Renowacja Parku Garbolewskiego 2018: ratusz szuka wykonawcy

/ 6 komentarzy / 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: Renowacja Parku Garbolewskiego 2018: ratusz szuka wykonawcy Inwestycje sochaczew

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założonym planem, do końca lipca 2018 roku park im. Ignacego Włodzimierza Garbolewskiego zmieni swe oblicze. W tej chwili trwa poszukiwanie wykonawcy renowacji. Do ogłoszonego przez ratusz przetargu stanęła tylko jedna firma, która jednak zaoferowała za realizację inwestycji kwotę o pół miliona wyższą niż zaplanowana przez Urząd Miejski.

 

Nie znamy jeszcze wykonawcy renowacji Parku im. Ignacego Włodzimierza Garbolewskiego. Do ogłoszonego przez ratusz przetargu stanęła tylko jedna firma ZIEL-BUD z Warszawy, która jednak zaproponowała za realizację inwestycji ponad 3,8 miliona złotych, podczas gdy UM zamierza na ten cel przeznaczyć 3,3 miliona złotych. Wygląda więc na to, że przetarg trzeba będzie powtórzyć. Przypomnijmy, że zadanie zostało dofinansowane w 85% z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach szerszego projektu o nazwie „Poprawa jakości środowiska miejskiego w Sochaczewie poprzez renowację i rozwój terenów zielonych”.

Nadal jest sporo czasu na zmieszczenie się w założonym harmonogramie. Zgodnie z nim zabytkowy park przy sochaczewskiej szkole muzycznej ma być odnowiony do końca lipca 2018 roku. Jak czytamy w projekcie, renowacja nie przewiduje zasadniczych zmian istniejącego układu komunikacyjnego w paku, ani sposobu jego użytkowania. Nie mniej, ten trzyhektarowy teren na pewno będzie wyglądał zupełnie inaczej, a to z kilku zasadniczych powodów: budowy sceny letniej, remontu parkowego stawu oraz budowy ogrodu muzycznego.

Poniżej cytujemy fragment dokumentacji projektowej inwestycji, który podsumowuje zakres zaplanowanych do wykonania prac:

Projektowane prace związane z układem komunikacyjnym Parku zakładają wymianę nawierzchni alei, drobne korekty ich przebiegu, a także przebudowę nawierzchni drogi dojazdowej wiodącej od ul. Głowackiego do dworu / szkoły. Projektowana przebudowa pozwoli na uporządkowanie sposobu postoju samochodów w sąsiedztwie budynku – przewidziano pozostawienie jedynie możliwości czasowego postoju dla pojazdów obsługi szkoły (np.: w celu wyładowania instrumentów). Nad stawem przewidziano aranżację kameralnej ścieżki o swobodnym przebiegu oraz drewnianych schodów terenowych, które mogą być jednocześnie miejscem odpoczynku.

Projekt przewiduje ponadto wykorzystanie zaznaczonego w przestrzeni parku miejsca dawnej lokalizacji oficyny dworskiej jako sceny plenerowej do wykorzystania przez społeczność lokalną oraz Szkołę Muzyczną mieszczącą się w budynku dworu. Scena plenerowa kształtowana z drobnych elementów betonowych oraz drewnianego decku pozwoli na aranżację miejsca letnich koncertów na terenie parku, może również służyć jako miejsce odpoczynku dla odwiedzających park oraz uczniów szkoły. Przewidziano również aranżację ogrodu muzyki poprzez instalację ogrodowych instrumentów muzycznych pozwalających na spontaniczne muzykowanie pośród otaczającej przyrody.

Inwestycja przewiduje remont stawu parkowego, jego oczyszczenie, remont mnicha, remont nabrzeża obejmujący budowę nabrzeża schodkowego o nawierzchni z drewnianego decku umożliwiającego eksplorację wnętrza parkowego oraz możliwość wykorzystania jako miejsce odpoczynku nad wodą, przewidziano ponadto zabezpieczenie nabrzeża stawu przed obsuwaniem oraz liczne nasadzenia zieleni nadwodnej.

W ramach prac związanych z rewitalizacją przestrzeni parku przewidziano również wymianę wszystkich elementów małej architektury parkowej – ławek, koszy na śmieci, etc,. a także wymianę opraw oświetleniowych na istniejących latarniach parkowych (nowe oprawy energooszczędne z ograniczeniem świecenia w górę), oraz dodanie nowych punktów świetlnych.

Kluczowym elementem koncepcji rewaloryzacji terenu jest projekt zieleni obejmujący prace pielęgnacyjne dla zabytkowego drzewostanu oraz liczne nowe nasadzenia i aranżacje zieleni wysokiej i niskiej oraz roślin wodnych [część starych, obumarłych i nie rokujących na przeżycie drzew ma być usuniętych – przyp. red.]

 

 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (6)

margot45margot45
-1

Już mi się chce płakać na myśl, ile pięknych drzew wytną :((((

(2017-12-28 14:09)
dragon36dragon36
+1

do płaczu jest wiele innych powodow ,a nie stare spuchniałe konary.

(2017-12-28 15:09)
margot45margot45
0

Jasne. Zapomniałam, że Sochaczew to banda wielbicieli asfaltu, betonu i kostki Bauma.

(2017-12-28 16:33)
bandarbandar
+1

margot45

podziwiam grację z jaką raczysz obrażać ludzi. Z przykrością zaś konstatuję Twój brak zdolności do jakiejkolwiek dyskusji. Które zdanie jest sarkastyczne?

(2017-12-28 18:20)
DemaDema
0

Ja się pytam, po co robić w naszym mieście, jakie kol wiek przetargi? Przecież wiadomo, że wygra firma "Prima" która zrobi nowe kostki brukowe na chodnikach powiększającje o 30% wywalą wszystkie drzewa, a na ich miejsce wstawią patyczki, które jak przetrwają będzie można nazwać je nowym drzewostanem. jeżeli ogóle nie wezmą przykładu z pl. Kościuszki i nie zrobią z parku kolejnej "betonowej pustyni"

(2017-12-29 09:06)
fraterrfraterr
+1

Obywatele,,, więcej optymizmu,, przesyłam link  , możecie zobaczyć plany i przyszły efekt... http://www.sochaczew.pl/home/auctionshow/20903?title=OGLOSZENIE-O-PRZETARGU-NIEOGRANICZONYM-NA-RENOWACJE-PARKU-IM-IGNACEGO-WLODZIMIERZA-GARBOLEWSKIEGO-W-SOCHACZEWIE&filterId=5&tabId=76&sochaczew

chyba dobrze ,że coś się zadzieje ... bo już na tę ruinę w okolicach szkoły muzycznej nie można patrzeć

(2017-12-29 11:51)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy