Relacja z pikniku „WSZYSTKIE DZIECI NASZE SĄ”

/ 7 zdjęć
Zdjęcia i foto: Relacja z pikniku „WSZYSTKIE DZIECI NASZE SĄ” Imprezy cykliczne sochaczew
+2

Dzisiaj chłodno i deszczowo, a w ubiegłą niedzielę na naszym pikniku pod hasłem „WSZYSTKIE DZIECI NASZE SĄ” słońca, radości i uśmiechu było pod dostatkiem. Nic dziwnego - tak właśnie promuje się rodzicielstwo zastępcze – uśmiechem, zabawą i radością. 22 września 2019 r.  na terenie za Bazyliką w Niepokalanowie atrakcji było pod dostatkiem: warsztaty rękodzieła w tym: decoupage prowadzony przez naszą utalentowaną koleżankę Małgorzatę Siekacz, lepienie z gliny przy wsparciu Pani Neli Bryłowskiej i nauka makramy  pod okiem „Leśnych serc” - Anety Kusiak i Marty Goszcz. Pokazem pierwszej pomocy wparło nas Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z Sochaczewa realizujące projekt „Świadomy ja bezpieczne otoczenie”, a z możliwościami jakie daje dogoterapia zapoznawała nas Pani Iwona Nowak z Fundacji „Amigo”. Pan Stanisław Osiecki uczył gry w szachy, a Pani Renata Kubiak przekraczała granice nawet dziecięcej wyobraźni, zabawiając najmłodszych coraz to nowymi konkursami i animacjami.  

Niesamowitych wrażeń dostarczył występ tancerzy z zespołu tanecznego „Siewców Lednicy” prowadzonego przez Siostrę Adriannę Kotowicz. Każdy uczestnik mógł spróbować tej formy modlitwy tańcem.

Można też było wybrać dla siebie jakiś ciuszek w ramach prowadzonej przez nasze Stowarzyszenie sprzedaży odzież pochodzącej z darowizn oraz spróbować szczęścia w kole fortuny z atrakcyjnymi fantami. Co prawda każdy los wygrywał, ale żeby wygrać trzeba było odgadnąć wylosowaną zagadkę.

Towarzyszyły nam tez stoiska: Dziennego Domu Pomocy w Młodzieszynie, Warsztatów Terapii Zajęciowej z Sochaczewa oraz wystawy malarstwa Pani Barbary Berda.

Były też pyszne ciasta własnoręcznie przyrządzane przez członków naszego Stowarzyszenia i Panią  Annę Gogół.

Najważniejszym punktem pikniku było jednak rodzicielstwo zastępcze, które staraliśmy się promować w kontekście prawa dziecka. Odwiedzającym nas rozdawaliśmy broszury zawierające prawdziwe historie napisane przez rodziny zastępcze funkcjonujące w naszym powiecie oraz zaczerpnięte z Konwencji o prawach dziecka,  prawa wszystkich dzieci opatrzone komentarzami w formie cytatów zaczerpniętych z pism Janusza Korczaka i Jespera Juula. Dodatkowe szczegółowe informacje można też było uzyskać na stoisku informacyjnym prowadzonym wspólnie przez nasze Stowarzyszenie i pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie  w Sochaczewie. Dzieciom daliśmy możliwość artystycznego wyrażenia swoich refleksji na temat ich praw w ramach konkursu plastycznego ”MAM PRAWO”. Byliśmy zaskoczeni i poruszeni pomysłowością dzieci i ich świadomością w zakresie przysługujących im praw.

Wzruszającym  momentem było wręczenie wyróżnień dla szczególnie zasłużonych rodzin zastępczych z naszego powiatu.  Te wyróżnienia to nie tylko podziękowanie za ogromne serce, trud wychowania  i odwagę dawania siebie, ale również okazja do pokazania różnorodności rodzin zastępczych: pogotowie rodzinne, rodziny zawodowe, niezawodowe, spokrewnione i niespokrewnione. Nie można też zapominać, że rodzina zastępcza to nie tylko rodzice ale również ich dzieci, które z każdym potrzebującym dzieckiem przychodzącym do ich domu, dzielą się miejscem, zabawkami, czasem i rodzicami.

Słowa podziękowania i uznania kierujemy zarówno do wyróżnionych rodziny, jak i do wszystkich rodzin zastępczych, które otwierają swoje serce i dom, na potrzebujące dziecko.

A wszystko to by promować rodzicielstwo zastępcze i inspirować do dzielenia się miłością z potrzebującymi dziećmi jako rodzina zastępcza, lub poprzez poznanie i zrozumienie rodzicielstwa zastępczego i życzliwe słowo wsparcia dla tych, którzy podejmują się tego trudnego zadania.

Jeżeli ktoś z Was poczuje chęć zostania rodziną zastępczą lub chęć pomocy w innej formie, to zapraszamy do kontaktu z nami, a ponadto już w dniu 21 października 2019 r. w godzinach od 16.00- 18.00 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego przy ul. Piłsudskiego 65 w Sochaczewie organizujemy wspólnie z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie DZIEŃ OTWARTY RODZICIELSTWA ZASTĘPCZEGO, na którym będzie można uzyskać wszelkie informacje dotyczące pieczy zastępczej i innych form pomocy potrzebującym dzieciom, poznać rodziny zastępcze i posłuchać ich historii.

Serdecznie dziękujemy Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie w Sochaczewie za współpracę, zaangażowanie i wsparcie przy realizacji Pikniku.

Wyrazy wdzięczności kierujemy również do Ojca Proboszcza Andrzeja Sąsiadka, Ojca Gwardiana Grzegorza  Szymanika oraz Ojca Konrada Kapuścińskiego za gościnę, udostępnienie terenu i otwarte przyjęcie naszej inicjatywy.

Dziękujemy również naszym darczyńcom i sponsorom:

MOSIR Sochaczew, Stowarzyszeniu Kajakowcy Sochaczew, Dariuszowi Orzechowskiemu - „DAREX” Hurtownia art. biurowo-szkolnych, Pani Halinie Zwierzchowskiej, Iwonie Kisiołek, Annie Gogół, Paulinie Szulc, Katarzynie Raczyńskiej, Monice Rak i Katarzynie Kwaśniewskiej – Skoneckiej.

Szczególne podziękowania kierujemy również do wolontariuszy z Klubu Wolontariuszy przy MOPS w Sochaczewie, za ich bezinteresowną pracę i zaangażowanie w organizacje i przebieg pikniku.

 Piknik został zorganizowany w ramach projektu „Bądź nadzieja na miłość” dofinansowanego ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Rozwoju Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Porozumienie Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego.

 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy