Roszady w miejskich inwestycjach - zmiany w Chodakowie

/ 11 komentarzy
Zdjęcia i foto: Roszady w miejskich inwestycjach - zmiany w Chodakowie Inwestycje sochaczew

Burmistrz przy jednomyślnym poparciu radnych zrezygnował z budowy sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 7 w Chodakowie. Zapisane w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Miasto Sochaczew pieniądze na ten cel rozdysponowano na inne cele, jak przygotowanie wniosków o dofinansowanie rewitalizacji terenów rekreacyjnych nad Utratą w Chodakowie czy rozbudowy Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

 

- Ja nie jestem za tym, by ta sala przy szkole w Chodakowie nigdy nie powstała, ale uchwała wytycza słuszny kierunek. Rewitalizacja terenów nad Utratą jest dla mieszkańców Chodakowa bardzo ważna. To piękne miejsce, tylko niesamowicie zaniedbane, mimo przeprowadzonej kiedyś akcji porządkowej. Dziś rzeka jest czysta i powrót do atrakcyjności jej nadbrzeży, przywrócenie ich chodakowianom jest naprawdę potrzebne – mówił przed głosowaniem uchwały wprowadzającej zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej na ostatniej sesji miejskiej (23 czerwca br.) radny Edward Stasiak.

 

Że przymiarki do  rezygnacji z budowy sali przy Zespole Szkół w Chodakowie są, wiedzieliśmy już w kwietniu br., kiedy to zaniepokojeni mieszkańcy zgłosili naszej redakcji, że w tamtejszym Zespole Szkół dyrektor zbiera podpisy nauczycieli pod prośbą do burmistrza o przekazanie placówce hali sportowej przy Chopina 101. Interweniujący mieszkańcy obawiali się, że szkoła bezpowrotnie straci szansę na budowę nowej hali. Dyrektor ZS Zbigniew Pakuła twierdził wówczas, że to tylko rodzaj wstępnej analizy, zapytania o najlepszy sposób poprawienia warunków w szkole (zobacz tekst „Czy ZS Chodaków powinien przejąć halę MOSiR?”).

 

Wieloletnia Prognoza Finansowa Gminy Miasto Sochaczew przewidywała, że budowa sali sportowej dla chodakowskich uczniów pochłonie w 2015 roku 200 tysięcy złotych, w 2016 roku 1,5 miliona złotych, a w 2017 roku 2,5 miliona. Podczas sesji rady miejskiej 23 czerwca  br. zrezygnowano z tej inwestycji w ogóle, a „uwolnione” środki zgodnie z propozycją burmistrza przeznaczono na przygotowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowych kilku inwestycji, na które ratusz planuje powalczyć o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na lata 2014 – 2020.

 

Oto wszystkie inwestycje wprowadzone do WPF „zamiast” budowy sali gimnastycznej przy SP nr 7:


1.       Rewitalizacja terenów nad Utratą w Chodakowie (łączna kwota przeznaczona na przygotowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz realizację przedsięwzięcia to 1.050.000 zł, czyli w 2015 roku: 50.000 zł, w 2016 roku 500.000 zł, w 2017 roku 500.000 zł). Przygotowana dokumentacja będzie załącznikiem do wniosku o dofinansowanie tej inwestycji w ramach nowej perspektywy finansowej ze środków UE na lata 2014 – 2020.

 

2.       Rozbudowa budynku Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą - projekt (łączna kwota przeznaczona na przygotowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej to 100.000 zł, czyli w 2015 roku: 20.000 zł, w 2016 roku 80.000 zł). Przygotowana dokumentacja będzie załącznikiem do wniosku o dofinansowanie tej inwestycji w ramach nowej perspektywy finansowej ze środków UE na lata 2014 – 2020.

 

3.       Termomodernizacja budynku samorządowej instytucji kultury ul. Chopina 101 w Sochaczewie (łączne nakłady finansowe na przygotowanie dokumentacji projektowej i realizację inwestycji wynoszą 525.000 zł: w 2015 roku 25.000 złotych, w 2016 roku: 500.000 zł).

 

4.       Termomodernizacja i modernizacja budynku hali sportowej przy ul. Chopina w Sochaczewie (łączne nakłady finansowe na przygotowanie dokumentacji projektowej i realizację inwestycji wynoszą 1.550.000 zł: w 2015 roku 50.000 złotych, w 2016 roku: 500.000 zł, w 2017 roku 1.000.000 zł).

 

figa
 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (11)

dysydentdysydent
0
Nie wiem jakimi przesłankami kierują się miejscy radni.Jaki jest sens wydawać milion złotych publicznych na rewitalizację nadbrzeża Utraty.Przecież później trzeba będzie to miejsce utrzymywać ,poddawać różnym zabiegom konserwacyjnym,zapewne potrzebny jest monitoring w tym miejscu-to generuje potężne koszty .Czy ktoś przeprowadził wśród mieszkańców Chodakowa jakąś ankietę ,sondę -zapytał czy jest to dla nich tak bardzo ważne jak twierdzi radny Stasiak?
Myślę ,że o wiele ważniejszy jest dla nich smród wydobywający się z terenów byłego Chemitexu ,gdzie składowane są i sortowane śmieci.Swoją drogą kto pozwolił na prowadzenie tego typu działalności tak naprawdę w centrum miasta, w pobliżu szkół i przedszkola?
Dyrektor ZS ,zamiast zabiegać o nową halę z prawdziwego zdarzenia dla swojej szkoły zbiera podpisy pod prośbą o przekazanie starej hali ,która za chwilę będzie wymagała remontu.Szkole potrzebny jest sprawny menadżer a nie urzędnik klepiący polecenia ratusza.Podsumowując: radni uznali ,że lepiej wydać 3 miliony na mgliste projekty rewitalizacji i termomodernizacji niż pobudować dzieciom halę sportową. (2015-07-22 11:54)
pwaldapwalda
0
Według mojej wiedzy , a wiem co piszę, to podpisy pod pismem które zbierał dyrektor Pakuła i jego wyjaśnienia dlaczego to pismo zostało stworzone , dotyczyły przekazania środków które były przeznaczone na budowę sali gimnastycznej na potrzeby Zespołu Szkół.Teraz okazuje się że jednak szkoła sali nie otrzyma a środki pójdą na inne obietnice wyborcze burmistrza.Kolejny raz zostaliśmy oszukani. (2015-07-22 13:30)
dragon36dragon36
0
i znów podzielone równo ,a wyszło jak zwykle gów... (2015-07-22 14:28)
metasekwojametasekwoja
0
A niech Utrata sobie spokojnie płynie. Jest tam jeszcze niezakłocony skrawek przyrody. skrawek przyrody. To tam jeszcze mają raj ptaki i inne zwierzeta. Kto chce połowić rybki, posłuchać ptaków i żab i teraz może tam się udać.
To są całkowicie poronione pomsły.

(2015-07-22 17:09)
jerzyk2205jerzyk2205
0
Dopóki miasto nie opracuje nowej strategii rozwoju na lata 2015-2020, to te wszystkie nowe pomysły są tylko kolejnymi bajkami dla niezorientowanych mieszkańców. Dotychczasowa strategia rozwoju miasta 2008-2015, którą notabene burmistrz Osiecki raczej się nie przejmował, traci właśnie ważność.
http://www.sochaczew.pl/AppData/Files/Strategia_rozwoju_miasta_do_2015.pdf

Samorządy, które poważnie myślą o pozyskiwaniu środków unijnych mają już, albo kończą opracowanie strategicznych dokumentów. W Sochaczewie? Cisza na ten temat, natomiast pojawiają się kolejne wizualizacje zamierzeń!!! Oko się cieszy. :)

@dysydent
"Swoją drogą kto pozwolił na prowadzenie tego typu działalności tak naprawdę w centrum miasta, w pobliżu szkół i przedszkola?"
Czy to nie ten sam decydent, który ostatnio zaoferował wspólny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) dla miasta i kilku gmin z powiatu w Chodakowie? Mieszkańcy z odległych części powiatu sochaczewskiego mogą teraz przywieźć posegregowane śmieci do Chodakowa.
A co z hasłem: "Stop dla śmieci w Chodakowie"? Pomogło wygrać. Spełniło swoją rolę.
Pisałem na ten temat jeszcze w 2012 roku:
Czy będzie stop dla śmieci w Chodakowie (2015-07-22 20:22)
Reage77Reage77
0
Pani radny Stasiak, skąd Pan żeś się urwał.
"Rewitalizacja terenów nad Utratą jest dla mieszkańców Chodakowa bardzo ważna..." Panie, co Pan za głupoty opowiadasz. Dlaczego nie mówisz Pan jak jest?
Sprzedajesz się Pan Panu Osieckiemu. Prze lata trzymasz się Pan koryta miejskiego i populizmem zioniesz...
Był pan kiedyś na ul. Grunwaldzkiej, Ogrodowej? Widział Pan stan tych drug? Wie Pan ile burmistrz Osiecki darmowych zajęć dla dzieci i młodzieży w chodakowskim Domu Kultury uruchomił?
No nie. Nic Pan nie wie. Takich jak Pan, etatowych radnych dinozaurów już dawno mieszkańcy powinni usuną z Rady.

Ale dziwie się i pozostałym radnym, tym podobno opozycyjnym, a i tym podobno dbającym o dobro Chodakowa...
...SZANOWNI PAŃSTWO - WSTYD!

Dziwie się rodzicom dzieci z chodakowskiego Zespołu Szkół!

Pozwoliliście, aby Wasze dzieciaki błąkały sie po Chodakowie bo burmistrz z dyrektorem ZS sobie politykę na nogach i dyskomforcie Waszych dzieci robiły?

To jest to o czym mówi Kukiz, banda partiokreatów z ludzi idiotów robi....(a ci ich dalej wybierają) (2015-07-23 09:21)
RouterRouter
0
srety tety,lepiej niech się burminio wykaże i drogi chodniki w mieście naprawi a nie zasrane krzaki będzie uszczęsłiwial,czarowanie ludzi . (2015-07-23 16:47)
jurekj9jurekj9
0
Szanowny rege 77! Coś Ci chyba nie wyszło w życiu bo w całym Twoim pisaniu, jak sam mówisz zionie jadem nienawiści do wszystkich, którzy chcą coś zrobić dobrego dla mieszkańców. Używanie takich słów jak ( banda partiokreatorów ) , co to za słowo, czy ( radnych dinozaurów) itp. już świadczy o człowieku przegranym, który potrafi tylko obrzucać błotem, czepiać się i narzekać nic z siebie nie dając. Każdy mieszkaniec ma prawo być na sesji i zabrać głos w ważnej dla niego sprawie. Dlaczego więc nie było Cię tam skoro wiesz najlepiej " jak jest". A według mieszkańców właśnie Grunwaldzkiej. Ogrodowej i ulic okolicznych, doprowadzenie do stanu używalności terenów nad Utratą, (w tej chwili śmietnika) jest bardzo ważne. Jeszcze kilka lat i Utrata zostanie zasypana śmieciami. Chyba przyjemnie będzie , również Tobie pójść na spacer czy wypoczynek nad wodą, chodzić po chodnikach wśród zieleni i roślinności. A tak dla jasności sprawy to czego Ty się czepiasz nawierzchni na Gruwaldzkiej. Dla normalnej jazdy jest dobra, chyba, że chcesz urządzać wyścigi.I radzę poważnie się zastanowić czy nie startować na radnego w przyszłych wyborach, może zdarzy się cud i durni ( jak ich nazywasz) ludzie wybiorą Ciebie. Powodzenia. (2015-07-23 22:48)
Reage77Reage77
0
@jurekj9
Panie Jurku, zdaje się Pan nie z Chodakowa, bo przeciwnym razie wiedziałby Pan, że ważniejsze są sprawy w Chodakowie jak pseudo rewitalizacja terenów nad Utratą.
Jestem pewien że zarówno mieszkańcy Grunwaldzkiej czy Ogrodowej powiedzieli by Panu co należy zrobić w Chodakowie przed tą propagandową inwestycją.
Prawdopodobnie dla Pana inna super inwestycja burmistrza, a mianowicie stadion dla ZS w Chodakowie to również powód do chwały...?
Pisze Pan o śmieciach nad utratą...Pan się przejdzie po Mynarskiej, przy moście. Zobaczy Pan jak tu jest pięknie posprzątane. Nawet jednego kosza nie ma, a pan o śmieciach nad utratą pisze. Proszę Pan....
(2015-07-24 08:45)
robroyrobroy
0
Rewitalizacja terenów nad Utratą w Chodakowie (łączna kwota przeznaczona na przygotowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz realizację przedsięwzięcia to 1.050.000 zł, czyli w 2015 roku: 50.000 zł, w 2016 roku 500.000 zł, w 2017 roku 500.000 zł). Przygotowana dokumentacja będzie załącznikiem do wniosku o dofinansowanie tej inwestycji w ramach nowej perspektywy finansowej ze środków UE na lata 2014 – 2020.


no proszę,pieniądze nie do rozliczenia,przy budowie można rozliczyć z cegieł,cementu itp. a tutaj,ja poproszę decydentów o 100 tys.,zgarnę kumpli z piłami,łopatami i grabiami i wyczyścimy nabrzeże w tydzień,nawet trawę posiejemy,MILION NA PORZĄDKI!!!!!! mniemam że te 50 tys. w 2015 roku to na sam projekt,nieżle,nieźle daje się zarobić ,kumplom? (2015-07-25 10:57)
wbienkowbienko
0
To jest po prostu pomysł do Galerii Pomysłów z Czapy, którą to listę tą propozycją można uważać za otwartą. Ma szansę na czołowe miejscew Galerii przynajmniej przez pewien czas. Ale myślę, że Magistrat i Rada ma jeszcze w zanadrzu całą pulę podobnych pomysłów i konkurencja będzie wielka. Wygląda na to, że jesteśmy bogatą jednostką samorządową, jeśli środki własne i UE przeznaczamy na takie ekstrawagancje za taką kasę :) Wydaje mi się, że to takie dalekowzroczne (jak wzrok sięga, do następnych wyborów) gilanie elektoratu chodakowskiego. Ciemny lud to kupi? (2015-07-26 19:26)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy