Rekonstrukcja Bolimów 1915 - 2011

/ 2 komentarzy / 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: Rekonstrukcja Bolimów 1915 - 2011 Imprezy cykliczne sochaczew

Ponad dwustu rekonstruktorów z różnych krajów weźmie udział w II Międzynarodowym Zlocie Historycznym Bolimów 1915. Organizatorzy gwarantują w tym roku jeszcze większy rozmach niż podczas ubiegłorocznej rocznicy walk. Będą pokazy pirotechniczne, artyleria i broń z epoki, realistycznie odtworzone pole walki, a także – uwaga – próba zrekonstruowania pierwszego na świecie ataku gazowego, jaki miał miejsce pod Bolimowem. Najważniejszy akord – rekonstrukcja walk – odbędzie się 5 czerwca o godzinie 13.30. Jej organizacyjny trzon stanowią sochaczewianie.


Dobrze pamiętamy zeszłoroczny I Międzynarodowy Zlot Historyczny Bolimów 1915. Zorganizowano go dla upamiętnienia 95. rocznicy pierwszego na świecie ataku gazowego, do którego doszło pod Bolimowem 31 stycznia i 31 maja 1915 roku. Widowisko rekonstrukcyjne było poruszające, mieszkańcy i zainteresowani historią goście wysoko ocenili taką formę uczczenia rocznicy. Umocniło to organizatorów w chęci stworzenia cyklu corocznych zjazdów. W tym roku spotkamy się więc w Bolimowie po raz drugi.

Wspomnijmy za autorami strony www.bolimow1915.dobroni.pl (oficjalna strona stałej imprezy historycznej) tamte dramatyczne dni sprzed 96 lat: „Na kilkunastokilometrowym odcinku frontu (12 km w linii prostej) od Tartaku Bolimowskiego aż po Białynin lub jak podają inni po Suchą, 36 pułk umieścił 12000 butli z 264 tonami sprzężonego chloru (pod Ypres użyto 150 ton chloru). Saperzy umieszczali butle na przedpiersiach okopów przykrywając je workami z piaskiem. Butle były ustawiane pojedynczo lub łączone po kilka, a od zaworów odchodziła 3-metrowa rura zwana 'kaczym dziobem', z której wydobywał się po odkręceniu butli ciekły chlor zamieniający się w gaz.
Niemcy musieli czekać na odpowiedni kierunek wiatru aż do końca maja 1915 roku. <…>
30 maja 1915 roku ustabilizowała się korzystna cyrkulacja powietrza i następnego dnia nad ranem, między godziną 2 a 3 wystrzelone ogniste flary z balonów dały sygnał do ataku i żołnierze niemieccy otworzyli zawory stalowych butli. Sunąca z wiatrem żółto-zielona chmura o wysokości ok. 6 metrów szybko dotarła na oddalone o 80 do 600 kroków pozycje Rosjan. Zupełnie zaskoczeni Rosjanie nie wyposażeni w maski przeciwgazowe nie wiedzieli, jak się zachować w obliczu nieznanego sobie niebezpieczeństwa. Sądząc, że jest to zasłona dymna, poprzedzająca atak na bagnety, chowali się do okopów. A tam stężenie gazu było największe...”.

Podczas tegorocznego zlotu organizatorzy podejmą próbę odtworzenia opisanego ataku. Sochaczewscy rekonstruktorzy, którzy stanowią trzon organizacyjny całej imprezy, już pracują nad stosownym przystosowaniem butli gazowych. Zadanie jest trudne, ale efekt może by sugestywny i przejmujący.

- Będzie naprawdę międzynarodowo. Przyjadą rekonstruktorzy z Czech, Rosji, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Węgier, Niemiec. Dostaliśmy do dyspozycji sporą działkę i podejmiemy wysiłek zbudowania głębokich okopów o dość skomplikowanej konstrukcji, takich, jak w 1915 roku. Będzie samolot z I Wojny Światowej, przynajmniej, takie czynimy starania. Dla gości urządzimy specjalną ścieżkę do zwiedzania pola bitwy. Rekonstruktorzy z Czech i Litwy po raz pierwszy przyjadą z własną bronią strzelającą z tego okresu - mówi Paweł Rożdżestwieński z Fundacji Polonia Militaris, będącej jednym z najważniejszych organizatorów zlotu.

Wymieńmy w tym miejscu pozostałych realizatorów rekonstrukcji: MGRH II bat. 18 p.p., SRH Pionierzy 40 p.p., GRH Kampinos, SRH Na Posterunku Głównymi organizatorami wydarzenia są Gmina Bolimów, Stowarzyszenie Inicjatywa Ziemi Bolimowskiej oraz Fundacja WIR. Portal e-Sochaczew ma przyjemność być patronem medialnym wydarzenia.
Zapraszamy do Bolimowa 4 – 5 czerwca. Widowisko rekonstrukcyjne Bitwa pod Bolimowem 1915 zaplanowano na 5 czerwca 2011 na godz. 13.30.

Rekonstrukcja zostanie zrealizowana na polach leżących na północ od Bolimowa nad brzegami Rawki. Jak wspomnieliśmy, weźmie w niej udział około 200 rekonstruktorów (to dwukrotnie więcej niż w zeszłym roku), poza nimi około 70 przedstawicieli ludności cywilnej, artylerii okopowej i polowej – oczywiście w oryginalnych strojach z epoki. Będą armaty wz. 1902 i dwie armaty salutacyjne z Plutonu Salutowego KR WP, moździerz okopowy oraz kopia haubicy. Na żywo zobaczymy żołnierzy w oryginalnych mundurach rosyjskich z IWW światowej, mundurach niemieckich i austriackich używanych do końca 1915 roku. Poza efektami pirotechnicznym, bronią maszynową i 150 karabinami Mauser i Mosin w akcji, zobaczymy, powtórzmy to raz jeszcze, próbę odtworzenia pierwszego w historii świata ataku gazowego.

Szczegóły na temat imprezy na stronie www.bolimow1915.dobroni.pl . Tu również jest do obejrzenia profesjonalny zwiastun filmowy Zlotu (prod. FudexFilm).

figa


zobacz program: www.bolimow1915.dobroni.pl


PROGRAM II MIĘDZYNARODOWEGO ZLOTU HISTROYCZNEGO BOLIMÓW 1915 - 2011


3 czerwca

8.00-22.00 przyjazd, rejestracja i zakwaterowanie grup rekonstrukcyjnych;
Budowa okopów, pozycji, urządzanie obozowiska.
20.00 – wciągnięcie flag narodowych na maszty, apel wieczorny.

4 czerwca

10.00-12.00 apel mundurowy GRH i musztra na bolimowskim rynku;
12.00-13.00 odprawa grup rekonstrukcyjnych i wprowadzenie w tło historyczne;
13.00-16.00 zwiedzanie przez widzów obozowiska rekonstruktorów i pola bitwy, pokaz broni, artylerii i środków techniki wojskowej I Wojny Światowej;
14.00-16.00 próba generalna z udziałem widzów;
17.00-19.00 ,,Zawody Wojaków” (rzut granatem, rzut saperką do celu, bieg po rannego, kopanie dołka strzeleckiego na czas, mecz piłkarski w mundurach walczących stron), organizowane przez wolontariuszy;
21.00-23.00 wieczorny koncert zespołu Brooklyn Cover Band;
23.00 zakończenie pierwszego dnia zlotu pokazem nocnego pojedynku artyleryjskiego.

5 czerwca

Rekonstrukcja Bolimów 1915
11.00-12.00 Polowa Msza Święta za poległych w czasie Bitwy Łódzkiej odprawiana przez kapelanów wojskowych Kościołów Prawosławnego, Protestanckiego i Rzymsko-Katolickiego;
12.15 przemarsz wojsk na pole bitwy,
13.00-13.30 koncert orkiestry dętej OSP Bolimów;
13.30-15.00 widowisko historyczne Bolimów 1915;
15.00-21.00 festyn i wieczorna część artystyczna i kulturalna, promująca gminę Bolimów i województwo łódzkie.
 

Informacje dodatkowe
  0
  Oceń
  (0 głosów)

   

  Lokalizacja wydarzenia
  Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:
  wybieram się tam!

  Opinie i komentarze użytkowników (2)

  enfieldenfield
  0
  Ataki chemiczne za pomocą  gazów bojowych , które miały miejsce na froncie pomiędzy Bolimowem a Sochaczewem w 1915 r.,  nie były wcale:

  pierwszymi na świecie atakami gazowymi.

  Bojowe użycie gazów drażniących i trujących podczas pierwszej wojny światowej miało miejsce wcześniej na froncie zachodnim.
  Te,  o których mowa w artykule  były pierwszymi ale na froncie wschodnim.

  Polecam:

  Technika zabijania- użycie gazów bojowych na froncie nad dolną Bzura i Rawką (2011-05-19 08:41)
  RezpeRezpe
  0

  Wszystkim zainteresowanym tym tematem polecam książkę
  "Ataki gazowe w bitwie pozycyjnej 9. Armii Niemieckiej nad Rawką i Bzurą 1914-1915" - Stanisław Kaliński  , wydawnictwa Fort.

  (2011-08-03 09:32)

  skomentuj ten artykuł

  e-Sochaczew.pl poleca filmy