Zaloguj się do konta

SBO 2016: plaża miejska Sochaczew - głosujemy

Redakcja
2015-10-08
Konkursy, plebiscyty

Tylko do 15 października 2015 można głosować na projekty zakwalifikowane do realizacji w ramach Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego w przyszłym roku. e-Sochaczew.pl dołącza do tych mieszkańców, którzy popierają budowę plaży miejskiej nad Bzurą, jako jednej z niewielu inwestycji faktycznie obywatelskiej służącej całej lokalnej społeczności. Zachęcamy do głosowania na ten wniosek, a także na miasteczko komunikacyjne dla wszystkich dzieci.

 

Dwie dotychczasowe edycje Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego wzbudziły uzasadnione kontrowersje, a ponieważ ratusz nie wyciąga wniosków i nie zmienia formuły kwalifikowania projektów do realizacji w ramach SBO, duża część mieszkańców zaangażowanych społecznie czuje się zniechęcona do udziału w kolejnej edycji. Szkopuł tkwi w tym, że wśród inwestycji, które zdaniem komisji mogą być zrealizowane za pieniądze budżetu obywatelskiego znajdują się te, które należą do zadań stricte samorządowych, jak remont szkół. A ponieważ placówki oświatowe zdobywają głosy za pośrednictwem swoich uczniów, których jest niemało, to właśnie te projekty wygrywają, spychając w niebyt projekty naprawdę obywatelskie. W ten oto sposób Zespół Szkół w Chodakowie po pierwszej edycji SBO wzbogacił się o boisko, po drugiej zaś w tej samej szkole przeprowadzono remont.

 

Mimo że organizacje pozarządowe zgłaszały ratuszowi swoje uwagi, prosząc o niedopuszczanie do SBO inwestycji, które leżą niejako w obowiązku samorządu, nie zmieniono sposobu kwalifikacji wniosków i wszystko wskazuje na to, że również w tym roku będziemy mieć powtórkę z rozrywki. Wśród inwestycji, na które mieszkańcy mogą głosować do 15 października znalazły się na przykład boisko wielofunkcyjne przy SP nr 3 i Gim. nr 1 na ul. Hanki Sawickiej czy boisko do piłki nożnej i bieżnia lekkoatletyczna przy SP nr 2. Dzwonili do nas rodzice interesujący się SBO i zaniepokojeni faktem, że szkoły angażują uczęszczające do nich dzieci w głosowanie na te projekty.  Oczywiście nie dziwi fakt, że dyrekcja placówek robi wszystko, by doprowadzić do podniesienia w nich standardów, ale w efekcie inne projekty, nie posiadające takiego zaplecza, tracą szansę na realizację, mimo swojej społecznej wartości.

 

Zachęceni przez naszą społeczność, postanowiliśmy dać jednak szansę prawdziwie obywatelskim projektom zgłoszonym do trzeciej edycji SBO, w ramach którego do rozdysponowania jest 1 100 000 zł. Gorąco zachęcamy do głosowania na dwa wnioski (bo na tyle zgodnie z regulaminem ratusza można zagłosować):

 

PLAŻA MIEJSKA Z POMOSTEM DO CUMOWANIA KAJAKÓW, poz. nr 3 na liście

To wniosek zgłoszony przez Stowarzyszenie Motocykliści Sochaczewa, oszacowany na 300 tysięcy złotych. Założeniem projektu jest wykonanie plaży miejskiej z pomostem do cumowania kajaków nad rzeką Bzurą, w okolicach przystani na Podzamczu. W tym celu trzeba będzie wykonać prace ziemne umożliwiające wyznaczenie plaży pokrytej piaskiem. W ramach inwestycji zakupiony też zostanie pomost pływający wykonany z modułów z tworzywa sztucznego umożliwiających szybki demontaż w przypadku ewentualnego wylania rzeki.

 

MIASTECZKO KOMUNIKACYJNE, poz. nr 7 na liście

Projekt zgłoszony przez Kamilę Gołaszewską-Kotlarz, Agnieszkę Poryszewską i Sebastiana Stępnia, oszacowany na 350 tysięcy złotych. Aż dziwne, że Sochaczew nie ma do dziś takiego miejsca. Miasteczko miałoby służyć wszystkim dzieciom i młodzieży do poznawana przepisów ruchu drogowego w praktyce, a przede wszystkim poprzez zabawę i czynną rekreację. W miasteczku dzieci mogłyby jeździć na rowerach, rolkach, deskorolkach, wrotkach czy hulajnogach. Pomysłodawcy chcą, by trasy zostały zbudowane na planie rond oraz skrzyżowań zarówno równorzędnych, jak i dróg głównych z podporządkowanymi. Oczywiście całość wyposażona być powinna w oznakowanie pionowe, poziome oraz sygnalizatory świetlne. Miasteczko powstać by miało na działce przy ogródku jordanowskim na al. 600-lecia.

 

GŁOSOWAĆ MOŻEMY -->> TUTAJ

 

Przypominamy, że głosować może każdy mieszkaniec Sochaczewa, który skończył 16 lat. Poza głosowaniem elektronicznym, ratusz udostępnił mieszkańcom karty i urny, ustawione w miejskich placówkach (czynne w godzinach ich pracy):

Miejska Biblioteka Publiczna w Sochaczewie 1 Maja 21 (Kramnice Miejskie)

Urząd Miejski w Sochaczewie 1 Maja 16

Pływalnia "Orka" ul. Olimpijska 3

Zespół Szkół im. Fryderyka Chopina ul. F. Chopina 99

Gimnazjum nr 1, im. Jana Pawła II ul. H. Sawickiej 7

Gimnazjum  nr 2, im. Króla Władysława Jagiełły ul. Staszica 106

Szkoła Podstawowa nr 2, im. Marii Konopnickiej ul. 15-Sierpnia 44

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Bolesława Krzywoustego ul. H. Sawickiej 5

Szkoła Podstawowa nr 4 im.  Janusza Korczaka ul. Staszica 25

Miejskie Przedszkole nr 1 ul. Hanki Sawickiej 2

Miejskie Przedszkole nr 3  im. Jana Brzechwy ul. Poprzeczna 9

Miejskie Przedszkole nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi ul. 15 Sierpnia 50

Miejskie Przedszkole nr 6 im. Juliana Tuwima ul. Chodakowska 4

Miejskie Przedszkole nr 7, im. Marii Montessori ul. Żwirki i Wigury 15

Sochaczewskie Centrum Kultury ul. Chopina 101

Sochaczewskie Centrum Kultury ul. 15 Sierpnia 83

Sochaczewskie Centrum Kultury ul. Żeromskiego 8

Dzienny Dom Pomocy Społecznej al. 600-lecia 90

Środowiskowy Dom Samopomocy ul. Zamkowa 4a   

 

PEŁNA LISTA PROJEKTÓW, NA KTÓRE MOŻEMY GŁOSOWAĆ W RAMACH SBO 2016 -->TUTAJ

 

 

 

 

 

Opinie (10)

Nastro

Plaża i miasteczko to również moje typy !!! [2015-10-08 13:06]

wbienko

Plaża??? TAK !!!! [2015-10-08 15:21]

Janusz01

A w tej rzece woda nadaje się do kąpieli? Bo jak nie to szkoda pieniędzy. [2015-10-08 16:59]

dragon36

plaża bez dostępu do wody. [2015-10-08 17:58]

Janusz01

Lepiej byłoby zrobić taras do opalania przy pływalni Orka, a na Bzurze tylko przystań dla kajaków. [2015-10-09 08:42]

kolo6

Plaża i miasteczko !!!!!!!!!!!! [2015-10-09 13:48]

markoch

Proponowałbym, przed zrobieniem plaży zainteresować się stanem wody w Bzurze - chodzę tam z psem na spacery, który zawsze wchodzi do rzeki, czekając na rzucenie patyka, po który płynie i przynosi z powrotem. Zawsze po takich kąpielach na drugi dzień psu łuszczy się skóra i na całej sierści ma wstrętny łupież... Wygląda na to, że woda w rzece jest mocno zanieczyszczona i trzeba by ją jak najszybciej przebadać. [2015-10-09 15:02]

soczek

Myślę, że po pierwszym razie gdy zauważyłeś takie objawy u swojego pupila drugi raz byś nie rzucił mu tego patyka do wody a piszesz "zawsze wchodzi do rzeki". Trochę to dziwne bo ja miałem kilka kontaktów z wodą w Bzurze i nie mam żadnych dziwnych objawów. Chyba, że tylko zwierzęta są uczulone na Bzurę [2015-10-11 08:28]

Yolka

Kurcze, plaża to też mój typ, ale jak uczy doświadczenie, gdy nasze władze za coś się wezmą, to najpierw wytną wszystkie drzewa i krzaki, a potem zabetonują i wyłożą kostką... [2015-10-11 22:53]

Jazlowiak

Świetny pomysł. [2015-10-15 21:59]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej


e-Sochaczew Top 5

Partie polityczne1

Andrzej Duda ułaskawił pedofila

Sprawy urzędowo-administracyjne

Koronawirus w Sochaczewie - COVID-19 w powiecie nie odpuszcza

Sprawy urzędowo-administracyjne3

Lokale wyborcze - pierwszeństwo dla seniorów i ciężarnych

Sprawy urzędowo-administracyjneDziś

Znamy wyniki testów na koronawirusa zakonników z Niepokalanowa

Sprawy urzędowo-administracyjne2

Rośnie bezrobocie w powiecie sochaczewskim

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc