”, Muzeum Okręgowe w Żyrardowie, Rok IV
  nr5/1996  4. Zygfryd Bartel , „Walka gazowa i obrona p-lot” , Warszawa 1931  5.„Vademecum Obrony Przeciwlotniczej i przeciwgazowej ludności
  cywilnej”, pod red. ppłk.dr. Władysława Radziszewskiego i mjr. Józefa
  Chrząszczewskiego.  6.Kazimierz Szarski „Zatruta mgła” , Warszawa
  1976  7. Inż. Stefan Stanisław Korolec„
  Chemiczne środki bojowe ”, Wydawnictwo
  Szkoły Gazowej, Warszawa 1928  8 P. Fijałkowski, P M.
  Rozdżestwieński, I wojna światowa nad
  dolną Bzurą i Rawką
  , Harcerska Służba Historyczna, Sochaczew 1991  9. M. Sobańska- Bondaruk, S B.Leonard, Wiek XX w źródłach, Sprawozdanie
  nadzwyczajnej komisji śledczej o użyciu przez wojska niemiecki gazów trujących
  na froncie wschodnim nad brzegami Bzury i Rawki 31.V.1915,
  Warszawa PWN
  2002.  10. The New York Times, opublikowano 2 czerwca 1915  11. J. Bernat- „PULS SKIERNIEWIC ”, 21.01.99  12. Paweł Hulka-Laskowski, „Mój Żyrardów- z dziejów polskiego miasta i
  życia pisarza
  ”, wydawnictwo J. Przeworskiego, Warszawa 1934 r.  13. Spektakl poetycko-plastyczny: „ Misterium Bolimowskie”- scenariusz
  i reżyseria Wiesław Sokołowski, Joachimów-Mogiły -22.IV.1980  14. „Vademecum obrony przeciwlotniczej i przeciwgazowej ludności cywilnej” - praca zbiorowa, Cześć I- Mjr. Bronisław Sypniewski Warszawa 1936  15. Aleksander Lustig
  „Patologia ogólna i klinika zagazowań bojowych”, Warszawa 1933  16. Reichsarchiv „Der Weltkrieges 1914-1918“,t.VI-VIII
  Berlin 1931                 (2012-04-06 10:52)
  enfieldenfield
  0
  Powyżej pełna bibliografia artykułu " Technika zabijania...", który opublikowany został w magazynie 'Odkrywca' Numer 7 (138) lipiec 2010 r.
  (2012-04-06 11:44)
  TzukuTzuku
  0

  Dzieki za pelna bibliografie, ale w dalszym ciagu nie widze odpowiedzi na moje pytanie, skad pochodzi informacja o kolejnym ataku 17 czerwca ? 


  Pozdrawiam


  Tomek 

  (2012-04-06 13:12)
  enfieldenfield
  0
  Z tego źródła:

  B. Jagiełło, Bitwa nad Rawką, grudzień 1914-lipiec
  1915, „Żyrardowski Rocznik Muzealny”, Muzeum Okręgowe w Żyrardowie, Rok IV
  nr5/1996

  (...) 
  17 czerwca- pod Borzymówką i Huminem zatruciu chlorem uległo 150 żołnierzy rosyjskich z 12 pułku strzelców syberyjskich (...)

  Materiał pisano na podstawie danych rosyjskich.
  (2012-04-06 14:29)
  TzukuTzuku
  0

  Dzieki enfield, chetnie zajrze.


   


  Pozdrawiam Tomek

  (2012-04-06 15:35)
  enfieldenfield
  0
  Jeśli interesujesz się historią pierwszej wojny światowej w rejonie Sochaczewa zapraszam do Muzeum ZSiPBnB. Internet (w pewnym sensie) ogranicza kontakt.
  (2012-04-07 02:13)
  TzukuTzuku
  0
  Enfield, przeczytalem wlasnie artykuł Bogdana Jagiełły, "Bitwa nad Rawką, grudzień 1914-lipiec 1915" z rocznika żyrardowskiego. Jagiełło, pisząc o atakach gazowych, podaje źródło rosyjskie: "Naszi vragi. Obzor dejstvi czerwzvyczajnoj sledsviennoj komisji, Pietrograd 1916. Cytuje:

  "Kolejny atak gazowy nastapił 12 czerwca w rejonie Sucha-Wola Szydłowiecka. Tym razem żołnierze 3,6 i 14 dywizji strzelców syberyjskich, 54 dywizji orłowskiej oraz 23 i 270 pułku piechoty dysponowali już maskami gipsosulfitowymi, które tylko w czesci zdały egzamin. Zatrutych zostało 2 tys żołnierzy, z których dwustu zmarło. 17 czerwca pod Bożymówką i Huminem zostało zatrutych 150 żołnierzy 12 pułku strzelców syberyjskich. Niemcy ściągnęli na ten odcinek frontu nowe jednostki 228 i  238 dywizje gwardii oraz 35 dywizje rezerwy. "

  Kilka słów komentarza, żródło rosyjskie najprawdopodobniej mocno zaniża straty, według niemców - i takie dane mozna znaleźć w wielu miejscach w literaturze, 12 czerwca to byla dla rosjan hekatomba ofiar. Mozna tu przytoczyc chocby wspomnienia Maxa Wilda lub popularna serie "Der Weltkrieg 1914-18 i jej tom:  "Operationes des Jahres 1915" gdzie jest opisane iż zatrutych 12 czerwca zostało 3100 ludzi a 1200 zostało w polu.  To jest pierwsza niescislosc. Druga, pochodzaca z tego samego rosyjskiego zrodla, to 228 i 238 dywizje gwardii (musi chodzic o szturmowców z gwiezdnych wojen :) ) , ponieważ dywizji gwardii niemieckiej nie bylo az tyle : 3rd  · 4th  · 5th  · 1st Guards Reserve  · 2nd Guards Reserve  · Guards Ersatz - cytat za wikipedia. Wychodzi na to że walczyły tu nieistniejące dywizje.  35 Dywizja rezerwy walczyła pod Tannenbergiem, nastepnie pod Warszawą w październiku 1914, potem chwilowo nad rawką podczas wycofywania się spod warszawy, nastepnie pod Gorlicami. Nad rawką w ogóle jej nie było w momencie wypuszczania gazów, znowu więc mamy iluzorycznego przeciwnika, którego w ogóle tu nie było. Moze wiec mamy do czynienia z równie iluzorycznym atakiem chlorem pod Borzymówką. Ostatnia i dosc duża nieścisłość - atak gazowy 12 czerwca nie odbył się w pasie Sucha-Wola Szydłowiecka, tylko z grubsza biorąc od Kozłowa Biskupiego do Nowej Suchej, lub Gradowa i to też można znaleźć w wielu żródłach.
  Kwiatek typu zapisanie nazwy "Borzymówka" jako "Bożymówka", pomine minutą ciszy, wystarczy spojrzec na mape. Zastanawiam sie tez nad użyciem słowa "gipsosulfitowy" przez Jagiełłe, poniewaz nazwa wpisana do google nie daje zadnych absolutnie wyników, po wspisaniu "sulfitowy": Sulfite- po niemiecku to H2SO3 czyli kwas siarkowy. Mozna znaleźć jeszcze papier sulfitowy. Z kolei "sulfidy" bo tylko tyle znajduje google, stosowane sa w srodkach owadobójczych i grzybobójczych" Nie sadze zeby tym nasaczano prymitywne maski p-gaz.

  Pozdrawiam
  Tomek
   
  (2012-04-18 08:52)

  skomentuj ten artykuł

  e-Sochaczew.pl poleca filmy