Roman Czejarek w Muzeum Kolei Wąskotorowej

/ 14 zdjęć
Zdjęcia i foto: Roman Czejarek w Muzeum Kolei Wąskotorowej Słowo pisane sochaczew
+9

W środę, 15 stycznia br. o godzinie 18:00, w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie odbyło się wyjątkowe spotkanie z Romanem Czejarkiem, znanym dziennikarzem, prezenterem, konferansjerem, a także publicystą. Roman Czejarek znany jest szerszej publiczności z Radiowej Jedynki, zwłaszcza z audycji "Lata z radiem", jak również z popularnych programów Telewizji Polskiej, takich jak "Kawa czy herbata? " lub "Pytanie na śniadanie". W 2019 r. otrzymał tytuł najlepszego radiowego dziennikarza turystycznego, m.in. za audycje ze skansenów kolejowych. Jest ponadto autorem kilkunastu książek o podróżach po Polsce oraz o mediach. Prezentując w naszej placówce swoją najnowszą publikację, nasz gość dał się poznać również jako wielki miłośnik kolejnictwa.

W książce pt. "Sekrety polskich kolei" Autor w przystępnej dla każdego formie opowiada o wielu kolejowych zagadkach, o rzeczach znanych, ale też tych, które dawno odeszły w zapomnienie. Ukazuje kolej z dawnych czasów, opisując ciekawe i często nieznane wydarzenia, które warto poznać, bo kolej według Romana Czejarka, to nie tylko historia PKP czy pojazdy w ujęciu stricte technicznym. To również ważni ludzie i ich losy, kolejarze, konstruktorzy, którzy zdobywali cenne medale i wyróżnienia, ciesząc się dawniej wielkim uznaniem. To też legendy i zdobycze techniki, takie jak choćby Luxtorpeda i Piękna Helena. Kolej to szerokie i wąskie tory, stacje, przystanki, lokomotywownie, tunele oraz wiadukty i mosty. To także znane filmy i seriale, w których słynne lokomotywy oraz kolejarze niejednokrotnie się pojawiali.

Wśród wielu opisywanych historii dziennikarz ujawnia również sekrety sochaczewskiej wąskotorówki, którą odwiedzał osobiście w 2015 i 2016 r.

Spotkanie należy uznać za bardzo udane. Miło nam, że z zaproszenia do muzeum skorzystało tak wielu sympatyków Romana Czejarka. Sam Autor przyznał się, że właśnie w Sochaczewie pobity został rekord długości jego licznych spotkań autorskich, chwaląc jednocześnie żywe zainteresowanie sochaczewian tematyką podjętą w książce i przygotowanie uczestników do dyskusji.

Panu Romanowi serdecznie dziękujemy za wizytę, zajmujące wystąpienie i ciekawe rozmowy oraz zapraszamy w nasze progi w przyszłości.

Książkę, którą polecają Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, Miesięcznik "Poznaj Swój Kraj" i Stacja Muzeum w Warszawie, można nabyć w sklepiku Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.

Monika Szymańska
Tomasz Karolak


Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

Fot. Monika Szymańska

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy