Rekrutacja, testem popularności szkół

Rekrutacja, testem popularności szkół
Zakończył się już czas składania podań do szkół ponadgimnazjalnych. Trzeci rok szkoły publiczne prowadzą nabór za pomocą specjalnej strony rekrutacyjnej.
Dzięki takiej metodzie absolwenci gimnazjów mają możliwość logowania się w wybranej szkole, ale także w dwóch innych na wypadek, gdyby zabrakło punktów do tej wymarzonej.
Również dzięki temu systemowi mamy możliwość prześledzić, które ze szkół cieszą się największym, a które mniejszym powodzeniem. Można to zrobić według dwóch kryteriów: ilości zgłoszeń z tzw. I preferencji albo wszystkich, jakie dana szkoła otrzymała. Dla kandydatów przygotowano 1419 miejsc w 15 szkołach.
Najwięcej chętnych, bo 1115, zalogowało się w Liceum Ogólnokształcącym ZS RCKU, czyli w popularnym „Ogrodniku”. Jednak z I preferencji tylko 166. Najwięcej chciałoby się dostać na kierunek biologiczno-geograficzny – 299 osób.
Nieco mniej, bo 1051 chętnych, zalogowało się w LO im. F.Chopina, ale tutaj z I preferencji aż 305, chociaż w przypadku tej renomowanej szkoły można by spodziewać się więcej, jednak fakt, że są tu tylko 192 miejsca, nieco to usprawiedliwia. Najwięcej chętnych było na kierunek matematyczno-fizyczno-informatyczny – 225.
Trzeci wynik w tej klasyfikacji osiągnęło Technikum w ZS CKP, czyli „Osiemdziesiątce”. Zgłosiło się tutaj 751 kandydatów na 167 miejsc, w tym aż 204 z I preferencji, co jest również świetnym wynikiem. Najwięcej chętnych zgłosiło się na kierunek Technik Logistyk – 214.
Czwarte miejsce zajęło również Technikum, ale w ZS RCKU, gdzie zalogowało się 626 kandydatów na 128 miejsc. Najwięcej (205) chce zostać technikiem żywienia i gospodarstwa domowego, najmniej – technikiem ogrodnikiem.
Liceum Ogólnokształcące w „Osiemdziesiątce” przyciągnęło 484 kandydatów i to jest piąty wynik w naszym mieście i powiecie. Szkoła dysponuje 97 miejscami, a największe powodzenie ma kierunek humanistyczny – 196 kandydatów.
Pozycja szósta to Liceum Ogólnokształcące w ZS im Jarosława Iwaszkiewicza – 440 kandydatów na 96 miejsc, ale z I preferencji tylko 57. Tu również najpopularniejszy jest kierunek humanistyczny – 162 chętnych.
Miejsce niżej zajmuje Technikum z tego samego zespołu szkół z wynikiem: 371 chętnych na 96 miejsc. Najpopularniejszy kierunek - Technik Hotelarstwa. Zasadnicza Szkoła Zawodowa w ZS CKP przyciągnęła 287 chętnych na 140 miejsc - pozycja ósma, a największym zainteresowaniem cieszył się kierunek wielozawodowy (92 chętnych), przegrał z nim nawet wydawałoby się popularny mechanik Samochodowy.
Pozycję dziewiątą zajmuje Liceum Profilowane z ZS im. Jarosława Iwaszkiewicza, gdzie zalogowało się 215 osób na 64 miejsca. Najwięcej na kierunek socjalny.
Na dziesiątej jest Technikum z ZS im. Prymasa Tysiąclecia S.K. Wyszyńskiego z 157 chętnymi na 99 miejsc. Najwięcej chętnych na kierunek Agrobiznes – 68 osób.
104 osoby zalogowały się w ZSZ przy ZS im. J.Iwaszkiewicza, ale tylko 23 z I preferencji. Najpopularniejszy – kucharz małej gastronomii – 59 chętnych.
Kolejne miejsca to Liceum Ogólnokształcące ZS im Prymasa Tysiąclecia S.K. Wyszyńskiego – 44 chętnych na 32 miejsca. Z tej samej szkoły ZSZ – 33 chętnych na 32 miejsca, oraz Liceum Profilowane – 25 chętnych na 32 miejsca.
I na koniec Liceum Ogólnokształcące w Iłowie, gdzie na 20 miejsc nie było ani jednego kandydata.
Jest na naszym terenie jeszcze jedna renomowana szkoła ponadgimnazjalna - Liceum Sióstr Niepokalanek w Szymanowie. Okazuje się jednak, że jako szkoła prywatna realizuje ona rekrutację metodą tradycyjną i dokumenty przyjmowane będą tam jeszcze do 15 czerwca, stąd też nie możemy szkoły tej umieścić w naszym rankingu popularności.

Te dwa sposoby klasyfikacji oczywiście powodują zmiany w pozycjach szkół, jednak na przykład pierwsza trójka jest niezmienna. Co jeszcze wynika z naszej klasyfikacji? To mianowicie, że w mieście najpopularniejsze są dwa zespoły szkół: „Osiemdziesiątka” i „Ogrodnik” oraz oczywiście ogólniak im. F.Chopina. Te szkoły są w czołówce popularności. Do tego stopnia, że nawet zawodówka w ZS CKP swą szóstą pozycją wyprzedziła licea i technika z innych szkół. Może dlatego, że ma w swej ofercie najpopularniejszy tu kierunek: wielozawodowy, dający prawdopodobnie absolwentom szersze możliwości zarobkowania.
Trzeba też gwoli sprawiedliwości przyznać, że szkoły znajdujące się w gminach, ze swej natury i położenia budzą na ogół mniejsze zainteresowanie, chociaż, gdybyśmy mieli już dane o rekrutacji w Liceum Sióstr Niepokalanek w Szymanowie, na pewno byłoby ono w czołówce. Generalnie słabo wypadają Licea Profilowane, których idea od dawna nie pociąga młodzieży.
Sławomir Burzyński

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy