Samurajowie Pióra 2009 - WYNIKI KONKURSU

/ 4 zdjęć
Zdjęcia i foto: Samurajowie Pióra 2009 - WYNIKI KONKURSU Słowo pisane sochaczew

Szanowni Państwo

Już za chwilę ogłosimy wyniki 5 edycji „Samurajów Pióra” i – proszę nam wierzyć – nie jest to dla nas łatwa chwila. W zasadzie moglibyśmy powiedzieć, że w stosunku do ubiegłego roku niewiele się zmieniło, bo wiersze zaprezentowane w konkursie miały – naszym zdaniem – bardzo nierówny poziom i, podobnie jak roku temu, pośród wierszy nieudanych, znajdowaliśmy intrygujące wyjątki, przerastające całą resztę doskonałością formy i ciekawą treścią. Warto również podkreślić, iż nasza ocena formy zaprezentowanych utworów zawsze była życzliwa i zawsze na korzyść uczestnika, choć mieliśmy gorzką świadomość, że pole tego, czym jest lub ma być haiku, rozszerzamy nadmiernie.

Pośród wielu miar, według których można oceniać haiku, za najważniejszą przyjęliśmy obecność w wierszu hai-i czyli ducha haiku, czym nie odbiegamy naturalnie od klasyków. Oczywiście było to hai-i takie, jak postrzega je Jury, a zatem skażone subiektywnością. Dla nas wiąże się ono przede wszystkim z zaskoczeniem, intrygującym połączeniem niezmienności z chwilą, stawaniem się i rozpadaniem. Nie bez znaczenia była dla nas również odrobina humoru w wierszach i ciekawe wykorzystanie wieloznaczności słów.

Innym ważnym kryterium było – całkowicie już subiektywne i oparte jedynie na jak najdalej idącym „wnikaniu w intencje” autorów – poczucie autentyczności zaprezentowanych nam haiku. Może to być przyczyną możliwej krytyki naszego werdyktu, ale jak każde jury, krytykę tę musimy przyjąć. Niech nasz werdykt złagodzi jedynie ogromna wdzięczność dla wszystkich uczestników konkursu za radość, jakiej już kolejny rok dostarczyły nam ich wiersze, ale przede wszystkim ich – Państwa – obecność w konkursie. Za tę obecność, dziękujemy.

Wypadkową, tak przynajmniej zakładaliśmy, było przyznanie pierwszeństwa tym wierszom, które nas zaskakiwały, ale również nie „bujały w obłokach”. Przywiązanie dużej wagi do poetyckiego zaskoczenia, czy lepiej objawienia, kazało nam odłożyć na bok wiele utworów stosunkowo poprawnych formalnie, ale takich, które nie mówiły nam już nic nowego. Z drugiej strony zwróciliśmy uwagę na wiersze nie do końca doskonałe, czasami obarczone niepotrzebnym środkiem stylistycznym, ale – naszym zdaniem – „autentyczne estetycznie”. Jeżeli ich autorzy zechcą wziąć pod uwagę nasze uwagi, to być może będzie to dla nich wskazówką do dalszej pracy nad doskonaleniem ich własnej sztuki pisania wierszy haiku.

Kierując się tymi kryteriami palmę pierwszeństwa – która w naszym przypadku jest samurajskim mieczem (a dokładniej jego repliką) – postanowiliśmy przyznać Rafałowi Zabratyńskiemu (Nr 31) - (na zdjęciu) który zostaje Samurajem Pióra 2009. Prócz miecza Samuraj Pióra 2009 otrzymuje nagrodę książkową.

Drugą nagrodę otrzymuje Artur Lewandowski (Nr 11) – nagroda książkowa.

Trzecią nagrodę otrzymuje Jakub Smulewicz (Nr 23) – nagroda książkowa.

W głosowaniu internetowym oddano 183 głosy. Najwięcej – 30 głosów – Krzysztof Kokot (Nr 8), który tym samym zostaje Samurajem Internetu 2009 – nagroda książkowa.

Na drugim miejscu znaleźli się ex aequo:
- Małgorzata Miksiewicz (Nr 13) – 25 głosów.
- Zbigniew Milewski (Nr 14) – 25 głosów.

A na miejscu trzecim:
- Halina Ewa Olszewska (Nr 16) – 18 głosów.

Szczegółowe wyniki głosowania prezentujemy poniżej.

Nagrodę książkową dla głosujących otrzymuje Regina Sobik (Jankowice).

Laureatom, Uczestnikom i Czytelnikom wierszy dziękujemy. Ze wszystkimi nagrodzonymi skontaktujemy się drogą mailową bądź telefoniczną.

Organizatorzy, Jury, Stowarzyszenie e-Sochaczew.pl

Czytaj także:
Samurajowie_VOL.5
Głosowanie

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy