RODZINA SAVAGE

/ 4 zdjęć
Zdjęcia i foto: RODZINA SAVAGE Film, fotografia sochaczew

Dziś (16 stycznia 2016) w Sochaczewskim Klubie Filmowym pokażemy film z 2007 roku w reżyserii Tamary Jenkins "RODZINA SAVAGE". Zapraszamy do Ostoi św. Dominika na tyłach kościoła pw. św. Wawrzyńca o godz. 17.00. Wstęp wolny.


Bohaterami filmu Jenkins są ojciec (Philip Bosco) i jego dwójka dorosłych dzieci Wendy (Laura Linney) i John (Philip Seymour Hoffman). Jednak trudno tutaj mówić o rodzinie. Jedyne, co ich łączy, to wspólna pula genów. Każde z nich żyje w oderwaniu od reszty rodziny, mieszkając w innej części Ameryki i ograniczając kontakty z 'bliskimi' do minimum. 

Niestety, kiedy ojcu umiera jego towarzyszka życia, cierpiącym na demencję staruszkiem zająć muszą się syn i córka. Nie może bowiem już przebywać w Sun City, miasteczku emerytów, w którym staruszkowie spędzają luksusowo jesień swojego życia. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy umieścić ojca w domu spokojnej starości? Czy poczucie obowiązku, przy chłodzie uczuć, jest wystarczającym argumentem by zająć się ojcem?


"Rodzina Savage" dotyka dramatów ludzkich wyborów, to film o pragnieniu rzeczywistej bliskości i jednoczesnym strachu przed nią, o odkrywaniu znaczenia słowa 'rodzina'. Obraz przypomina widzowi ważny etap życia, który nie ominie prawie nikogo z nas. Pokazuje coraz częstszy, nowy model rodziny, gdzie rośnie liczba tzw. "singli", coraz mniej w nim weekendów i świąt spędzanych z rodziną. Jednocześnie ta rodzina przy obojętności, braku zrozumienia i komunikacji, nie zawsze jest taką, jaką powinna być. 


Świetne kreacje aktorskie, nominacje do Oskara, Złotego Globu, świetny scenariusz, a przede wszystkim ważny życiowy temat nieuniknionej, czasami upokarzającej starości rodziców to niepodważalne argumenty, by pochłonąć "Savagesów", przeżyć ich rozterki, ocenić ich decyzje.


Film nie dąży w kierunku dramatu, są w nim elementy czarnego humoru. Jest kameralnym, wyciszonym i refleksyjnym, a co najważniejsze - polegającym na inteligencji i wrażliwości widza. Nie wskazuje palcem, nie tłumaczy, nie dręczy nas analizą, a pozwala samemu szukać refleksji. 


Trwa 114 minut. 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy