ROK BURMISTRZA

/ 2 komentarzy
Zdjęcia i foto: ROK BURMISTRZA Radni i rady samorządowe sochaczew

Kilka dni temu minął rok od chwili objęcia funkcji Burmistrza Sochaczewa przez Bogumiła Czubackiego, pierwszego w powojennej historii wybranego w wolnych wyborach, w wyniku głosowania. Rok pracy to doskonała okazja do podsumowań, spojrzenia za siebie, by ocenić, co się udało, a co nie. Burmistrz zapytany, jak ocenia miniony rok, podkreśla, że na każdy, nawet drobny sukces pracowało bardzo wiele osób, a pierwszym sukcesem było stworzenie dobrego zespołu kierowniczego.
- Moich zastępców cechuje kompetencja i pracowitość. Potrafią ciężko pracować i co najważniejsze pracować w zespole.
Mimo trudności budżetowych, konieczności spłaty dużych długów ZUK-u, wiele udało się zrobić. Dla oświaty szczególnie ważne było utworzenie trzeciego miejskiego gimnazjum, tak potrzebnego mieszkańcom Chodakowa. Bardzo łagodnie przebiega proces wygaszania dwóch szkół podstawowych. Kilkunastu nauczycieli uniknęło zwolnień dzięki racjonalnej polityce kadrowej.
- Mamy już Układ Zbiorowy Pracy dla pracowników niepedagogicznych zatrudnionych w miejskiej oświacie. Starania o Układ zaczęły się 3 lata temu, ale to nam udało się doprowadzić rozmowy do szczęśliwego końca – dodaje B. Czubacki.
W tegorocznym budżecie znaleziono kilka milionów złotych na inwestycje. Najważniejsza z nich to kanalizacja Malesina i Zatorza. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, sieć będzie gotowa do końca roku. Sochaczewscy przedsiębiorcy będą mieć wreszcie dobry dojazd do firm znajdujących się przy ulicy Gwardyjskiej. Droga zostanie utwardzona. W tym roku zakończy się też termomodernizacj dwóch szkół – Gimnazjum nr 2 oraz Szkoły Podstawowej nr 3. Rusza budowa kanalizacji w dzielnicy Trojanów
- Niemal gotowy jest Komputerowy System Planowania Infrastruktury, a za kilka tygodni poznamy Wieloletni Program Inwestycyjny Miasta, który wskaże kierunek działania nie tylko w tej kadencji samorządu, ale i w następnych. Z włoskim inwestorem ustaliliśmy, że wiosną ruszą prace przy budowie gazociągu dostarczającego gaz do Sochaczewa – wylicza B. Czubacki.

Pierwszy rok czteroletniej kadencji Burmistrza to także działania na rzecz bezpieczeństwa. Kilka miesięcy temu udało się wreszcie nakłonić Zarząd Dróg Wojewódzkich do wykonania sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Trojanowskiej, 600 Lecia i Staszica oraz wygospodarować pieniądze na dodatkowe patrole policyjne kontrolujące ulice miasta po zmroku.
- Wyeliminowaliśmy w sochaczewskich skupach metali kolorowych skup kradzionego złomu. Nowe prawo lokalne nakazuje dokładne sprawdzanie każdej partii złomu i spisywanie danych osób go dostarczających – dodaje Burmistrz.
Szerokim echem odbiły się kolejne decyzje B. Czubackiego o powołaniu Komisji ds. Czystości, która od wiosny skontrolowała kilkaset posesji, zbadała legalność przyłączy wodno – kanalizacyjnych, wykryła wiele nieprawidłowości, oraz decyzja o zmianach w Regulaminie Utrzymania Czystości, dzięki którym wiadomo – kto i za co w naszym mieście odpowiada.

Cudze chwalicie, swego nie znacie – mówi znane porzekadło. Wbrew pozorom Sochaczew ma się czym pochwalić przed turystami i przejezdnymi, dlatego oświetlony został najważniejszy miejski zabytek, ruiny zamku książąt mazowieckich oraz gmach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej, na co placówka zasługiwała od lat. Kilka tygodni temu zagospodarowano i ukwiecono skwer przed kościołem świętego Wawrzyńca. Przybyło imprez kulturalnych i sportowych. Co roku będą się odbywać Mistrzostwa Mazowsza w Mikrolotach, Festiwal Latawców, rajd samochodowy „Rally Sochaczew” oraz wyścig kolarski „Warszawa – Łódź”. Nastąpiło też ożywienie na młodzieżowej scenie muzycznej. Odbył się I przegląd muzyki rockowej „Muzyczna Jesień”, a na muszli koncertowej, w świetle laserów wystąpił wirtuoz muzyki elektronicznej Władysław Komendantek.
Bardzo ważne dla promocji miasta były trzy wydarzenia – podjęcie walki o lokalizację w Bielicach pasażerskiego portu lotniczego, wizyta b. Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego, uruchomienie nowego portalu internetowego UM. O Sochaczewie usłyszało i jeszcze usłyszy wiele osób…
- Sukcesem jest bardzo dobra współpraca obecnych władz miasta z władzami gminy Sochaczew i starostą. Razem dyskutujemy o dalszych losach pól czerwonkowskich, planach utworzenia lotniska dla Warszawy, działaniach promujących nasze miasto, gminę i powiat w kraju i za granicą zainicjowanych podczas międzynarodowej konferencji CEDEP 2003 w Warszawie. Takiej współpracy nie było w poprzedniej kadencji.
Ale były też i porażki. Nie udało się przeprowadzić referendum w sprawie powszechnie obowiązującej wszystkich mieszkańców miasta opłaty za wywóz śmieci.
- Chcieliśmy je zorganizować przy okazji referendum unijnego, ale warunki jakie postawiono zmusiły nas do szukania – na ten czas - innego rozwiązania, tzn. profesjonalnych badań sondażowych. Chcemy je wykonać na przełomie tego i przyszłego roku. Nie rezygnujemy jednak z przyszłego referendum.
Nie udało się przekonać radnych do przejęcia za symboliczną złotówkę dawnego klubu garnizonowego oraz sąsiadującego z nim bloku mieszkalnego. Miały tam powstać dom kultury dla mieszkańców Boryszewaoraz kilkadziesiąt mieszkań komunalnych. Nie udało się przekonać zarządców dróg przebiegających przez miasto do mechanicznego zamiatania jezdni. Zarządcy zasłaniają się brakiem pieniędzy. Miastu nie powiodły się też starania o pozyskanie grantów (mimo zakwalifikowania wniosków) na Gminne Centrum Informacji oraz Szkolne Centrum Informacji. To drugie, mimo wszystko, bez środków z zewnątrz powstanie w Gimnazjum nr 2.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (2)

GEDEONGEDEON
0
Szanowny Panie Burmistrzu.
Choć różnimy się w ocenie sukcesów i vice burmistrzów a nawet różni nas ocena pracy w dziedzinach ,, Pola Czerwonkowskie, Lotnisko a ostatnio Gaz, to trzymam za Pana kciuki i mam nadzieję że kolejny rok będzie dla nas mieszkańców łatwiejszy a Urząd Miasta czytelny. Pozwole sobie przytoczyć pewną mądrość,w nadziei że doczekamy się Burmistrza na miarę pracy jaka została włożona w TAK dla Bogumiła Czubackiego.

Do bojaźliwego ucznia,który chciał
odzyskać zaufanie do samego siebie,
Mistrz rzekł:
- Szukasz pewności w oczach innych ludzi
i myślisz,że na tym polega zaufanie do samego
siebie.
- Czyż nie mam liczyć się z opinią innych?
- Przeciwnie, bierz pod uwagę wszystko,
co mówią, ale nie daj się uzależnić przez to.
- W jaki sposób mogę się uwolnić
od takiej zależności?
- A jak można uwolnić się od złudzenia?

Pozdrawiam serdecznie
Józef Siwak (2003-11-29 00:00)
SkopekSkopek
0
a ja tam uwazam ze wiecej sie teraz dzieje w miescie niz za poprzedniej kadencji! ale oczywiscie mozna znacznie wiecej
pozdr. (2003-11-30 00:00)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy