Rugby w Sochaczewie – skąd popularność „chuligańskiej gry dla dżentelmenów”?

/ 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: Rugby w Sochaczewie – skąd popularność „chuligańskiej gry dla dżentelmenów”? Rugby sochaczew

Polacy wbrew pozorom interesują się wieloma dyscyplinami sportu i coraz chętniej nie tylko je obserwują na stadionach czy ekranach telewizorów, ale także czynnie uczestniczą w rozgrywkach amatorskich lig. Chętnie też obstawiają wyniki rozgrywek w zakładach sportowych. Jak się okazuje, już nie tylko piłka nożna budzi duże zainteresowanie. Coraz więcej osób zwraca uwagę na sporty, które jeszcze do niedawna były wręcz niszowe w naszym kraju.


Przykładem może być tutaj chociażby rugby, które w naszym kraju pojawiło się już w okresie dwudziestolecia międzywojennego, ale to dopiero ostatnie dekady przyniosły znaczny wzrost popularności tego sportu w naszym kraju. Co warto wiedzieć o rugby?


Rugby w Polsce – co warto wiedzieć na ten temat?

Jak się okazuje, początków rugby można doszukiwać się tam, gdzie rozpoczęły się wszystkie gry zespołowe. Najczęściej wskazuje się na popularne w starożytności gry z terenu basenu Morza Śródziemnego. Podobnego rodzaju sporty uprawiali także m. in. Aborygeni, Maorysi, Chińczycy, Koreańczycy, Japończycy, a nawet Eskimosi! Trzeba jednak pamiętać, że początki współczesnej gry w rugby to okres przełomu XVIII i XIX wieku. Pierwsze oficjalne zasady spisano ok. 1845 r. Dotyczyły one zarówno piłki nożnej, jak i rugby. Jednak z uwagi na wiele wątpliwości związanych z niektórymi elementami gry, już niecałe 30 lat później reguły dla tych obu gier zaczęto opracowywać osobno. Obecnie rugby największą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, czy Australii.
W Polsce, mimo długiej obecności tego sportu, zwiększony wzrost zainteresowania nim można odnotować dopiero ok. lat dziewięć sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Miastem, w którym są zachowane długoletnie tradycje związane z tym sportem, jest Sochaczew. Tamtejsza drużyna istnieje nieprzerwanie od 1924 r. Duża popularność rugby właśnie w tym mieście sprawiła, że niejednokrotnie rozgrywane tu były ważne mecze reprezentacji Polski.


Inne ciekawe dyscypliny sportowe cieszące się popularnością w Polsce

Jak się okazuje, w Polsce sporą popularnością cieszą się także sporty, które według niektórych nie potrzebują ani przygotowania fizycznego, ani nie budzą wielkich emocji. Przykładem mogą być tutaj szachy, nazywane często królewską grą. Jednym z miast, w którym cieszą się one popularnością, jest Chrzanów, a więcej na ten temat można przeczytać w artykule Szachy – królewska gra, którą upodobali sobie mieszkańcy Chrzanowa i okolic. Co istotne, rozgrywki szachowe mają bardzo prestiżowy charakter, a dawniej przyciągały ogromną uwagę miłośników tej gry. Do tej pory można usłyszeć wspomnienia o pojedynkach wielkich mistrzów szachowych, które mogły trwać nawet kilka godzin.


Obstawianie rugby, szachów i innych dyscyplin sportowych

Zarówno w przypadku sportów zespołowych, jak i w dyscyplinach indywidualnych, zawsze istnieje pewien element losowości, co sprawia, że oglądanie rozgrywek budzi tak wiele emocji. To też powoduje, że przy obstawianiu dyscyplin sportowych warto wiedzieć więcej na temat ich zasad oraz poszczególnych zawodników. To umożliwi lepsze wytypowanie zwycięzcy. A jakie dyscypliny sportowe można obstawiać? Praktycznie wszystkie! Najpopularniejszymi dyscyplinami są: piłka nożna, tenis, siatkówka, koszykówka, żużel, ale także rugby, szachy, snooker, czy nawet kabaddi mają swoich miłośników. Warto jednak pamiętać, aby stawiać swoje typy wyłącznie w sprawdzonych zakładach sportowych, działających stacjonarnie lub online, jak np. w sts.pl.


Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS (Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy