Remont ronda przy PKP: ogrodniczy dramat

/ 20 komentarzy / 19 zdjęć
Zdjęcia i foto: Remont ronda przy PKP: ogrodniczy dramat Inwestycje sochaczew
+14

W przeciwieństwie do remontu na moście, rondo przy stacji PKP niestety już nie prezentuje się tak dobrze. Pomimo, że jest sporo drobnych sukcesów, a nawet jedna drogowa innowacja, to okolice ronda prezentują się mało ciekawie.

Rondo udało się wyremontować. Zmieniono nawierzchnię, zamontowano barierki, a nawet ustawiono potężne oznakowanie, które w przejrzysty sposób informuje nas o kierunku jazdy. Duży postęp to sposób wykonania przejazdu kolejowego na ul. Licealnej. Niestety na tym sukcesy się kończą, a z ziemi zaczyna wyrastać przykra prawda.


Innowacyjny przejazd

Przejazd, który wykonano na ul. Licealnej to innowacyjne i bardzo wygodne rozwiązanie. Wykorzystanie płyt gumowych w zastępstwie betonowych zmniejsza hałas, który powstaje podczas przejeżdżania przez tory, a także minimalizuje wstrząsy oraz zużycie przejazdu. Producenci szacują, że takie przejazdy wytrzymają od 10 do 15 lat. Dobrym przykładem jest przejazd przy zakładach Boryszew, gdzie przez silne uderzenia kół samochodów jedna z szyn odpięła się od podkładów i niemal uderzała o podwozie. W przypadku Licealnej takiego ryzyka już nie ma, a jest wręcz cicho i bezpiecznie.

Ogrodniczy dramat

O ile sama realizacja inwestycji pod kątem drogowym nie budzi większych zastrzeżeń, to aspekt zieleni i prac ziemnych jest co najmniej zaniedbany. Na placach między jezdnią a chodnikiem posiano trawę, która niestety została wyprzedzona przez chwasty.

Spod niechlujnie ułożonej agrowłókniny wyrastają kolejne dzikie rośliny. Firma, która realizowała tę część inwestycji nie zastosowała szpilek do agrowłókniny. Tkanina powiewa teraz radośnie na wietrze. Dodatkowo zwiewana jest regularnie kora, która została wysypana na wierzchu. Pod trawniki wysypano niewystarczającą ilość ziemi, a do tego w niektórych miejscach zapadła się ona po pracach ziemnych. Nasze pasy zieleni składają się głównie z chwastów i sporej ilości śmieci.

Studzienki, słupki i inne atrakcje

Naprzeciwko bramy Muzeum Kolei Wąskotorowej, po drugiej stronie ul. Licealnej znajdziemy bardzo ciekawą instalację artystyczną. Z ziemi wystaje tam kilka dziwnych obiektów. Znajdziemy tam m.in. za wysoko obsadzoną studzienkę zaworu oraz betonowy słupek. Pomijając walor estetyczny tej konfiguracji należy zaznaczyć przynajmniej, że jest ona po prostu niebezpieczna. Takie wystające z ziemi betonowe “niespodzianki” mogą być zabójcze dla rowerzystów.

Na rondzie kalejdoskop

Nie mogę odszyfrować, co twórca tego ekspresjonistycznego dzieła miał na myśli. Na rondzie wysypano kilkanaście taczek kamieni, które zabezpieczono obrzeżami ogrodniczymi z marketu budowlanego. W związku z tym, że kamienie wysypane są ponad konstrukcję nasypu, a nawet ponad zastosowane obrzeża, to wysypują się one na jezdnię. Reszta podzielonego jak pizza ronda jest wysypana korą i obsadzona drzewkami. Niestety wykonawcom nie udało się podzielić ronda zbyt równo, co zaowocowało wspomnianą kwadraturą ronda.

Znów latarnia i znów nie działa

Nad latarniami zainstalowanymi na rondach w naszym regionie, zawisła chyba jakaś klątwa. Do wiecznie zaciemnionego ronda przy drodze na Łowicz, dołączyło teraz rondo przy PKP. Pięcioramienna latarnia niestety nie została dalej uruchomiona, co wpływa na bezpieczeństwo na tym skrzyżowaniu. Nie wiadomo tylko, kto mógłby rozwiązać ten kłopot. Być może potrzeba tu tylko elektryka, a może nie obejdzie się bez szamana.

Mały remoncik

Na pochwałę zasługuje technologia wykonania przejazdu kolejowego, bo nawet nasze rodzime PKP PLK zaczęło wymianę tradycyjnych płyt betonowych na przejazdach na takie gumowe. Wydawało się, że tak łatwy remont, którego realizacja pochłonęła tak dużo czasu, będzie wykonany perfekcyjnie. Niestety poziom udało się utrzymać tylko przy realizacji pewnej części inwestycji. Ten remoncik nie udał się do końca, bo zamiast trawnika dostaliśmy śmietnik, a piesi muszą przeciskać się między barierką, a kapliczką.

 4
Oceń
(4 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (20)

dragon36dragon36
+1
jednym slowem lipa wielka,i jeszcze proponowana nowa nazwa to moze tak byc. (2016-12-07 12:23)
kacperskyykacperskyy
+1
po tylu latach mozna smialo stwierdzic ze pan piotr osiecki to burmistrz niedoróbek.. za co sie nie wezma, nawet jak maja checi i pieniadze to i tak to spierdziela... od projektu gazowego miasta przez remont kramnic, wiaduktu, mostu na utracie, staszica po wreszcie rondo przy pkp... tak tak ... wiemy - to nie my! a kto rzadzi w tym miescie i pilnuje zeby wszystko hulało i jeszcze bierze za to pieniadze? jesli nie wiecie jak dopilnowac projektow w miescie to niech pan nawiaze moze blizsze kontakty z panem benegdykcinskim. moze on pana nauczy. (2016-12-07 12:38)
adam11111adam11111
-2
Rondo jest ok. A tylko nieuki i POpaprancy nie wiedzą, że rondo jest w zarządzie marszałka woj. mazowieckiego a nie burmistrza i uwagi powinny być kierowane do radnego wojewódzkiego pana Adama Orlińskiego. Ale i tak chyba nie zrozumieją nieuki tego co ja piszę.... (2016-12-07 13:02)
kacperskyykacperskyy
0
tak, tak adas.. "to nie my, to oni" znamy tą retoryke :) ci na tych tamci na tamtych, winnych nie ma kasa leci z naszych kieszeni, interes sie kreci, wladza sie bogaci.. wszystko jak trzeba. (2016-12-07 13:31)
adam11111adam11111
-1
Mówiłem, że nie zrozumiesz. Jak można człowieczku odpowiadać za czyjąś własność. Czy możesz facet zrobić coś na działce sąsiada? Zastanów się trochę nim coś napisać, chyba że masz problem, bo chyba masz. A z tym "bogaceniem władzy" to uważaj bo to może być traktowane jako pomówienie. Tak na marginesie kolejny raz piszę, że bolą was sukcesy miasta, boli was fakt, że socho pięknieje i się rozwija, boli, że w końcu miasto po zmianie władzy w powiecie zaczyna współpracować z powiatem: ul.Staszica, za chwile Trojanowska ........ (2016-12-07 14:34)
kacperskyykacperskyy
0
no zastanowilem sie i w takim razie po co burminio oglasza przetargi i placi na to kase jak nic nie jest jego odpowiedzialnoscia? mamy kolejne miliony zaciagnietego kredytu. jak drogi nie jego, gaz nie jego itd.. to na co te pieniadze?

no i rozumiem ze jak ktos wyklada na to kase i to z kredytu to normalnym zachowaniem jest ze mu nie zalezy jak to bedzie wykonane bo .... to droga adama orlinskiego... osmieszasz siebie i ta ekipe niedorajdow ktorej bronisz :) (2016-12-07 15:06)
robroyrobroy
0
na siew traw,roślin ozdobnych nie była odpowiednia pora,poczekajmy do wiosny,a tymczasem oczekujmy śniegu i na wzgórku ronda postawmy dużego bałwana (2016-12-07 15:24)
margot45margot45
0
"piesi muszą przeciskać się między barierką, a kapliczką."

Musi to być BARDZO gruby pieszy, żeby się tamtędy nie przecisnął.
Ale, jak wiadomo - złej baletnicy.... (2016-12-07 15:43)
123patrzy123patrzy
-1
@margot45
Po pierwsze, napisałem o pieszych, a nie pieszym.
Po drugie, to wcale nie musi być taki gruby żeby wpaść na wystającą ławkę przy kapliczce.
Po trzecie, jak chcesz się czepiać, to przynajmniej rób to z jakimś pomysłem. (2016-12-08 10:41)
margot45margot45
0
Po pierwsze: jeśli idzie więcej niż jedna osoba to nie "ławą, mocium panie" tylko jeden za drugim.
Po drugie: jak ktoś jest pijany do tego stopnia, ze obija się o ławki....
Po trzecie: ja się nie czepiam. To Pan się produkuje na każdy możliwy temat i na wszystko nosem kręci, że mu źle. Na dodatek z błędami. (artykuł o wykolejeniu pociągu).

Proponuję odrobiny samokrytyki, od tego korona nie spadnie. (2016-12-08 13:10)
margot45margot45
0
*odrobinę - forum e-sochaczew nadal nie stać na edycję postów. (2016-12-08 13:11)
NastroNastro
0
Szanowny redaktor krytykę margot45 odbiera jako prywatnego "prztyczka w nos". Sam krytykuje a krytykowany być nie lubi.
Za to wie, jak kłaść agrowłókninę i zakładać trawniki. I ta zwiewająca kora - to też według niego wina wykonawcy, że kora jest lekka i, że wiatr ją zwiewa.
Może Pan zorganizuje przetarg w którym to jakość będzie 100 % kryterium a nie cena.
Proszę mnie nie odebrać jako hejtera. Jestem raczej wujek dobra rada. (2016-12-08 14:45)
Reage77Reage77
+1
Najogólniej mówiąc jest nieźle. Pomijając fakt czasu w jakim remont przeprowadzono, to trzeba przyznać, że jest fajnie. Nie mnie jednak mi brakuje jednej rzeczy, mianowicie dziwi mnie, że Urząd Miasta konsultując projekt modernizacji ronda nie zadbał o wykonanie chociażby zaczątka ścieżki rowerowej. Wiele osób pisało o takowej od Muzeum Kolejki po śladzie wąskotorówki. W chwili obecnej trwa remont chodnika na ul. Piłsudskiego (o tempie pisał lepiej nie będę) i jak widać tu również UM roztropnością się nie wykazał. Nie wiem, może nie było takiej możliwości , może coś tam, a może po prostu UM nie chce wspierać inwestycji innych zarządców dróg w obawie, że nie zostanie to zapisane na rzecz władz miasta. (2016-12-09 08:35)
kacperskyykacperskyy
+2
burmistrz w przyszlych wyborach musi miec dwa sztandarowe elementy na plakatach wyboryczych:

1. kibel - bo jest burmistrzem od remontow kibli w podstawówkach za pieniadze SBO
2. hasło: "nawet jak już zaczniemy to i tak zje.....my" - chodzi o wszystkie podjete remonty w tym miescie (2016-12-09 08:48)
Obywatel85Obywatel85
+3
Reage masz racje przydałoby się coś takie zaczynając od muzeum a kończąc przy ulicy Warszawskiej gdzie tory przecinają drogę,niestety ale w okolicach ogrodnika i osiemdziesiątki część rowerów jezdzi ulicą [ na której niestety jest wąsko ].
Część po chodniczku szczególnie nocą gdy nie mają światełek,natomiast pozostali wzdłuż kolejki po wyrobionej ścieżce jak ją nazywam rowerową.

ps: W następnym SBO zgłaszam swoją łazienkę do remontu a co tam,skoro władca ma już doświadczenie w tej tematyce wieże że wszystko zostanie wykonane tip top i nie spadnę z kibelka w trakcie. (2016-12-09 10:50)
margot45margot45
+1
"Część po chodniczku szczególnie nocą gdy nie mają światełek,natomiast pozostali wzdłuż kolejki po wyrobionej ścieżce jak ją nazywam rowerową."

Obywatelu, nie pisz tego, zaraz Cię pogonią, ze się czepiasz ;) (2016-12-09 11:18)
Obywatel85Obywatel85
+1
Nie czepiam się po prostu wyrażam swoje zdanie jako pieszy i cyklista za razem ;-),jadąc rowerem od ronda do skrzyżowania Warszawskiej jest tam naprawdę wąsko i samochody śmigają blisko mnie.
Udeptaną ścieżką też jeżdżę często po południu gdy nie zabiorę ze sobą światełek,ale wiadomo ryzyko złapania gumy przez liczne szkła.
Chodnik też zdarza mi się zaliczyć ale spokojnie słowo harcerza że jedynie gdy ruch na nim jest nie duży i głównie w wieczornych godzinach ;-)
No niestety takie realia droga tam jest wąska a ruch spory i sam jako kierowca samochodu wiem jak rowerzyści spowalniają tam ruch,z kolei jako rowerzysta też nie mam łatwo wybierając przeprawę tą drogą ewentualnie dokonując wyboru chodnik/droga/dróżka przy torach.

Zresztą o czym ja tu gadam..........ulica Warszawska tyle lat !!!!!!!! a ci dopiero chodnik tam zrobili,wstyd i hańba dla obecnych jak i poprzednik świnek u korytka.
(2016-12-09 13:11)
buddybuddy
+1
Rondo jest naprawdę w miarę w porządku wykonane. Most też wydaje się zrobiony solidnie.
Największa porażka to jednak ulica Staszica! Tam należałoby w pierwszej kolejności rozebrać tą jednokierunkową pseudościeżkę z kostki, w jej miejsce poszerzyć jezdnię, i po obu stronach (tak jak na Warszawskiej) wymalować pasy rowerowe! (2016-12-09 15:11)
123patrzy123patrzy
0
Tylko pytanie co z miejscami parkingowymi przy kamienicach. Tam pas dla rowerów byłby mało bezpieczny. Wystarczą otwarte drzwi w zaparkowanym aucie... (2016-12-10 10:04)
robroyrobroy
0
@buddy-ależ ty włazidup jesteś-rondo w miarę...,a jak ma być? tylko taki krowi placek ja ze śwagrem byśmy usypali i chodniki zrobili w dwa miesiące,jak się robi z inwestora,jedną ekipą buduje i poprawia dwa ronda w pół roku? a mówiłem żeby skierować kamerkę ruchomą na most w trakcie remontu? walczyli z mostem miesiącami nie mając ani jednego człowieka widocznego podczas pracy-teraz to już powoli zapominamy ile fiutów każdy z nas puścił przez ten okres PARTACZENIA bo tak to trzeba nazwać (i chodzi mi o ORGANIZACJĘ robót) a nasze strasznie zapracowane tłumoki z urzędu miasta nawet palcem nie kiwnęły aby sprężyć Strabag,nawet otwarcie było skryte bo wstyd!! (2016-12-10 12:52)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy