Salon muzyczny. Ballady Chopina

Zdjęcia i foto: Salon muzyczny. Ballady Chopina Rekreacja sochaczew

Fryderyk Chopin preferował kameralne występy dla przyjaciół i rodziny, dużych koncertów zagrał w swoim życiu zaledwie trzydzieści. W Żelazowej Woli w Domu Urodzenia Chopina odtwarzamy aurę XIX-wiecznego salonu muzycznego, prezentujemy wybitne utwory fortepianowe artysty w nawiązaniu do powtarzanej w XIX w. opowieści o wynoszeniu instrumentu z dworu Skarbków, na którym Fryderyk miał grywać pod świerkiem.

Nowatorstwo Chopina ma różne oblicza, a jednym z nich jest ballada instrumentalna, której jest twórcą. W romantyzmie niezwykle popularne były ballady literackie, co często prowokowało skojarzenia obydwu i przypisywanie kompozytorowi bezpośrednich inspiracji tekstami chociażby Mickiewicza. Czy słusznie? Cztery ballady Chopina, "g-moll" op. 23, "F-dur" op. 38, "As-dur" op. 47, "f-moll" op. 52, zaliczamy do szczytowej fazy jego dorobku objawiającej się rozbudowaną formą dążącą do finału, rozmachem, ekspresją i skomplikowaną struktura dramaturgiczną. Polifonia, zagęszczona faktura, zderzenia i przeobrażenia tematów, wprowadzenie techniki wariacyjnej, nad którymi panuje opowiadający oraz refleksyjny ton to zasadnicze cechy gatunku stworzonego przez Chopina.

Recitalowi fortepianowemu Joanny Kacperek będzie towarzyszył komentarz prof. Zofii Chechlińskiej dotyczący utworów.

Termin: 12 czerwca 2019 r. (środa) godz. 18.00
Wstęp: 1 zł / osoba (w cenie udział w koncercie oraz możliwość wcześniejszego indywidualnego zwiedzania wystawy stałej, czasowej oraz parku)

 

Informacje dodatkowe




  0
  Oceń
  (0 głosów)

   

  Lokalizacja wydarzenia




  Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:



  wybieram się tam!

  Opinie i komentarze użytkowników (0)

  skomentuj ten artykuł

  e-Sochaczew.pl poleca filmy