Remont mostu na Bzurze: zaraz i taniej niż zakładano

/ 39 komentarzy
Zdjęcia i foto: Remont mostu na Bzurze: zaraz i taniej niż zakładano Inwestycje sochaczew

Dla mieszkańców Sochaczewa i okolic, zwłaszcza kierowców, najistotniejsza jest informacja, że lada dzień ruszy remont strategicznego dla naszego miasta mostu na Bzurze. Prace na Płockiej, prowadzone od pl. Kościuszki do skrzyżowania z ulicą Gawłowską, mają być zakończone w listopadzie bieżącego roku. Utrudnienia w ruchu są nieuniknione. Bardziej zainteresowanych inwestycjami drogowymi, tudzież tematyką samorządową, zainteresuje zaś na pewno, że wszystkie prace mają być wykonane za niewiele ponad połowę ceny, którą zakładano, czyli za 3,7, a nie 6 milionów złotych. I to nie dlatego, że okrojono zadanie czy sięgnięto po tańsze materiały. Po prostu znalazła się firma, która twierdzi, że zmieści się w takiej kwocie i jest to Strabag Pruszków, z którą jutro burmistrz Piotr Osiecki ma podpisać stosowną umowę.

 

3 miliony przyznane przez Wojewodę Mazowieckiego i 3 miliony z budżetu miasta Sochaczew, w sumie 6. Tyle miał kosztować remont Płockiej od pl. Kościuszki do Gawłowskiej wraz z mostem. Ale będzie kosztował mniej, dokładnie 3.737.300 zł. Tyle, czyli najmniej, zaoferowała firma Strabag z Pruszkowa, ta sama, która wyremontowała ulicę Staszica. Tym samym przesądziła losy przetargu ograniczonego na wykonanie tego zadania, do którego stanęły też:  Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego, Konsorcjum Hydro-Instal Sochaczew & PW „A-Z BUD” Radom, Ids-Bud Warszawa oraz P.H.U. Prima Sochaczew. Najwyższa spośród ofert konkurentów zamknęła się w kwocie 5.858.000 zł. Najniższa w 5.527.000 zł. Czyli Strabag był bezkonkurencyjny. A ratusz, zgodnie z polskim prawem, nie miał innego wyjścia niż wybór najtańszej oferty.


Czy za niską ceną nie pójdzie niska jakość? Takie pytanie jest dość naturalne. Wiceburmistrz Dariusz Dobrowolski zapewnia, że nie. Wyjaśnia, że UM zwrócił się do firmy Strabag z pytaniem, czy ta na pewno podtrzymuje swoją ofertę i czy wykona inwestycję „należycie” i otrzymano zapewnienie, że za zaoferowane 3,7 miliona złotych wykonany zostanie pełen zakres prac, a użyte materiały będą „odpowiedniej” jakości. Wiceburmistrz obiecał też, że ratusz będzie kontrolował, czy tak faktycznie się dzieje, a uczyni to za pośrednictwem inspektora nadzoru oraz pracowników Wydziału Inwestycji i Modernizacji.

 

Przypomnijmy. W ramach inwestycji na wskazanym odcinku Płockiej położona zostanie nowa nakładka asfaltowa, powstanie też ścieżka rowerowa (od kościoła do sklepu „U Józefa”) oraz prawoskręt w Gawłowską (dodatkowy pas dla skręcających w prawo tuż przed światłami na Płockiej). Całość rozświetlą stylizowane latarnie, nawiązujące stylistycznie do tych z centrum miasta. No i wyremontowany zostanie most. W jakim zakresie? Na pewno wymienione zostaną zbyt niskie barierki, niebezpieczne zwłaszcza dla rowerzystów (którzy wbrew zakazowi nadal często poruszają się po ciągu dla pieszych) oraz położony zostanie nowy asfalt. Co poza tym? Stylizowane latarnie, a poza tym, nie wiadomo.

 

Prace rozpoczną się w najbliższych tygodniach. W każdym razie w lecie kierowcy na pewno muszą się liczyć z utrudnieniami w ruchu, których w tym roku i tak nie mało w naszym mieście (m. in. remont skrzyżowania na Wyszogrodzkiej, remont ronda Licealna – Piłsudskiego). Na czas trwania remontu przewiduje się ruch wahadłowy, w związku z pracami na moście prawdopodobnie też na dzień, dwa, przejazd zostanie zamknięty całkowicie. To duży problem zwłaszcza dla ratownictwa medycznego, czas dojazdu do i ze szpitala karetek może się wydłużyć. Firma Strabag ma na wykonanie całego zadania czas do listopada. Tylko zmieszczenie się z realizacją inwestycji w ciągu roku umożliwia otrzymanie dotacji od Wojewody Mazowieckiego.

 

figa

 4
Oceń
(4 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (39)

kacperskyykacperskyy
-1
za polowe ceny + przetarg publiczny gdzie jedyny warunek to najnizsza cena? czizas ludzie niczego sie nie nauczycie...

wiecie jak to prawdopodobnie bylo.. przyszedl specjalista wycenil ze zrobienie tego odcinka w dobrej jakosci bedzie kosztowac 6 mln... potem przyszedl chinczyk i powiedzial ze zrobi to za polowe... to wystarczy.. nie musi nic przedstawiac ze sie uda, ze da rade albo ze jakosc bedzie dobra... warunkiem przetargow publicznych jest TYLKO CENA

a czy zrobi... ma to w d.... bo albo w polowei prac przyjdzie i powie brakuje 2 mln .. albo nasypie gruzu zamiast asfaltu albo najgorsze ze nie zaplaci podwykonawcom... rzad popiera wlasnie takie dzialania. wstyd! (2016-04-14 07:51)
robbo2krobbo2k
0
Droga rowerowa w standardzie "sochaczewskim" nie nadającym się do użycia i zagrażająca życiu jak ta na Staszica?
(2016-04-14 09:12)
robroyrobroy
-1
coby nie skończyło się na 300 m. ścieżce dla rowerów,pomalowaniu barierek i położeniu dywanika asfaltowego (2016-04-14 09:13)
adam11111adam11111
-5
Jakie wy piszecie głupoty to się czytać nie chce. W innych miastach mieszkańcy by się cieszyli z takiej inwestycji a wy "politycy" już się martwicie bo Burmistrz osiągnie sukces. Szkoda słów. "Martwicie" się, że zostanie pieniędzy na inną inwestycję a powinniście się cieszyć bo w Socho zbuduje się więcej. (2016-04-14 09:32)
stefekstefek
0
Proponuję przenieść na most barierki ze Staszica, tam jest ich zdecydowanie w nadmiarze, poza tym nadają się idealnie na most właśnie (nie na płaską ulicę). Na Staszica poprawi się widoczność, a most będzie można wyremontować jeszcze taniej. (2016-04-14 09:57)
adam11111adam11111
0
A może most przenieś na Staszica a na Bzurze zostawić same barierki ponieważ piszesz: "nadają się idealnie na most" - Nobel zapewniony............... (2016-04-14 10:44)
WITWIT
0
Podstawowe pytanie -ile lat gwarancji na wykonane prace - powinno być 10 lat , tak stosuje GDDKiA, i drugie pytanie:Czy w ramach gwarancji wykonawca poprawi poziomowanie włazów rewizyjnych studzienek na Staszica, 80 % jest za nisko , tylko kilka jest idealnie w poziomie jezdni. (2016-04-14 11:16)
wbienkowbienko
0
"bo Burmistrz osiągnie sukces" ?????

Zadaniem Pana Burmistrza jest dbanie o "substancję" Miasta, a nie osiąganie sukcesów osobistych. Krótko mówiąc: na tym polega jego praca i praca ludzi mu podległych, aby zadbać o to, by inwestycje i remonty w podległych magistratowi zasobach robione były na czas i w ramach budżetu oraz ze stosownym nadzorem inwestorskim.
Nie martwimy się, że zostanie pieniędzy - martwimy się, że zabraknie pieniędzy lub/i jakości w wyniku przyjęcia najtańszej oferty.
Najtańsza zwykle równa się: najuboższa, najgorsza, nieużyteczna, nietrwała lub po prostu ........ Staszica.
I o to się martwimy. (2016-04-14 11:25)
dragon36dragon36
0
teraz większość rzeczy robi się po Chińsku- szybko i bylejak. (2016-04-14 11:34)
Obywatel85Obywatel85
+2
Oficjalnie domagam się wykonania zjazdu z mostu pod samą świątynie dumania !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! a gdyby czytał to jeszcze jakiś ,,piesek,, burmistrza.............
Proszę o umieszczenie na moście lornetek abym mógł podziwiać panoramę z przepiękną plażą i promenadą wzdłuż rzeki ;-),tylko nie przesadzajcie z barierkami aby nie zasłonić mi widoków !

(2016-04-14 11:52)
GRACEGRACE
0
Odnośnie włazów rewizyjnych studzienek na Staszica to ewidentnie wina inspektora nadzoru i inwestora, który nie zatroszczył się o jakość wykonanych robót budowlanych. Obawiam się, że przy remoncie mostu znowu pojawi się ten sam problem. Brak porządnej kadry kierowniczej i nadzoru, co uderza rykoszetem w mieszkańców miasta. (2016-04-14 12:36)
adam11111adam11111
0
Obywatelu85 nie drwij z Kościoła i nie obrażaj moich i innych ludzi uczuć religijnych. Możesz źle skończyć.... Wbienko naucz się czytać ze zrozumieniem i na pewno chciałbyś żeby cos nawaliło wtedy pisałbyś Burmistrz poniósł porażkę, którą uznasz natomiast sukcesu nie. Ciekawe myślenie jeśli to można nazwać myśleniem. (2016-04-14 13:29)
wbienkowbienko
0
Uwaga!!! Nie karmić trolla :)
(2016-04-14 13:35)
kacperskyykacperskyy
-2
przyklad bogobojnego katolika: "nie drwij z Kościoła i nie obrażaj moich i innych ludzi uczuć religijnych. Możesz źle skończyć"
:) pewnie na sotsie bys nas spalil co? :) (2016-04-14 13:51)
adam11111adam11111
0
Nie spalę szkoda podpałki (2016-04-14 13:54)
Obywatel85Obywatel85
0
Ja mogę źle skończyć ???? ojj nie wydaje mi się się ;-) śmiem twierdzić że to nie moja osoba zostanie wywieziona przy następnych wyborach na taczce z gnojem.
Lecz będzie to pan i władca wraz ze swoją świta ułomków,leni,nieudaczników baa mało tego nie jestem w tym przekonaniu hehe

(2016-04-14 13:55)
Obywatel85Obywatel85
+2
Nie jestem sam w tym przekonaniu że tak poprawię :-) a tymczasem proszę tak się nie stresować do waszego D-Day jeszcze troszkę zostało. (2016-04-14 13:57)
SzczawiuSzczawiu
+1
:))))))) jakby to była pierwsza inwestycja w tym mieście to może i nikt by się czepiał zawczasu, ale to co się do tej pory wyprawiało widzi każdy :) Stąd obawy co do wyniku remontu.
Mnie cieszy jedno: Tam nie ma drzew, które nasz naczelny drwal "wytnie" podczas tego remontu. No chyba, że te przy rzecze będą przeszkadzały wtedy to ja rozumiem ;)
Obywatel85 bezapelacyjnie przegiąłeś z tym bezprecedensowym i podłym atakiem na Kościół i Boga hehehe ;D (2016-04-14 14:19)
gwinkagwinka
0
A czy wiadomo, czy ruszą jakieś prace związane z ulicą 15 Sierpnia na Boryszewie ? Mam wrażenie, że wszędzie się coś dzieje, a na Boryszewie - oprócz wybudowania Biedronki - nie dzieje się NIC !! :(. Ulica i chodniki zapomniane przez wszystkich .... Trasa do Skierniewic - WOW :( !!! (2016-04-14 14:28)
DoreqDoreq
0
@gwinka poczekaj, most w boryszewie też mają robić. Nie wiem tylko kiedy. (2016-04-14 15:10)
Obywatel85Obywatel85
0
Szczawiu - człowiek tylko chciałby dodatkowy zjazd z mostu na teren ,,dumania,, a tu takie oskarżenia że ja przeciwko kościołowi :-) tak więc gdyby ktoś spłonął w Socho na stosie wiec że będę to ja.

ps: Adamie przekaż komuś wyżej że ja z tymi lornetkami widokowymi z mostu całkiem na serio :-) (2016-04-14 15:48)
prosperprosper
+1
Kacperskyy - Problem usług publicznych nie leży w kwestii ceny.
To czy coś jest taniej czy drożej nie oznacza że będzie lepiej wykonane, takie rzeczy są zapisane w specyfikacji. Polskie usługi publiczne należą i tak do najdroższych w Europie .
Tu raczej chodzi o zwykłą UCZCIWOŚĆ
Jeżeli władze otoczone są przez żelazny elektorat urzędników oparty o układy nepotyzm i wzajemne adoracje,
żadna cena na pewno tego nie naprawi. (2016-04-14 19:55)
jerzyk2205jerzyk2205
+2
Szanowni Państwo. Podzielam Wasze obawy o jakość za połowę ceny. Duże inwestycje za ok. połowę ceny zaczynają być sochaczewską specjalnością. Niestety dotyczy to inwestycji wspieranych dotacjami (unijnymi, państwowymi), które przecież zdobyć było niełatwo. Fakt, że w efekcie angażujemy mniej środków z budżetu miejskiego, ale też wykorzystujemy tylko ok. połowę gwarantowanych bezzwrotnych pieniędzy z dotacji (ok. 50 mln zł zamiast ponad 100 mln zł na kanalizację sanitarną, ok. 1,5 mln zł zamiast 3 mln zł na most i ul.Płocką, czy ok. 5 mln zł zamiast ok.10,5 mln zł na zabezpieczenie skarpy cmentarza). Te pozostałe pieniądze z dotacji nie mogą być wykorzystane przez Sochaczew na inne potrzebne miastu zadania. Zostaną u dysponentów i będą wykorzystane przez inne samorządy, które nie zmieściły się do puli dofinansowania i niecierpliwie czekają w rezerwie. Cieszą się więc inni, że u nas tak precyzyjnie się szacuje, bo dzięki temu pieniędzy z dotacji wystarczy też dla nich. (2016-04-14 20:07)
użytkownik22316użytkownik22316
0
Ale sanitarny Eurocopter będzie na stałe bazował pod szpitalem? (2016-04-14 21:08)
adam11111adam11111
-4
Czyżby Pan Jerzyk namawiał do przestępstwa przy przetargach polegających na tym aby wybierać firmę która zaoferowała wyższą kwotę? Nie ładnie Panie Jerzyk. Jakąś desperację widzę w Pana wypowiedzi. Panie Jerzyk wg jakich kryteriów wygrywała firma wykonująca inwestycję za Pana panowania? Czyżby odpowiedź była zawarta w Pana "przemyślanym" wpisie? (2016-04-15 07:56)
kacperskyykacperskyy
0
jaki ty adaś jestes k... glupi.. az boli (2016-04-15 12:15)
kacperskyykacperskyy
0
"Kacperskyy - Problem usług publicznych nie leży w kwestii ceny. "
prosper czy wogole wiesz o co chodzi w ustawie o przetargach publicznych? jakbys wiedzial to bys tak nie pisal.

w skrocie opisze ci jak to wyglada:
URZAD - prosze zróbcie mi droge w jakosci takiej i takiej, tu pare paragrafów,, itd.. za 6 mln
JA - wyliczylem ze z tymi parametrami droga bedzie kosztowac 6,6 mln
CHIŃCZYK - my zrobimy to za 3 mln
URZAD - chinczyk wygrywa i robi

a jak to sie konczy to widzielismy przy okazji budowy autostrad.. polowa nie trzyma standardow, polowa firm zbankrutowala a URZAD finalnie nie zaplacil 3 mln jak chcial chinczyc nie zaplacil nawet 6,6 jak chcial uczciwie zrobic wykownaca tylko zaplacil 10 mln.... ale tego w papierach juz nie ma (2016-04-15 12:19)
Obywatel85Obywatel85
0
jerzyk człowiek o dwóch cieniach.............ludzkim i gołębim hehe biedny nasz gołąbek mógłby czasem gdzieś przycupnąć a nie tak tylko lata lata i lata :-( za biednym jerzykiem. (2016-04-15 12:29)
adam11111adam11111
-2
kacperskyy jaki ty ku.... głupi. masz chyba przywidzenia chińskie. Jaki chińczyk wygrał przetarg? Chyba cię po.......A może masz żółtaczkę to idź do lekarza jeśli takiego "gościa" przyjmie ... (2016-04-15 13:26)
bandarbandar
0
Niemniej, w opisie zamierzeń inwestycyjnych jakoś dziwnie mało jest napisane o naprawie konstrukcji samego mostu. Nakładka asfaltowa, latarnie i ścieżka rowerowa... Chyba nie o to w tym zamierzeniu głównie chodziło? (2016-04-15 21:36)
prosperprosper
-5
Kacper
Moje marzenie - Ty, Kubik, Żelichowski i 3/4L. na stole ....
10 maja będziemy się widzieć w Płocku to porozmawiamy (2016-04-15 22:35)
jerzyk2205jerzyk2205
0
Cieszą realizowane remonty dróg w mieście i rozumiem związane z nimi uciążliwości, ale czy te wszystkie utrudniające mieszkańcom komunikację remonty wojewódzkie, miejskie i powiatowe musiały być realizowane w jednym roku? Jeśli Urząd Marszałkowski przystąpił do od dawna planowanych inwestycji (droga wojewódzka i rondo w Chodakowie, rondo przy wiadukcie, mostek na 15 sierpnia, to nie można było skorelować remontów miejskich z wojewódzkimi? Czy ul. Licealna, prawie pozbawiona ruchu, a do remontu której magistrat już dojrzał, nie powinna być realizowana razem z rondem? Miasto z powiatem nie są w stanie przewidzieć komunikacyjnego paraliżu miasta jaki wkrótce nastąpi wraz z remontem ul. Płockiej i mostu? Dlatego inicjatywa mieszkańców związana z doraźną przeprawą wojskową na czas remontu tej ulicy jest jak najbardziej słuszną. (2016-04-16 08:01)
jerzyk2205jerzyk2205
-2
Inicjatywa rozwija się na facebooku.
https://www.facebook.com/groups/975016355921231/?notif_t=group_added_to_group¬if_id=1460656273324761 (2016-04-16 14:14)
kacperskyykacperskyy
-1
@prosper
Moje marzenie - Ty, Kubik, Żelichowski i 3/4L. na stole ....
10 maja będziemy się widzieć w Płocku to porozmawiamy

marzenia nie bolą. kubik.. rozumiem ze chodzi i reage77 - z tym pane moglbym sie napic z tego jak patrze jak pisze na forum.. ale z toba.. wybacz... tym bardziej w jakims plocku.

(2016-04-18 07:52)
prosperprosper
0
Ale mnie tam nie ma, ani nie zamierzam się integrować. To raczej kwestia " Elity Sochaczewskiej " Ludzi najmądrzejszych w całym mieście w jednym miejscu.;)
(2016-04-18 08:07)
AjakosAjakos
0
Prosper, a Ty to kto?
Pisałeś że jesteś wojownik?Czy Robert H to Ty?

(2016-04-18 09:14)
Reage77Reage77
0
@prosper vel Robert
Szanowny Zarządzie WoJOWników, myślisz, że używając górnolotnych zwrotów jak uczciwość, nepotyzm itd. zamaskujesz swój skandalicznie niski poziom wiedzy?
Ja rozumiem, że nie każdy musi być "inżynierem" ale dobrze jest cokolwiek wiedzieć jeśli chce się prowadzić merytoryczną dyskusję.
Wiesz, nieważne ile masz kont, ile lajków dajesz - ważne czy umiesz wypowiedzieć się merytorycznie w jakimś temacie. Podszywanie się pod Zarząd Wojowników'15 czy osoby związane z Kukiz'15 w mojej ocenie jest miarą twej wiedzy.
Ale wróćmy do meritum sprawy. Dla każdego Zamakającego zawsze dużym problemem jest sytuacja kiedy podczas przetargu składane są oferty z rażąco niską ceną, a to zdarzyło się w tej sprawie.
I tak jak powiedział @wbienko...
"Nie martwimy się, że zostanie pieniędzy - martwimy się, że zabraknie pieniędzy lub/i jakości w wyniku przyjęcia najtańszej oferty.
Najtańsza zwykle równa się: najuboższa, najgorsza, nieużyteczna, nietrwała lub po prostu ........ Staszica.
I o to się martwimy."

(2016-04-18 10:53)
tadeusztadeusz
0
Jak do tej pory novoosiecka ekipa pokazała ogólno-sochaczewską lipę w realizacji wszelkich inwestycji... ktoś zapłaci wysoką cenę za ten most... zacznie się od mieszkańców a skończy na podwykonawcach... do tej pory jedynie jedyny zauważalny sukces to usunięcie prowizorycznej stacji paliw na 600lecia... ale to dla naszych władz było zaledwie małą igraszką przy koneksjach w szerokim wymiarze prawa i sprawiedliwości... tak czy inaczej miejscowi ''notable'' w końcu będą cieszyć się baranim głosem... :) (2016-04-18 16:25)
prosperprosper
0
Nie znam odpowiedzi na wszystkie pytania ale brałem udział w wielu przetargach i wiem że wasz Sochaczewski problem jest częścią problemu jeszcze znacznie większego .
Sądząc po niektórych wypowiedziach w zaistniałej sytuacji pomysł był dobry - Zebrać w jednym miejscu
wszystkich najmądrzejszych ludzi; ) (2016-04-18 17:00)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy