Zaloguj się do konta

Rybno do przodu

Redakcja
2014-01-24
Inwestycje

Malutka gmina Rybno, oddalona od głównych szlaków komunikacyjnych i z tego powodu cierpiąca na brak zainteresowania inwestorów, mimo bardzo skromnych dochodów własnych, z powodzeniem pozyskuje środki zewnętrzne i prze do przodu. Przed kilkoma tygodniami oddano do użytku ponad 7 kilometrów dróg gminnych, zmodernizowanych w ramach tzw. Schetynówki, stanowiących trasę szkolnych autobusów dowożących dzieci do szkół w Rybnie i Erminowie. O tym, jak zmieniła się gmina Rybno w 2013 roku i jak zmieni się w najbliższych miesiącach, rozmawiamy z jej wójtem Grzegorzem Kropiakiem.

 

Monika Figut: Gdy patrzy Pan na ostatnie 12 miesięcy, co szczególnie, jako gospodarza gminy, napawa pana dumą.

Grzegorz Kropiak: Jest kilka bardzo ważnych i długo oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji, które nareszcie udało się zrealizować bądź rozpocząć. Zacznę od dużego projektu termomodernizacji , realizowanego wspólnie z gminami Teresin, Nowa Sucha, Młodzieszyn i Sochaczew, którego gmina Rybno była liderem. Przygotowując wspólny wniosek, pozyskaliśmy w sumie 2,4 miliona złotych, za co wykonano aż 22 inwestycje. W gminie Rybno dzięki tym środkom udało się ocieplić i zmodernizować dwa obiekty: Urząd Gminy oraz halę sportową przy naszym Zespole Szkół. I, co bardzo ważne, dokładnie 30 grudnia 2013 roku, otrzymaliśmy fizycznie pozyskane pieniądze, które przetransferowaliśmy do naszych partnerów, co ostatecznie pozwoliło nam sfinalizować cały projekt. Złożyliśmy w partnerstwie nowy wniosek o dodatkowe dofinansowanie wykonanych  prac na kwotę ponad 1,6 mln złotych.

Przy wsparciu innych środków, tym razem pochodzących z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wykonaliśmy też termomodernizację ośrodka zdrowia w Rybnie, budynek bardzo zyskał na wyglądzie.

M. F.: Po termomodernizacji budynek Urzędu Gminy bardzo zyskał na wyglądzie, zwłaszcza nowe, bezpieczne schody na pewno cieszą mieszkańców i gości. Czy prace są już zakończone?

G. K.: Termomodernizacja jest zakończona, na zewnątrz budynek się nie zmienił, chociaż oczywiście musimy koniecznie stworzyć miejsca parkingowe dla interesantów, To dopełni zarówno estetycznie, jak funkcjonalnie nowe oblicze urzędu. Więcej zmian czeka nas wewnątrz, na pewno funkcjonowanie urzędu usprawni biuro obsługi interesanta, do stworzenia jakiego się przymierzamy.

M. F.: Inny powód do dumy?

G. K.: Drugą bardzo ważną inwestycją, na którą długo czekaliśmy, była poprawa bezpieczeństwa na drodze dojazdowej do Zespołu Szkół w Rybnie i Zespołu Szkół Specjalnych Erminowie, dokładnie na trasie autobusu szkolnego. W styczniu 2013 otrzymaliśmy dofinansowanie na to zadanie już w pierwszym rozdaniu z programu tzw. Schetynówek. Dzięki tym pieniądzom wyremontowaliśmy ponad siedem kilometrów dróg gminnych, roboty obejmowały też remont mostu, przełożenie kanału melioracyjnego i poprawienie przepustów oraz montaż oświetlenia ulicznego. To było bardzo duże zadanie, wykonane w partnerstwie z powiatem, bo dodatkowo wyremontowaliśmy 200 metrów drogi powiatowej. Drogi gminne fragmentarycznie zostały poszerzone, wzmocniliśmy nawierzchnię asfaltową lub wykonaliśmy nową, położono nowe pobocza z twardego materiału, jakim jest tłuczeń, co znacząco zwiększyło bezpieczeństwo użytkowników trasy. Wybudowaliśmy też nowe, estetyczne przystanki autobusowe, kolejne będziemy stawiać już z własnych środków.

M. F.: W budżecie na 2014 rok założyliście realizację II etapu przebudowy trasy autobusu szkolnego.

G. K.: I mamy nadzieję, że uda nam się go zrealizować. Muszę tu podkreślić, że w 2013 i 2014 roku środki z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych były bardzo okrojone. Na szczęście prawdopodobnie w 2015 roku, czyli chodzi o zadania, o wykonanie których wnioski należy złożyć w tym roku, do rozdysponowania będzie pełna pula środków, dokładnie 1 miliard złotych. Gmina Rybno bardzo liczy na te pieniądze, właśnie z ich pomocą chcemy wykonać II etap inwestycji drogowej. Jesteśmy w trakcie przygotowywania wniosku partnerskiego i rozmów z innymi samorządami. Zakładamy, że przy udziale gmin Sochaczew, Młodzieszyn i powiatu, przygotujemy naprawdę duży wniosek, który, mam nadzieję, uzyska akceptację komisji. W tej chwili ustalamy z radnymi zakres planowanej inwestycji. Jak pani wspomniała, to również będzie trasa autobusu szkolnego, ale przebiegająca w północno – wschodniej części, na obrzeżach gminy Sochaczew i Młodzieszyn. Byłby to alternatywny dojazd do trasy nr 50, gdzie dochodzi do tak wielu wypadków,  i trasy wojewódzkiej. Na pewno usprawnimy w ten sposób formę komunikacji, zwłaszcza samochodami osobowymi, w tym rejonie. Byłby to taki bajpas dla bardzo niebezpiecznego skrzyżowania w Ruszkach.

M. F.: Samorząd rozpoczął kanalizowanie gminy, to wyjątkowe zadanie, bowiem, prawdę mówiąc, realizowane jest w Rybnie od podstaw, od zera.

G. K.: Na poprawę gospodarki wodno-ściekowej w Gminie Rybnie mamy zagwarantowane dofinansowanie z PROW-u na kwotę 4 milionów złotych. By zwiększyć szansę na otrzymanie dotacji, a także realizację tej ogromnej inwestycji, podzieliliśmy ją na trzy etapy. Obecnie realizujemy etap pierwszy i drugi, czyli budowę oczyszczalni ścieków i jednej sieci kanalizacyjnej. Na pewno w tym roku zakończymy te prace, latem nowa oczyszczalnia ścieków w Rybnie zacznie pracować, na jesieni powinniśmy też już rozpocząć realizację trzeciego etapu kanalizowania gminy.

M. F.: Jak mieszkańcy postrzegają budowę kanalizacji?

G. K.: Wielu jest bardzo zadowolonych. Na przykład mieszkańcy korzystający w swojej działalności z dotacji unijnych są zobligowani do przedstawienia stosownej dokumentacji o utylizacji ścieków komunalnych. W ramach wniosku zakupiliśmy już beczkowóz, który będzie przywoził ścieki z całej gminy, bo oczyszczalnia będzie odbierała ścieki nie tylko z rurociągu, lecz również z beczkowozu, który pozostaje integralną częścią oczyszczalni.

M. F.: Od jakiegoś czasu zasadniczo zmienia się wygląd centrum Rybna, a to za sprawą nie tylko  modernizacji Urzędu Gminy, lecz także trwającej rozbudowy biblioteki gminnej, stanowiącej swoiste centrum kultury państwa gminy. Jak przebiega realizacja tej inwestycji i kto za nią płaci?

G. K.: Faktycznie, ponieważ nasza mała gmina nie dysponuje ośrodkiem kultury, rolę kulturotwórczą przejęła lokalna, mieszcząca się w urzędzie biblioteka. Wszystko, co się dzieje w tym miejscu, przyciąga coraz większą liczbę mieszkańców, w wydarzeniach organizowanych przez placówkę chętnie uczestniczą dzieci, jak i dorośli. Od dawna myśleliśmy o powiększeniu bibliotecznego lokalu. Próbowaliśmy pozyskać środki na ten cel jako gmina, jeden z nich został pozytywnie rozpatrzony, ale na mniejszy zakres prac. Postanowiliśmy jednak powalczyć o więcej. Pojawił się program Biblioteka +, w którym jako beneficjent mogła wystąpić tylko Biblioteka. Poszerzyliśmy wniosek i pozyskaliśmy środki na realizację inwestycji z tego programu.

Inwestycja obejmuje modernizację dotychczasowej siedziby Biblioteki oraz budowę nowej trzypoziomowej części o łącznej powierzchni ponad 400 m2. Oczywiście biblioteka zostanie też urządzona i wyposażona w nowoczesny sprzęt. Będzie to naprawdę ładny, komfortowy obiekt, z windą i innymi ułatwieniami dla osób niepełnosprawnych. Otwarcie planujemy na październik 2014. W sumie prace budowlane będą kosztowały 936 tysięcy złotych, a wyposażenie, umeblowanie jeszcze około 250 tysięcy.

M. F.: Gmina niedawno nabyła działkę przylegającą do Urzędu Gminy, na której powstaje nowa siedziba biblioteki. Macie plany wobec pozostałej części tego gruntu?

G. K.: Tak, zakupiliśmy ten grunt z myślą o budowie gminnego przedszkola, bo tak jak inne samorządy, będziemy musieli w końcu zmierzyć się z tym tematem. Dodam, że gmina Rybno jako pierwsza w powiecie otworzyła inną formę wychowania przedszkolnego, uruchamiając stosowny punkt.

M. F.: Duże jest zapotrzebowanie w gminie na przedszkola?

G. K.: W tej chwili mamy aż trzy grupy przedszkolne, liczące 50 dzieci. I cztery zerówki z 86dziećmi. Łącznie więc najmłodszych jest ponad 130, to prawie połowa wszystkich uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej w Rybnie. Jeszcze nigdy nie było takiej sytuacji w naszej gminie. I to pokazuje, jak trudno zaplanować choćby edukację w gminie. Są po prostu roczniki obfite w dzieci lub nie. Mamy cztery zerówki, a tylko jedną klasę pierwszą. Tak czy inaczej jednak, koszty utrzymania oświaty sukcesywnie rosną, jeszcze w 2009 roku subwencja wystarczała nam na bieżące utrzymanie oświaty, bez inwestycji oczywiście, w tej chwili dokładamy z budżetu do zespołu szkół 50 % środków, to niestety stanowi niemal całe dochody własne gminy i przekłada się na ograniczone możliwości finansowania w innych działach.

M. F.: W 2014 roku chcecie również zbudować obiekt stanowiący zaplecze sanitarno-socjalne dla stadionu w Rybnie.

G. K.: Tak, mamy na ten cel zapewnione dofinansowanie z PROW-u. Budynek będzie miał ponad 200 m2 i spełni wszelkie wymogi PZPN-u. Będzie stosowna liczba natrysków czy szatni. Młodzi ludzie, nasz klub sportowy, zyskają odpowiednie warunki do realizacji swojej pasji.

M. F.: Wygląda to dobrze, przede wszystkim zaplanowane zadania mają zagwarantowane finansowanie lub bardzo duże szanse na pozyskanie środków.

G. K.: I zapewniam, że będziemy się starać pozyskać ich jeszcze więcej. Tak mała gmina jak nasza, z tak skromnym budżetem, nie ma innego wyjścia niż szukać pieniędzy na zewnątrz. Jeśli chce się rozwijać. A my chcemy.

 

Opinie (4)

luna

I tak trzymać!

A inni uczyć się.

Można? Można!!

[2014-01-25 03:47]

użytkownik

Ale śmieszne!!Jadąc do  Rybna od strony Żdżarowa przez Zofiówkę (koło tzn zniczy)to tak jak bym wjechał do trzeciego świata.W Żdzarowie asfalt i oświetlenie a tu nagle szutry, doły i krzaki. Brawo za taki rozwój.Przecież wiadomo że dla tego wójta który nie łączy a dzieli liczy się tylko Erminów i Szwarocin. A wybory się zbliżają...........ha, ha, ha i znowu będzie stał pod kościołem [2014-01-25 19:22]

rybno

Dzieje się...dzieje ale nie widzę gdzie bo na pewno nie w Rybnie. Pan wójt ma wielką słabość do swoich rodzinnych stron i dlatego zawsze pamięta o Erminowie. Gdy zwrócono uwagę P. wójtowi o oblodzonych drogach i chodnikach roześmiał się prosto w oczy i powiedział, że "Każdy jest ubezpieczony". [2014-01-26 19:19]

użytkownik

To się nazywa arogancja władzy, która trwa zbyt długo.w tym roku wybory może już czas na zmiany........ [2014-01-28 13:31]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc