Ruszył remont Parku Garbolewskiego

/ 2 komentarzy / 3 zdjęć
Zdjęcia i foto: Ruszył remont Parku Garbolewskiego Inwestycje sochaczew

Do końca lipca br. ma potrwać generalna przebudowa ponad 3 hektarów terenu Parku Garbolewskiego przy Szkole Muzycznej. Mieszkańcy odwiedzający tę część miasta mogą od kilku dni obserwować prace na terenie inwestycji, które w sumie mają pochłonąć 3,8 mln zł. Projekt zyskał akceptację Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Za wykonawcami są już działania związane z wycinką drzew chorych oraz tych,  które burzą pierwotną koncepcję parku.

 - Prace związane z wycinką chorych drzew zostały wykonane do końca lutego, tak aby zdążyć przed rozpoczęciem okresu ochronnego dla ptaków. Pielęgnacji zostało lub zostanie poddanych 58 sztuk drzew. Wycinka objęła 26 sztuk rosnących bezpośrednio nad stawem, głównie tych, które wyrastały ze skarpy i tylko 16 w samym parku. Od razu jednak zaznaczę, że każde z nich zostało opisane i zbadane pod kątem stanu. Dopiero potem zapadały decyzje w jakim zakresie przeprowadzić prace pielęgnacyjne lub wycinkowe – informuje Urszula Cielniak, naczelnik Wydziału Inwestycji i Modernizacji Urzędu Miejskiego.

- Dalsze prace pielęgnacyjne są zaplanowane na marzec, choć mamy wątpliwości czy uda się w tym czasie ocenić stan całego drzewostanu. Musimy ustalić, które konary drzew są w stanie wymagającym podcięcia, a które trzeba zostawić.  Będziemy to wiedzieć w momencie pojawienia się liści, a w marcu – jak wiadomo – może być na to jeszcze za wcześnie. Nie mniej, wykonawca prac deklaruje, że ten etap uda się zrealizować jeszcze w tym miesiącu – dodaje.

Generalna przebudowa parku zakłada szereg prac, nie tylko związanych z samym drzewostanem. Jak można przeczytać w dokumentacji  projektowej inwestycji, zakres prac obejmuje wymianę nawierzchni alejek oraz nieznaczną korektę ich przebiegu, budowę sceny letniej (w miejscu dawnej oficyny), remont parkowego stawu (oczyszczenie, budowa drewnianych schodów terenowych) oraz budowę ogrodu muzycznego, w którym mają odbywać się letnie koncerty. Przebudowa obejmie również nawierzchnię drogi dojazdowej na odcinku od ulicy Głowackiego, aż do dworku/szkoły. Zgodnie z koncepcją, po remoncie w sąsiedztwie budynku dozwolony będzie jedynie czasowy postój dla pojazdów obsługi szkoły.

W ramach prac związanych z rewitalizacją przestrzeni parku przewidziano również wymianę wszystkich elementów małej architektury parkowej – ławek, koszy na śmieci, etc,. a także wymianę opraw oświetleniowych na istniejących latarniach parkowych (nowe oprawy energooszczędne z ograniczeniem świecenia w górę), oraz dodanie nowych punktów świetlnych.

Kluczowym elementem koncepcji rewaloryzacji terenu jest projekt zieleni obejmujący prace pielęgnacyjne dla zabytkowego drzewostanu oraz liczne nowe nasadzenia i aranżacje zieleni wysokiej i niskiej oraz roślin wodnych. O odpowiednie nawodnienie terenu ma zadbać zautomatyzowany system zraszaczy, sterowników czasowych, czujników deszczu i mrozu oraz czujników wilgotności gleby.

Wykonawcą inwestycji jest warszawska firma Ziel- Bud – ta sama, która była autorem koncepcji rewitalizacji i i wykonawcą prac na terenie parku w Chodakowie. 

 4.8
Oceń
(5 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (2)

APTEKARZAPTEKARZ
0
Może ktoś wie co dzieje się z Parkiem im. Chopina przy Traugutta.

Zagrodzono teren, rozpoczeto prace od zerwania chodników, lecz nic wiecej nie wiadomo.

Co prawda wisi tam ładny baner promujący "miasto bliżej natury", jednak zakłada on rewitalizacje Podzamcza, a nie wspomnianego parku i jak to sie ma do "OGŁOSZENIA O UNIEWAŻNIENIU POSTĘPOWANIA"...

http://sochaczew.pl/home/auctionshow/21642?title=OGLOSZENIE-O-PRZETARGU-NIEOGRANICZONYM-NA-PRZEBUDOWE-AMFITEATRU-W-RAMACH-PROJEKTU-ZAGOSPODAROWANIE-TERENOW-NAD-BZURA-W-SOCHACZEWIE-ETAP-II-WYEKSPONOWANIE-WALOROW-HISTORYCZNO-KULTUROWYCH-MIASTA-ZAGOSPODAROWANIE-NABRZEZA-BZURY-ETAP-II-V-MODERNIZACJE-BUDYNKU-PRZYSTANI-W-RAMACH-PROJEKTU-SOCHACZEW-OD-NOWA-ORAZ-RENOWACJE-PARKU-PRZY-UL-TRAUGUTTA-W-RAMACH-PROJEKTU-POPRAWA-JAKOSCI-SRODOWISKA-MIEJSKIEGO-W-SOCHACZEWIE-POPRZEZ-RENOWACJE-I-ROZWOJ-TERENOW-ZIELENI-&filterId=5&tabId=76&sochaczew

(2018-06-27 09:47)
dominika36dominika36
0
https://e-sochaczew.pl/n/nowe-bulwary-kawiarnia/57898 (2018-06-27 10:20)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy