Ruszyła renowacja cmentarza wojennego w Trojanowie

Zdjęcia i foto: Ruszyła renowacja cmentarza wojennego w Trojanowie  Inwestycje sochaczew

W czerwcu została podpisana umowa na dotację w wys. 2,6 mln zł na renowację cmentarza wojennego w Trojanowie. 10 lipca rozpoczęły się prace remontowe, a wśród wykonawców znalazła się Firma Kamieniarska „Road Memory” - Mistrz Kamieniarstwa Sławomir Chudoba z Grabowca.


Firma Kamieniarska „Road Memory” - Mistrz Kamieniarstwa Sławomir Chudoba z Grabowca, wygrała przetarg składając najkorzystniejszą ofertę na wykonanie 287 tabliczek epitafijnych oraz taką samą ilość krzyży z litego granitu, zaprojektowanych przez Jakuba Wojewodę prezesa Stowarzyszenia MGH. Zaproponowana przez firmę kwota to 699 tysięcy złotych.

Powstały w 1940 roku cmentarz w Trojanowie jest największym cmentarzem wojennym. Pochowanych jest na nim około czterech tysięcy żołnierzy armii Poznań i Pomorze, cywilów poległych w Bitwie nad Bzurą we wrześniu 1939 roku. 

Przypominamy, że prace remontowe na terenie cmentarza obejmą m.in.:

- wymianę 287 krzyży na krzyże granitowe, zaprojektowane przez Jakuba Wojewodę prezesa Stowarzyszenia MGH;

- wymianę 287 tabliczek epitafijnych na grawerowane tabliczki epitafijne wykonane ze stali, wzorowane na żołnierskich znakach tożsamości z 1931 roku; 

- przebudowę ogrodzenia obiektu od strony zachodniej;

- weryfikację w Centralnym Archiwum Wojskowym listy osób pochowanych; modernizację kwatery wojennej żołnierzy AK poległych w miejscowości Bronisławy poprzez wykonanie repliki mogiły z granitu; 

- wymianę utwardzenia nawierzchni; 

- wymianę tablic na monumentach na nowe ze zaktualizowaną treścią.


Nadzór archeologiczny podczas prac na cmentarzu sprawuje Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Inwestycja ma być gotowa do 31 sierpnia br.


(źródło UM Sochaczew)

M.

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy