Relacja z wystawy ,,Kalejdoskop obdarzony świadomością"

/ 36 zdjęć
Zdjęcia i foto: Relacja z wystawy ,,Kalejdoskop obdarzony świadomością" Wystawy, projekty sochaczew
+31

Dzisiaj 14 marca w Galerii Hugo mieszczącej się w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą miało miejsce otwarcie wystawy ,,KALEJDOSKOP OBDARZONY ŚWIADOMOŚCIĄ" autorstwa Rafała Kowalskiego.


 Parę słów o autorze:


Rafał Kowalski urodzony w 1973 roku w Warszawie. W latach 1994–1999 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w swoim rodzinnym mieście. Swoją pracę dyplomową przygotował w pracowni profesora Krzysztofa Wachowiaka. Od 1996 roku pracuje w warszawskiej ASP, początkowo pełniąc obowiązki asystenta. W latach 1999–2004 asystent w pracowni prof. Marka Sapetto, a od 2004 do 2015 w Pracowni Rysunku prof. Marka Wyrzykowskiego. W chwili obecnej zatrudniony jest na stanowisku adiunkta w Pracowni Malarstwa prof. Krzysztofa Wachowiaka. Stypendysta Fundacji Kultury Polskiej w roku 2013 oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2014 roku.


Przygotowałem taki zestaw prac pokazujący to, co robiłem w ciągu ostatnich paru lat. Chciałem się skupić na tym, żeby w ogóle widz mógł zapoznać się z tym co robię. Tak jak widać moje obrazy są nie do końca typowo malarskie, ponieważ nie ma w nich dużo koloru.

Temat, który mnie interesuje to uroda starych fotografii,czy też wydruków gazetowych. Próbuję sięgać po różne tematy, dzięki którym mogę opowiedzieć o swoich spostrzeżeniach dotyczących rzeczywistości, jakiś moich doświadczeń życiowych lub po prostu jakiś impulsów które mnie zaciekawiły. Na tej wystawie można zobaczyć różne tematycznie prace. Począwszy od portretów legitymacyjnych, wizerunków ludzi, po zdjęcia z wycinków prasowych, imitacje przedruków z ksero, czy z gazetek fanów muzyki rockowej, a nawet zupełnie banalne a la stare pocztówki z końmi. 

Wszystkie obrazy są namalowane w technice akrylowej na płótnie. Aczkolwiek jak widać mają one oszukiwać inne narzędzia, imitować zdjęcia, udawać wydruk. Interesuje mnie poszerzanie tego czym jest  malarstwo. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że malarstwo to kolory, farba, ale ja widać nie musi wcale tego oznaczać. 

- mówi nam Rafał KowalskiBardzo się cieszę, że gościmy u nas w Sochaczewie bardzo dobrego artystę Rafała Kowalskiego. Rafał mówi, że w jego pracach nie ma koloru. Ja uważam, że są i to jest właśnie jego sposób odbierania i tworzenia sztuki.

 Do współpracy zapraszam artystów nie tylko z Sochaczewa, ponieważ staram się wychodzić bardziej w Polskę, może nawet w świat.

 - komentuje Kurator Marcin Hugo-Bader


M. 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy