Rekonstrukcja Bzura 2010 w Brochowie odwołana - dlaczego?

/ 7 komentarzy
Zdjęcia i foto: Rekonstrukcja Bzura 2010 w Brochowie odwołana - dlaczego? Imprezy cykliczne sochaczew

Choć wielu nadal nie może w to uwierzyć, nie będzie w Brochowie rekonstrukcji historycznej bitwy Bzura 2010. Nie będzie zatem w naszym powiecie organizowanej tu od ośmiu lat imprezy, na którą przyjeżdżało nawet 25 tysięcy ludzi z całej Polski, imprezy, która z roku na rok zyskiwała na sławie. Pytamy – dlaczego?


Doskonale pamiętamy zeszłoroczną, świetnie zorganizowaną, mimo ogromu założenia, ósmą już z kolei rekonstrukcję Bzura 2009. Niektórzy mówią, że podziwiało ją na polach brochowskich nawet 30 tysięcy ludzi. Wielu pamięta również coroczne poprzedniczki tej imprezy i każdy jest świadomy, że rekonstrukcja z roku na rok zyskiwała na rozmachu, a i promocji, medialnym nagłośnieniu. Dlatego tak dziwi, że cykl ten nagle przerwano, że nie ma dziewiątej Bzury…

Zapytaliśmy współorganizatorów imprezy – dlaczego nie będzie w Brochowie Bzury 2010. Uzyskaliśmy odpowiedź, którą najkrócej można ująć w zdaniu – rekonstruktorzy chcieli, ale Urząd Gminy Brochów nie chciał. Zatem wycofał się jeden współorganizator. Z jakiego powodu?

Odpowiedzi w tej sprawie udzielił nam sekretarz brochowskiego Urzędu Gminy Bogdan Dobrzyński: - Już w zeszłym roku, po rekonstrukcji Bzura 2009, zapadła decyzja, że będziemy tę imprezę organizować co pięć lat, z okazji okrągłych rocznic bitwy - wyjaśnił sekretarz. Ponownie zapytaliśmy – dlaczego? Pan Bogdan Dobrzyński wskazał na dwa powody: po pierwsze finansowy. Wprawdzie gmina nie wykłada własnych pieniędzy na rekonstrukcje, nie mniej musi je pozyskać z zewnątrz, a jak powiedział sekretarz: -Sponsorzy nie chcą dawać co roku. I tu dotykamy drugiego powodu. Sekretarz zasugerował, że w odczuciu wielu obserwatorów, również sponsorów, rekonstrukcji jest zbyt wiele…

Kiedy to samo zasadnicze pytanie o Bzurę 2010 zadaliśmy Pawłowi Rożdżestwieńskiemu z Fundacji Polonia Militaris współorganizującej rekonstrukcję, nie znaliśmy jeszcze stanowiska Urzędu Gminy. I ku naszemu zdziwieniu nie znał jej również Paweł Rożdżestwieński. – Nie zorganizowaliśmy Bzury 2010 w Brochowie, ponieważ władze gminy w ogóle na ten temat nie chciały z nami rozmawiać. Dlaczego? Pan Paweł tylko przypuszczał, że być może chodziło o kłopoty z pozyskaniem funduszy, ale bardziej w obliczu roku chopinowskiego i przypuszczalnych imprez z tego powodu na terenie gminy – pracownicy urzędu nie chcieli brać na swoje barki zbyt wiele. - Może mieli nadzieję, że rok chopinowski promocyjnie zrekompensuje im brak Bzury? – kończy tę myśl P. Rożdżestwieński.

Członkom Fundacji żal jest brochowskiej rekonstrukcji. – Prawda jest taka – podkreśla P. Rożdżestwieński – że powiat sochaczewski stracił największą i najlepiej go promującą imprezę, jedyny swój produkt kulturalny utrzymany na poziomie krajowym.
Utraty imprezy żal jest również Jakubowi Wojewodzie reprezentującemu Muzealną Grupę Rekonstrukcji Historycznej im. II batalionu 18 pułku piechoty, skupioną przy Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie (innego współorganizatora brochowskiej bitwy): – Żal mi i jestem zdziwiony, że Urząd Gminy nie dostrzega sensu w organizowaniu imprezy, na którą przyjeżdżało nawet 25 tysięcy ludzi.

Czy rekonstruktorzy zorganizują Bzurę za cztery lata, jak planuje gmina? – Nie wiem, co będziemy robili w tym czasie – odpowiada Paweł Rożdżestwieński i dodaje, że rozrzedzenie cyklu brochowskich rekonstrukcji na „raz na pięć lat” obróci w niwecz promocję i sławę, na które impreza pracowała przez osiem lat, że w 2014 roku trzeba by zaczynać od nowa tylko po to, by przez kolejne pięć lat znów o Bzurze zapomniano. Zapytaliśmy też Urząd Gminy, a co, jeśli rekonstruktorzy za cztery lata nie zechcą robić imprezy. Sekretarz Dobrzyński przyznał, że jest to możliwe: - Miejmy nadzieję, że jednak będą chcieli, zapytamy o to za trzy lata i wtedy zobaczymy – dodał.

W obliczu oczywistego braku porozumienia między stronami istnieje niestety ryzyko, że gmina Brochów i nasz powiat stracą słynną rekonstrukcję na zawsze. Dosłownie za kilka dni, 10 września, Bzura 2010 odbędzie się w Mszczonowie, kolejną rekonstrukcję Fundacja zaplanowała w Tomaszowie Mazowieckim. Paweł Rożdżestwieński zwraca też uwagę, że wobec zaistniałej sytuacji wszystko wskazuje na to, że miejsce sochaczewskiej Bzury w ich organizacyjnym kalendarzu zajmie rekonstrukcja bitwy pod Mławą.

Zarówno rekonstruktorzy, jak i władze gminy zamierzają być fair wobec historii. Urząd gminne obchody rocznicy Bitwy nad Bzurą z udziałem harcerzy zaplanował na 18 – 19 września. Fundacja i Muzealna Grupa Rekonstrukcji Historycznej – na 12 września: tego dnia około 60 żołnierzy odtwarzać będzie wojenną przeprawę przez Bzurę: - Zrobimy to tylko dla siebie – mówi P. Rożdżestwieński. - Można powiedzieć, że wracamy do korzeni – komentuje plany J. Wojewoda. – Wracamy do tej niewielkiej, bardziej symbolicznej formy obchodów bitwy, do tego, od czego wszystko się zaczęło dwanaście lat temu.
To brzmi jak pocieszenie, a jednak jakoś smutno.

figa

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (7)

MarcinMarcin
0

Oto linki do Rekonstrukcji Bitwy mławskiej 2010, organizowanej przez miasto Mławę, Fundacje Poloniamilitaris i rekonstruktorów z naszego Muzeum…


 


 


http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,mlawa2010-resume,5142


 


http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,mlawa-2010-w-obiektywie-nietoperza,5144


 


http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,mlawa-2010-zdjecia-z-inscenizacji-i-rekonstrukcji-w-obiektywie-lukasza-wojtczaka,5113


 


Czyli "nasi" ludzie pracują wszędzie tylko nie u nas i nie dla nas…


Szkoda, że tak wyszło!


 


Być może impreza powinna zostać przeniesiona do Sochaczewa?!


Mamy przecież u nas świetne Muzeum wrześniowe,


prężną GRH i bardzo ciekawa historie z 1939r…


 
 

(2010-09-02 09:07)
JazlowiakJazlowiak
0
Bzura miała być w założeniu imprezą promującą nie tylko gminę Brochów, ale i całą Ziemię Sochaczewską. I swoją rolę spełniała. Dziś my, organizatorzy Bzury pracujemy przy filmie Hoffmana, organizujemy imprezy poza naszym środowiskiem zamieszkania, a przyjedziemy nad Bzurę i tak. Napędem bowiem tej imprezy jest dla środowisk wrześniowych legenda tej bitwy, osobiste związki z walczącymi tam żołnierzami i chęć oddania hołdu poległym. Do zobaczenia w Witkowicach 12 września 2010 roku.
(2010-09-02 09:14)
mi 29mi 29
0
''Jak nie widomo o co chodzi to chodzi zawsze o pieniadze",ja osobiscie bralem udzial w 6 Rekonstrukcjach od samego poczatku poczac od przeprawy w  przez most w Witkowicach przy garstce widzow a konczac na corocznej stylizacji pola i publicznosci okolo 30tys.Zal jest czytac takie artykuly bedac wciaz rekonstruktorem a i nasz "maly"region straci teraz na tym bardzo duzo.A moze by tak zaczac rozmowy z Gmina Młodzieszyn lub Miastem Sochaczew ktore posiadaja mase terenow podobnych do Brochowskich Pol i na przyszly rok wystartowac ponownie a co poniektorym cisnienie podniesc i trzeba bo jak mozgu nie ma to pomyslow takze.Przepraszam za slowa  koncowe ale taka jest nasza szara rzeczywistosc i emerytowani urzednicy nie tylko w naszym regionie ale i w calej Polsce,zamiast cos robic jeszcze lepiej to niszcza i obracaje w proch to wszystko co zostalo dotychczas zoorganizowane bo nastepuje tzw.brak kreatywnosci a kasy z Unii tez mozna pozyskac na te cele-wiec wiecej mlodziezy do pracy przyjmowac i po klopocie.Pozdrawiam (2010-09-02 16:13)
mi 29mi 29
0

patrzac na to zdjecie do artykulu az sie chce ponownie w Bitwie nad Bzura walczyc,szkoda

(2010-09-02 16:30)
GrzegorzGrzegorz
0
Na szczęście niedługo wybory.
Mam nadzieję, że mieszkańcy gminy Brochów zrozumieją sytuację i wybiorą odpowiednie władze.

Pomysł rozmowy z Gminami Młodzieszyn lub Sochaczew jest też jak najbardziej trafiony.
Pani Wójt gminy Młodzieszym jest osobą bardzo otwartą na różne pomysły. (2010-09-03 09:30)
stefekstefek
0
I ja nie pojmuje, dlaczego gmina zrezygnowala z takiej promocji. Przecież to już wrecz byla tradycja. Rekonstrukcja pretendowala do najwiekszej tego typu imprezy w Polsce. Ja osobiście nie slyszalem, by ktos twierdzil, ze Bzura jest za często. Za pięc lat pies z kulawą nogą do nas nie przyjedzie, jeśli w ogóle chłopaki zechcą robić rekonstrukcję od nowa. (2010-09-03 09:33)
radek77radek77
0
Witam,

jestem mieszkańcem gminy Brochów. Oprócz pięknego kościoła mieliśmy wspaniałą imprezę jaką była Rekonstrukcja Bitwy nad Bzurą, która co roku przyciągała wielką rzeszę ludzi. Uważam, że władze Naszej gminy popełniły ogromny błąd ze swoją decyzją. Jestem mocno zawiedziony, bo to była naprawdę wielka promocja naszej gminy. Aż żal zaprzepaścić tych ośmiu edycji, ciężkiej pracy organizatorów i uczestników, a przede wszystkim ludzi którzy z ciekawością czekali do września na kolejną Rekonstrukcję.

Pozdrawiam,
Radek77
(2010-09-11 21:44)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy