Rotmistrz Pilecki – ochotnik do Auschwitz

/ 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: Rotmistrz Pilecki – ochotnik do Auschwitz Historia i tradycja sochaczew

Rotmistrz Witold Pilecki to żołnierz niezłomny. BÓG – HONOR – OJCZYZNA to wartości, którym był wierny do końca życia. Przez osiem lat prowadził heroiczną walkę, najpierw z okupantem niemieckim, a później radzieckim. Źródłem jego siły i wielkości było całkowite oddanie się Polsce. Profesor Michael Foot zaliczył rtm. Witolda Pileckiego do sześciu najodważniejszych ludzi walczących w ruchu oporu podczas II wojny światowej. We wrześniu 1940 roku dobrowolnie dał się aresztować Niemcom by stać się więźniem KL Auschwitz, następnie uciekł z obozu i pracował w konspiracji, uczestniczył czynnie w Powstaniu Warszawskim. Po 1945 roku zorganizował siatkę wywiadowczą, której celem było pozyskiwanie tajnych informacji o działalności NKWD i UB, działalność ta wymagała niezwykłej odwagi i poświęcenia. Rotmistrz Witold Pilecki był człowiekiem, któremu sens życia nadawały wiara, wolność i patriotyzm.

Raport z życia bohatera.

Imię : Witold
Nazwisko: Pilecki
Data urodzenia: 13 maja 1901 r.
Miejsce urodzenia: Ołyniec, pólnocna Rosja
Największa miłość: Ojczyzna


1918 – Młody Witold wstępuje do Polskiej Organizacji Wojskowej.
styczeń 1919 - Ochotnik Pilecki przyłącza się do oddziału kawalerii Samoobrony Wileńskiej. Bierze udział we wszystkich ważniejszych bitwach tego oddziału.
sierpień 1920 - Dołącza do 211. ochotniczego pułku ułanów nadniemeńskich.
sierpień 1939 – Oficer Pilecki organizuje punkt mobilizacyjny 19. Dywizji Piechoty Armii Prusy.
wrzesień 1939 - Ppor. Pilecki dowodzi szwadronem ułanów lidzkich. Po kampanii wrześniowej przechodzi do konspiracji, działając w Tajnej Armii Polski.
wrzesień 1940 - Celowo dostaje się do łapanki na warszawskim Żoliborzu, zostaje aresztowany pod fałszywym nazwiskiem Tomasz Serafiński, wraz z transportem dociera do KL Auschwitz.
październik 1940 – Więzień Serafiński przesyła z KL Auschwitz pierwszą wiadomość do gen. „Grota”. Organizuje w obozie konspiracyjny Związek Organizacji Wojskowej.
W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943- Witold Pilecki ucieka z obozu KL Auschwitz.
sierpień 1944 -Witold Pilecki walczy w Powstaniu Warszawskim. Broniona przez niego reduta powstańcza na Woli, nigdy nie została zdobyta.
lipiec 1945 - Dostaje od gen. Andersa zadanie zorganizowania siatki wywiadowczej na terenie Polski. Przyystępuje do wykonania rozkazu, przesyła raporty o NKWD i UB do Włoch.
maj 1947 – Rotmistrz Pilecki zostaje aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Śledztwo należało do wyjątkowo okrutnych.
marzec 1948 - W Sądzie Rejonowym w Warszawie rozpoczyna się proces Witloda Pileckiego. Wraz z nimi sądzeni są: Maria Szelągowska, Tadeusz Płużański, Ryszard Jamont-Krzywicki, Maksymilian Kaucki, Jerzy Nowakowski, Witold Różycki, Makary Sieradzki. Oskarżycielem był mjr Czesław Łapiński, przewodniczącym składu sędziowskiego ppłk Jan Hryckowian, członkowie składu sędziowskiego : kpt. Józef Badecki i kpt. Stefan Nowacki. Zostaje ogłoszony wyrok : rtm. Witold Pilecki, Maria Szelągowska i Tadeusz Płużański zostali skazani na karę śmierci, Makary Sieradzki na dożywocie, pozostali na długoletnie więzienie. Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski wobec rtm. Witloda Pileckiego.
25 maja 1948r o godz. 21.30 w więzieniu na ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie wykonano wyrok. Katem był st. sierż. Piotr Śmietański.
Lipiec 2006 - Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie rtm. Witolda Pileckiego Orderem Orła Białego.
maj 2008 - Senat Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę w sprawie przywrócenia pamięci zbiorowej Polakom postaci rotmistrza Witolda Pileckiego.

Opracowanie: Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie

Rotmistrz Pilecki jest jednym z bohaterów obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” na Mazowszu Zachodnim. Przywrócenie pamięci o tym wspaniały żołnierzu, żołnierzu niezłomnym do końca wiernym swoim ideałom i Ojczyźnie jest zaszczytem dla organizatorów wydarzeń. Niezwykle ważne jest, aby przede wszystkim młodzi ludzie mogli poznać człowieka, którego życiorys zapisał się złotymi zgłoskami na karatach historii Polski.

Wydarzenia poświęcone rtm. Witoldowi Pileckiemu:

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie
1 marca - otwarcie wystawy „Rotmistrz Pilecki – ochotnik do Auschwitz”
6 marca – dr Jacek Pawłowicz opowie o losach rtm. Pileckiego, wcześniej projekcja filmu „Śmierć Rotmistrza Pileckiego”

Iłów, Aula Gimnazjum, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej
1 marca – „Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.” – wieczór patriotyczny w wykonaniu młodzieży, występ formacji Tadek Firma ze sztandarowym utworem z albumu „Niewygodna prawda” „Rotmistrz Witold Pilecki”
2 marca - projekcja filmu „Śmierć Rotmistrza Pileckiego”,

Sochaczew, Ostoja Św. Dominika
12 marca - projekcja filmu „Śmierć Rotmistrza Pileckiego”

Mszczonów, Zespół Szkół w Mszczonowie
13 kwietnia - wystawa „Rotmistrz Pilecki – ochotnik do Auschwitz” i projekcja filmu „Śmierć Rotmistrza Pileckiego”

Patronat nad obchodami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” objęli

Maciej Małecki Poseł na Sejm RP
Wojciech Szustakiewicz Starosta Żyrardowski
Piotr Osiecki Burmistrz Sochaczewa
Instytut Pamięci Narodowej

Organizatorzy: Powiat Żyrardowski, Miasto Sochaczew, Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej

Partnerzy: Stowarzyszenie „Fabryka Feniksa”, Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego, Stowarzyszenie Odnowy Sochaczewa „Zamek”, Inicjatywa Historyczna, Stowarzyszenie Tradycji Armii Krajowej

Serdecznie zapraszamy. W niedzielę opublikujemy program obchodów obejmujący wszystkie wydarzenia w Żyrardowie, Sochaczewie, Mszczonowie i Iłowie.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy