Rok 2020 - czas powiatowego opamiętania?

/ 7 komentarzy
Zdjęcia i foto: Rok 2020 - czas powiatowego opamiętania? Radni i rady samorządowe sochaczew

Rok 2020 - czas powiatowego opamiętania?

Zadaję pytanie, chociaż sam w jego sens wątpię, obserwując poczynania powiatowych decydentów od jesieni 2018 roku, t.j. początku tej kadencji sochaczewskiego samorządu powiatowego. Ostatnia w 2019 roku sesja Rady Powiatu ponownie obnażyła bylejakość działania Zarządu Powiatu, który mając świadomość bezkrytycznego podejścia większości radnych do przedkładanych projektów uchwał i informacji, nie znajduje motywacji i nie stara się poprawić jakości swojej pracy. Wątpiącym w moją krytyczną opinię o pracy przewodniczącej Zarządu Powiatu i jego członków polecam oglądanie transmisji z obrad sesji powiatowych, zwłaszcza ostatniej XII sesji. Transmisja, mimo 4 godzin obrad, będzie ciekawym materiałem dla osób interesujących się działalnością samorządową. Ponieważ jest możliwość wybiórczego oglądania dyskusji i decyzji dotyczących konkretnych tematów, polecam obejrzenie fragmentów sesji mniej cierpliwym wyborcom (ustawiając na dole ekranu suwak na osi czasu na sugerowany czas), aby mieli świadomość, kto i jak reprezentuje ich interesy.

https://www.youtube.com/watch?v=FcnLiJp4BTQ

Tematów budzących wątpliwości i wywołujących dyskusję było kilka: brak pomocy dla szpitala powiatowego w budżecie powiatowym, kontrowersje związane z powiatowym budżetem obywatelskim, ignorancja współpracy z NGO, informacja Zarządu o realizacji uchwał Rady Powiatu. O problemach szpitala i kontrowersjach z powiatowym budżetem obywatelskim pisano już wcześniej. Przybliżę więc pozostałe dwie poruszone kwestie.


Współpraca z organizacjami pozarządowymi

Zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, każdy powiat opracowuje, uchwala i realizuje roczny program współpracy powiatu z organizacjami pozarządowymi. Oczywiście powiat sochaczewski również co roku uchwala taki program. W 2010 roku, jako przewodniczący Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej Rady Powiatu, byłem inicjatorem opracowania nowego programu współpracy powiatu sochaczewskiego z organizacjami pozarządowymi na 2011 rok. Od 2010 roku do dzisiaj treść tego programu pozostała niezmieniona. Zmieniają się tylko kolejne lata w tytule uchwały. W 2018 roku przeciwko takiej „kalce programu” głosowało 5 radnych, a 2 się wstrzymało. Przy głosowaniu w tym roku przeciwko „kalce na 2020 rok" było 3 radnych, a pozostali głosowali „za”. Konformizm czy nieświadoma rezygnacja? Warto posłuchać ponad półgodzinnej dyskusji na temat programu. Było i śmiesznie, i rubasznie, i post factum po uchwaleniu budżetu. Zarząd zapomniał, że taki program ustawowo powinien być przyjęty najpóźniej do 30 listopada, jeszcze przed uchwaleniem budżetu. (film: 2:10:55 - 2:47:00)

https://youtu.be/FcnLiJp4BTQ?t=7855

Pieniądze przeznaczane przez powiat sochaczewski na realizację programu są śmiesznie niskie w porównaniu z innymi powiatami. Mniejsze niż przeznaczano 10 lat temu (wówczas było 30 tys. zł). Porozumienie Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego (POPPS) zgłosiło uwagi do projektu uchwały i wnioskowało o zwiększenie kwoty na realizację programu o 10.000 zł. Zarząd uwag i wniosku nie uwzględnił, ze względu na brak środków finansowych.

A jak finansowo wspierają programy współpracy z NGO inne powiaty? Powiat miński - 350 tys.zł; powiat żyrardowski - 300 tys. zł; powiat pruszkowski - 150 tys. zł; powiat zwoleński - 65 tys. zł; powiat płoński - 300 tys. zł; powiat nowodworski - 795 tys. zł; powiat grodziski - 1 180 tys. zł; powiat łowicki - 215 tys. zł. A powiat sochaczewski - 25 tys. zł!!! Bezprzykładne skąpstwo.

Brak pieniędzy, ale Starostwo Powiatowe zwiększyło sobie w budżecie na 2020 rok kwotę na wynagrodzenia o ok. 500 tys. zł (nowe miejsca pracy dla swoich?), a nie było go stać na dodatkowe 10 tys. zł dla organizacji pozarządowych? Zarządzie Powiatu, proszę o opamiętanie!!!


Informacja Zarządu Powiatu w Sochaczewie o realizacji uchwał Rady Powiatu w 2019 r. (Sesje VI-XI)

Zarząd Powiatu przedłożył radnym powiatowym w informacji pisemnej, że podczas IX Sesji Rady Powiatu „wyrażono zgodę na zawarcie umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego w powiatowych przewozach pasażerskich, dla których organizatorem jest Powiat Sochaczewski => uchwała jest realizowana zgodnie z zawarta umową”. Uchwała Nr VIII/60/2019 Rady Powiatu z dnia 5 sierpnia 2019 roku:

http://sochaczew-powiat.bip.org.pl/pliki/sochaczewpowiat/uchwla_viii__60_2019.pdf

Poprosiłem o wyjaśnienie w jaki sposób jest realizowana ta uchwała. No i wyszło, że uchwała nie jest realizowana. Co więcej, okazało się, że jest bezprzedmiotowa, gdyż PKS nadal realizuje przewozy pasażerskie. Dlaczego Zarząd Powiatu nie zamieścił takiej informacji, a wprowadził radnych powiatowych w błąd sugerując, że uchwała jest realizowana zgodnie z zawartą umową? Jaką umową? Kto z kim ją zawarł? Cuda, cuda ogłaszają. Konkluzja prowadzącego sesję:„Nie ważne co jest na papierze, ważne, że PKSy jeżdżą”. Warto obejrzeć ten fragment sesji i posłuchać argumentacji przewodniczącej Zarządu Powiatu Sochaczewskiego. (film: 2:57:47 - 3:04:08)

https://youtu.be/FcnLiJp4BTQ?t=10668

Nie ma i nie będzie mojej zgody na takie kpiny z radnych powiatowych, nawet jeśli większości to nie przeszkadza. Mniejsza o to, czy świadomie, czy nie. Zarządzie Powiatu, proszę o opamiętanie w Nowym Roku!!!

Najlepsze życzenia na Nowy Rok 2020 dla czytelników mojego bloga.


Jerzy Żelichowski - radny powiatowy

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (7)

maczetaostra1maczetaostra1
+2
obejrzałem sesję Rady Powiatu. Jestem zszokowany obrazem zblazowanej starościny oraz przerywającego prowadzącego . Jestem zszokowany jak mości zblazowani władcy tego powiatu podchodzą do spraw najważniejszych. Pis szuka oszczędności ? to trzeba to dziadostwo rozgonić jak najszybciej . Jestem zszokowany jak podczas najważniejsazych dyskusji o szpitalu radny Czubacki mając to w du..e wychodzi z obrad . Ale po dietę prawie 2000 zł przyleci pierwszy. Jestem zszokowany wypowiedzią Pana Łopaty ,że najlepiej byłoby zrzucić odpowiedzialnbość za szpital na wojewodztwo ale pieniądze chce się brać a odpowiedzialności zero ..Ludzie czy wy tego nie widzicie , że leczyć już nie długo będziecie się u weterynarzy . Jedynym radnym któremu w/g mnie jeszcze zależy to radny Żelichowski . Obejrzyjcie sesję (2019-12-29 23:20)
pola-halekpola-halek
0
Gawlowska,niedaleko Rzeki Bzury. Pole pewnej firmy budowlanej. (2019-12-30 11:57)
RouterRouter
0
żena da ta sesja ,jedyny Pan Żelichowski jeszcze do pochwalenia ,reszta szłów brak . (2020-01-01 10:22)
jerzyk2205jerzyk2205
0
Przepisy wymagają, by roczny program współpracy był uchwalony do 30 listopada roku poprzedzającego okres obowiązywania programu (art. 5a ust.1). Oznacza to, że prace nad programem należy zaplanować tak, aby korespondował on z pracami nad budżetem samorządu. Program powinien stanowić wytyczną przy opracowywaniu budżetu, a nawet zawierać konkretne kwoty, które dany samorząd chce w następnym roku przeznaczyć na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe. Nasza władza najpierw uchwaliła budżet na 2020 rok, a dopiero później program współpracy z organizacjami pozarządowymi. No i co?Przepisy? Jakie przepisy! Od początku tej kadencji samorządu powiatowego zwracam uwagę na ignorowanie przepisów przez decydentów. Pisałem o tym już w styczniu 2018:

https://e-sochaczew.pl/n/nie-mamy/60120

Czy są w powiecie prawnicy? Czy ktoś ich słucha? (2020-01-01 17:47)
NovJanNovJan
0
Dla mnie szokujący jest brak jakiegokolwiek zaangażowania radnych powiatu, jedna osoba próbuje zadawać merytoryczne pytania zaś reszta siedzi i tyle, ludzie oglądacie te rady powiatu i zobaczcie kogo wybraliście, ludzi którzy pozbawieni sa swojego zdania, bezmyślne maszyny- niemowy którym wszystko odpowiada bo nie che im sie nawet próbować cokolwiek zrozumieć, nie wiem jak sie nazywa przewodniczący ale nie dorósł do pełnionej funkcji (2020-01-02 10:07)
jerzyk2205jerzyk2205
0
Radni nie zdają sobie jeszcze sprawy z tego jakie świadectwo dają swoją postawą podczas transmitowanych sesji Rady Powiatu. Sądzę, że ignorują to novum, bo sami też nie zaglądają do publikowanych internetowych transmisji. A szkoda, bo ten przekaz buduje ich wizerunek i utrwala go w oczach wyborców. Demaskuje też spontaniczne i często niekontrolowane reakcje. I te dobre, i te złe. Niektórzy radni są obecni na sesji, ale tak jakby ich nie było. Jeśli dotrwają do końca obrad, to jest godne uwagi poświęcenie. Inni szukają okazji, aby się chociaż przez chwilę poczuć weselej. Niektórzy pytają, zadając merytoryczne pytania. A jeszcze inni coś tam mówią polemicznie, aby tworzyć kordon ochronny dla decydentów powiatowych i nie zostawiać ich samych w ogniu krytyki. Doceniam PiS za wprowadzenie transmisji obrad radnych wszystkich szczebli samorządu i tę potrzebną innowację rekomenduję do oglądania wszystkim, którzy chcą mieć własne zdanie na temat biegu naszych lokalnych spraw. (2020-01-04 21:50)
zabczynski227zabczynski227
0
Panie Jerzy prosimy zawsze o podanie linku z nagranej sesji , wtedy więcej ludzi obejrzy ,jak traktuje sie najważniejsze problemy powiatu . (2020-01-06 00:28)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy