Relacja z instalacji LIBERUM VETO SOCHACZEW 2015

/ 24 zdjęć
Zdjęcia i foto: Relacja z instalacji LIBERUM VETO SOCHACZEW 2015 Wystawy, projekty sochaczew
+19

Instalacja artystyczna " LIBERUM VETO" SOCHACZEW 2015 miała miejsce 19 lipca 2015 r. podczas trwania V Pikniku historycznego 7 wieków historii w Sochaczewie w godz. 15.00 - 18.00 u podnóża wzgórza zamkowego. To współodczuwanie minionej historii.  Każdy ma prawo dziś zamanifestować swoje niezadowolenie.  Jednym  z bardzo popularnych mediów dziś jest internet. Odejdźmy na chwilę od niego i tutaj na tablicy   w Oknie Sztuki napiszmy o tym, co nas boli i czemu się sprzeciwiamy tutaj w Sochaczewie. Podpisując się przy tym. Myślę, że ta interakcja może wpłynąć na wiele decyzji w naszym mieście.                              „LIBERUM VETO (z łac. liberum - wolne, veto - nie pozwalam)                                                            

prawo stosowane przez szlachtę w XVII- i XVIII-wiecznej Polsce, zezwalające posłowi na zerwanie sejmu lub sejmiku wtedy, gdy nie chciał dopuścić do zatwierdzenia jego uchwał. Tym łatwiej było je stosować, że poseł zgłaszający liberum veto nie miał obowiązku uzasadnienia swojego stanowiska.

Liberum veto wynikało z przyjętej, i w XVII w. doprowadzonej do absurdu, zasady jednomyślności              w głosowaniu nad uchwałami sejmowymi. Po raz pierwszy zastosował je poseł upicki Władysław Siciński     w 1652 r. (za namową Janusza Radziwiłła), by nie dopuścić do przedłużenia obrad sejmu i zatwierdzenia uchwał niewygodnych dla Radziwiłła. Szlachta uznała liberum veto za główny symbol swojej "złotej wolności" i skuteczną zaporę przeciw próbom wprowadzenia przez króla absolutyzmu. Stosowanie liberum veto doprowadziło do paraliżu polskiego sejmowania - do 1764 r. zerwano ok. 60% sejmów. Ostatecznie zniesione zostało przez Konstytucję 3 maja.”


                                                                                          
                                                                              Marcin Hugo-Bader.  Sochaczew  19.07. 2015 r.


Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, co widać na załączonych fotografiach. W niedługim czasie tablica będzie zaprezentowana w miejscu publicznym. Więcej szczegółów wkrótce.

Pozdrawiam serdecznie.

 5
Oceń
(2 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy