Zaloguj się do konta

Rekonstrukcja Bitwy nad Bzurą 2019 - fotorelacja

Redakcja
2019-09-08
Spotkania, jubileusze

W ramach miejskich obchodów 80. rocznicy Bitwy nad Bzurą w niedzielę 8 września na polach czerwonkowskich w Sochaczewie odbył się piknik „VII Wieków Historii” oraz rekonstrukcja historyczna nawiązująca do walk w obronie Sochaczewa w 1939 roku. Organizatorami imprezy są Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz miasto Sochaczew.

Tego dnia na polach czerwonkowskich licznie zgromadzeni goście, mogli podziwiać eksponaty związane z wrześniem 1939 roku m.in. samoloty, artylerię, pojazdy oraz mundury. Na miłośników kuchni czekały pieczone ziemniaki, a dzieci mogły zaopatrzyć się w słodką watę cukrową. Nie zabrakło również stoisk z militariami oraz strzelnicy. 

,,Przypominamy, że nasi żołnierze 80 lat temu nie mieli zadania pobić niemieckiej armii bo to zadanie było nie do wykonania, dla żadnej armii ówczesnej Europy. Polacy mieli zatrzymać Niemców. Bronić każdego skrawka polskiej ziemi, po to żeby dać czas na mobilizację naszych sojuszników Francji i Anglii. Francja i Anglia przysięgły nam, że przyjdą nam z pomocą. Nie dotrzymały słowa, ale polski żołnierz bił się dzielnie do końca." - mówił poseł Maciej Małecki

Punktem kulminacyjnym wydarzenia była rekonstrukcja historyczna, w której brały udział najlepsze grupy rekonstrukcyjne z całej Polski. Bardzo dokładnie odtworzone epizody z początkowej fazy bitwy nad Bzurą, największej bitwy polskiego oręża w 1939 roku i pierwszej wielkiej bitwy II Wojny Światowej powodowały, że wszyscy wspólnie przenieśliśmy się w czasie. Zaprezentowały się m.in. oddziały kawalerii , piechoty, pancerniaków oraz artylerii. Ogromne emocje wśród widzów wzbudził lot zwiadowczy samolotu niemieckiego. Dzisiaj dzięki pasjonatom historii mogliśmy zobaczyć jak w Sochaczewie walczyli polscy żołnierze. Ponownie na polu bitwy ciężkie karabiny maszynowe otworzyły ogień, ziemią wstrząsały eksplozje, przetaczały się czołgi i samochody pancerne. Te żywe obrazy pozwoliły nam poczuć przeszłość i zrozumieć wielką historię Sochaczewa.  

Na zakończenie odbyła się defilada wszystkich uczestników rekonstrukcji, którzy przybyli z całej Polski. 

M.

Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc