Zaloguj się do konta

REZUREKCJA W SZYMANOWIE

Redakcja
2015-04-07
Kościół i religia

Rezurekcja to uroczyste nabożeństwo w kościele katolickim, połączone z procesją. Celem nabożeństwa jest obwieszczenie światu Dobrej Nowiny o Zmartwychwstaniu Jezusa.

 

W procesji obok Hostii w monstrancji niesiony jest krzyż procesyjny ozdobiony na tę okazję czerwoną stułą oraz figurka Jezusa Zmartwychwstałego.

 

Rezurekcja odprawiana jest w niedzielę, pierwszy dzień świąt, o godzinie 6 rano. W dawnych czasach uroczystość ta odbywała się w Wielką Sobotę o północy, co jest bardziej zgodne z liturgią Kościoła katolickiego. W czasach stanisławowskich, przeniesiono tę uroczystość na bardziej bezpieczną godzinę.

 

W Szymanowie to też tradycją stało się, że strażacy wraz z pocztami sztandarowymi, czynnie uczestniczą w liturgii mszy świętej a także w procesji wokół kościoła. Dwóch strażaków pełniło służbę przy ołtarzu w takcie mszy świętej i procesji. Tradycją też było strzelanie z kalichlorku lub karbidu, ale ta tradycję zastąpiono petardami pod nadzorem strażaków. Na godną uwagę zasługuje powstanie Szymanowskiego chóru parafialnego, który w pełnej krasie, rozwija się cały czas. Zaprezentował się podczas rezurekcji, wraz z zespołem muzycznym.

 

Należy zauważyć, że wśród tego chóru są również strażacy, i coraz więcej młodzieży, to zasługuje na wyróżnienie i gratuluję pomysłodawcą za odrodzenie się chóru po ponad 40-tu latach w Parafii Szymanów. Po zakończeniu uroczystej mszy świętej poczty sztandarowe OSP Skrzelewa OSP Szymanowa i OSP Nowego Oryszewa zostały wyprowadzone przez Prezesa OSP Szymanów Marka Pałubę na paląc przed remizą w Szymanowie gdzie pododdziały zostały rozformowane. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć dzielono się jajkiem i składano sobie nawzajem życzenia. Życzenia dla strażaków i ich rodzin złożył wójt Gminy Teresin Marek Olechowski i Wiceprezes Zarządu Gminnego ZOSP RP Tadeusz Szymańczak.

 

Tadeusz Szymanczak

2015 04 50 Szymanów

 

Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc