Zaloguj się do konta

Rozstrzelani w Teresinie

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie
2013-12-03
Historia i tradycja
Gmina Teresin na przestrzeni lat była miejscem bardzo wielu wydarzeń historycznych. Mieszkańcy pamiętają o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę. W niedzielę 1 grudnia br. uczczono poległych Polaków, którzy zginęli z rąk niemieckich oprawców tuż przy dworcu PKP w 1943 roku.

Wspomniane obchody rozpoczęła msza św. w Niepokalanowie. Celebra była okazją do modlitwy za wszystkie ofiary wojny. Następnie uczestnicy obchodów przeszli pod pomnik 20. Rozstrzelanych z Pawiaka, który znajduje się niedaleko stacji PKP Teresin-Niepokalanów. To tutaj złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Minutą ciszy uczczono pamięć osób, które oddały krew w walce o wolność ojczyzny Polaków, z których najmłodszy miał 19, a najstarszy 58 lat.

Warto przypomnieć zdarzenia, które miały wtedy miejsce w Teresinie. W odwecie za wysadzenie w pobliżu ówczesnej stacji kolejowej Szymanów niemieckiego transportu wojennego, 1 grudnia 1943 roku hitlerowcy przywieźli z Pawiaka do Teresina 20 więźniów. Publicznie odczytali wyrok, następnie rozstrzelali ich obok torów kolejowych. Aby upamiętnić tamte wydarzenia w 1945 roku, na miejscu egzekucji został postawiony pomnik, prawdopodobnie przeniesiony na cmentarz parafialny. Obecnie przebudowywany monolit. zbudowano na postumencie. Nowy pomnik został uroczyście odsłonięty w 2010 roku.

W uroczystościach upamiętniających 20. Rozstrzelanych z Pawiaka udział wziął starosta sochaczewski Tadeusz Koryś, wójt Teresina Marek Olechowski, zastępca wójta Marek Jaworski, przedstawiciele Rady Gminy na czele z przewodniczącym Bogdanem Linardem, kap. Henryk Kucharski Honorowy Obywatel Teresina, delegacja kombatantów, duchowni, poczty sztandarowe szkół z terenu gminy, dyrektorzy i nauczyciele placówek oświatowych, pracownicy jednostek samorządowych oraz mieszkańcy gminy.

Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc