Rozumiemy się bez słów

/ 8 zdjęć
Zdjęcia i foto: Rozumiemy się bez słów Wystawy, projekty sochaczew
+3

Sochaczewski Klub Filmowy po raz kolejny zaprasza na film. Dziś, w Ostoi św. Dominika o godz. 17.00, pokażemy francuski film z Cezarem 2015 na koncie  - „Rozumiemy się bez słów”. Film, którego reżyserem jest Eric Lartigau w samej Francji obejrzało 7 milionów widzów.

Państwo Belier to urocza rodzina. Dobrzy sąsiedzi, kochający rodzice. Może czasem zbyt impulsywni, nadmiernie namiętni. I jeszcze jedno: są niesłyszący. Tylko ich córka, nastoletnia Paula urodziła się bez tej niepełnosprawności. Stała się więc ich naturalnym łącznikiem ze światem dźwięków, niezastąpionym przewodnikiem i pomocnikiem w codziennym życiu. Osiągnęła jednak już wiek, gdy dzieci zaczynają wyfruwać z gniazd, szukać swojego miejsca, miłości. Idąc za głosem serca, Paula zapisuje się do szkolnego chóru, w którym śpiewa już "ten" chłopak. Nauczyciel muzyki odkrywa w niej wielki talent wokalny i proponuje szkołę muzyczną w Paryżu. Jak powiedzieć o tym rodzicom? Jak opisać im radość, którą daje muzyka? Jak zostawić zwariowane życie rodzinne i ruszyć w nieznane?

Reżysera od lat fascynuje motyw szeroko pojmowanych rodzinnych więzi, a w rodzinie, jak mówi,  wszystkie emocje znajdują się blisko siebie, przeplatają się. Najciekawszy był dla niego motyw zostawiania za sobą czegoś co się kocha. Czy można opuścić kogoś w łagodny sposób? W jaki sposób nie odbierać partnerowi jego wolności osobistej? Jak postrzegać zmiany w innych?

Równie mocno interesował go wątek strachu, który może blokować i doprowadzać do różnych dziwnych zachowań. A także moment przejścia z jednego miejsca w życiu w inne oraz zawieszenia między nimi. W tym pytanie czy trzeba zdradzić własną rodzinę żeby ukształtować samego siebie?

Ważną częścią filmu jest spotkanie z językiem migowym pokazane m.in. z perspektywy słyszącego dziecka niesłyszących rodziców, w intymny świat których ono wchodzi, stawiając czoła trudom rzeczywistości. Jednakże nie ma tu taniego sentymentu, są szczere emocje i komedią podszyte dramaty codzienności.

W rolę głównej bohaterki, wciela się Louane znana z programu telewizyjnego The Voice. Za swa kreację dostała Cezara dla najbardziej obiecującej aktorki.

Film trwa 101 minut. Wstęp jest darmowy.

 

Po projekcji w SKF wakacyjna przerwa, która potrwa do września. Życzymy przyjemnie spędzonych wakacji, obfitych w ciekawe odkrycia, również filmowe.

Zapraszamy do siebie zainteresowanych przedstawieniem w kinie SKF swojego filmu. 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy