SBO 2018: rusza głosowanie

/ 13 komentarzy
Zdjęcia i foto: SBO 2018: rusza głosowanie Inwestycje sochaczew

Tradycyjnie każdego roku sochaczewianie mieszkańcy wybierają projekty do realizacji w roku następnym w ramach Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego. Spośród wszystkich zgłoszonych do SBO wniosków, zespół opiniujący wybrał 17 propozycji. Głosowanie rusza26 września br. i potrwa do 20 października.

 

Dotychczasowe edycje Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskie jasno wskazują, że największą popularnością cieszą się inwestycje prospołeczne, o charakterze rekreacyjnym służące jak największej liczbie mieszkańców. Sztandarowym przykładem jest tu funkcjonująca od dwóch sezonów, zrealizowana na wniosek sochaczewskich motocyklistów, plaża miejska. Dobrze też przez sochaczewian przyjęte zostały siłownie zewnętrzne czy letnie kino plenerowe, które po udanej inauguracji ratusz kontynuuje każdego roku. Dotychczas jednak największe pieniądze z SBO wydatkowano na czysto samorządowe inwestycje, jak remonty szkół czy szkolnych łazienek. I ten fakt spotyka się ze sporą krytyką ze strony mieszkańców.

Wybór tegorocznych projektów, na które mieszkańcy mogą głosować od 29 września do 20 października br., zwraca uwagę na kilka istotnych spraw. Po pierwsze, wiele z nich pochodzi od tych samych pomysłodawców i są to osoby bezpośrednio związane z ratuszem, bądź jako pracownicy, bądź jako radni. Proporcjonalnie bardzo mało projektów, i każdego roku mniej, tworzą NGO czy osoby prywatne. Wskazywać by to mogło na stosunkowo niskie poczucie mieszkańców możliwości wpływu na rozwój miasta, tudzież wyniki SBO. Osobną kwestią pozostaje zasiadanie w komisji opiniującej wnioski osób będących jednocześnie autorami wniosków.

Przeglądając wybrane projekty, wydaje się, że do najciekawszych i wpisujących się w ideę SBO należą bulwary nad Bzurą oraz wiaty rekreacyjno – piknikowe przy nich, choć zastanawiamy się, czy szeroki na cztery metry betonowy ciąg komunikacyjny od Podzamcza do plaży miejskiej nie byłby zbyt ordynarny, czy nie należałoby zaprojektować czegoś bardziej w zgodzie z naturą. Zwłaszcza w tym miejscu.

Skład komisji opiniującej wnioski: zastępca burmistrza Marek Fergiński (przewodniczący), przedstawiciele klubów radnych samorządu miejskiego Selena Majcher (Prawo i Sprawiedliwość) i Marek Kosieradzki (Sochaczewskie Forum Samorządowe), przedstawiciel Sochaczewskiej Rady Sportu Piotr Cypel, Rady Działalności Pożytku Publicznego - Iwona Woźnicka-Pietrzak i Powiatowej Izby Gospodarczej - Marek Stępowski.


Oto 17 wniosków poddanych pod głosowanie w ramach SBO 2017:

 

1. Remont ulic Ogrodowej i Grunwaldzkiej, pomysłodawca: Halina Kuzińska i mieszkańcy Chodakowa, szacowany koszt: 300.000 zł.

Opis projektu: Projekt zakłada remont ulic Ogrodowej (199 m) i Grunwaldzkiej, na odcinku od ul. Ogrodowej do Parkowej (90 m). W jego ramach ma zostać położona nowa nakładka asfaltowa na jezdniach i kostka brukowa na chodnikach. Osiedle przy tych ulicach zamieszkuje ponad tysiąc osób w 23 blokach. Jezdnia i chodniki są w fatalnym stanie, nigdy nie były remontowane. Nowa infrastruktura pozwoli na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców osiedla oraz osób przyjeżdżających do kościoła, szkoły, sklepów.

2. Plac zabaw i siłownia na Osiedlu Polna, pomysłodawca: Marek Księżak, szacowany koszt: 100.000 zł

Opis projektu: Obiekt rekreacyjny ma się znajdować pomiędzy blokami na ulicy Targowej (nr 6A, 8A) oraz al. 600-lecia (bloki nr 70 i 72A). Obecnie obszar ten jest niezagospodarowany. Realizacja proponowanego zadania zakłada wykorzystanie dostępnego miejsca do stworzenia kompleksowo wyposażonej strefy zabaw dla dzieci. Dodatkowo pomysł obejmuje zamontowanie kilku urządzeń do ćwiczeń na zewnątrz, co pozwoli na utworzenie strefy aktywności dla młodzieży i dorosłych.

3. Modernizacja kuchni szkolnej w Szkole Podstawowej nr 3 w Sochaczewie, pomysłodawcy: Urszula Karazja, Zofia Owczarek, szacowany koszt: 350.000 zł

Opis projektu: Instalacje wodno-kanalizacyjne w kuchni szkolnej i przyległych pomieszczeniach są w bardzo złym stanie. Wykonanie prac przyczyni się do zmniejszenia kosztów związanych z likwidacją ciągłych awarii oraz ich następstw (zalanych ścian, mokrych zagrzybionych sufitów, naprawy urządzeń kuchennych). Zakres prac przewiduje m.in. wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, wentylacyjnej, położenie nowej glazury i armatury, ustawienie nowego ciągu technicznego do przygotowywania posiłków i ich wydawania, prace malarskie. Realizacja projektu będzie służyła całej społeczności szkolnej. Szczególnie skorzystają z niej uczniowie miejskiej "trójki" (ok. 310), oraz pracownicy (ok. 50).

4. Cykl pikników integracyjnych dla mieszkańców Sochaczewa, pomysłodawca: Marek Kosieradzki, szacowany koszt: 50.000 zł

Opis projektu: Przedsięwzięcie polega na zorganizowaniu podczas przyszłorocznych wakacji pikników na terenie miejskich placów zabaw: ul. Żwirki i Wigury, ul. Kozubowskiego, al. 600-lecia (Trojanów), ul. Fabryczna, ul. Grunwaldzka, ul. Chabrowa, al. 600-lecia (ogródek jordanowski). W każdym z tych miejsc miałyby się odbyć w okresie letnim po dwie, trzy imprezy. Podczas nich organizowane będą gry, zabawy dla dzieci i dorosłych, konkursy z nagrodami, dyskoteka na powietrzu, przedstawienia dla dzieci. Podczas spotkań planuje się również edukować uczestników w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

5. Rowerowy tor przeszkód, pomysłodawca: Bogumił Gajda, szacowany koszt: 30.000 zł

Opis projektu: Obiekt ma być zlokalizowany przy ul. Wrzosowej w dzielnicy Karwowo. Istniejący tor, wykonany kilkanaście lat temu przez mieszkańców tej części miasta, został już "wyeksploatowany" i stał się niebezpieczny. Projekt zakłada m.in. usypanie nowych wzniesień lub zregenerowanie już istniejących, wykonanie skoczni rowerowych od podstaw z zachowaniem warunków bezpieczeństwa, dodanie nowych elementów np. słupków do wykonywania slalomów, uporządkowanie zieleni.

6. Bulwary nad Bzurą, pomysłodawcy: Daniel Jakubiak, Jacek Jakubiak, szacowany koszt: 830.000 zł

Opis projektu: Zgłoszony pomysł zakłada budowę ścieżki pieszo-rowerowej stanowiącej bulwar nad Bzurą, wykonany z nawierzchni betonowej odpornej na okresowe zalewanie. Ciąg komunikacyjny ma łączyć ul. Podzamcze z terenem plaży miejskiej. Jego szerokość ma wynosić cztery metry. Wzdłuż bulwaru staną słupy oświetleniowe. Umożliwi to poruszanie się po zmroku, co dziś jest praktycznie niemożliwe. Zejście ulicą Moniuszki na teren plaży miejskiej jest strome i sprawia niektórym mieszkańcom problemy. Powstanie bulwaru rozwiąże tę sytuację i pozwoli bez przeszkód dotrzeć na teren plaży miejskiej osobom niepełnosprawnym, jeżdżącym na wózkach inwalidzkich, oraz rodzicom z małymi dziećmi.

7. Wiaty rekreacyjno-piknikowe na bulwarach nad Bzurą, pomysłodawca: Selena Majcher, szacowany koszt: 100.000 zł

Opis projektu: Założeniem projektu jest ustawienie pięciu wiat rekreacyjno-piknikowych w sąsiedztwie plaży miejskiej, o wymiarach ok. 2,5 x 2,5 x 2,5 m i konstrukcji stalowej na fundamentach żelbetowych z podłogą drewnianą oraz zadaszeniem z tworzywa sztucznego, które będą demontowane w okresie zimowym. Rodziny z małymi dziećmi oraz osoby starsze będą mogły schronić się przed słońcem w upalne dni. Dodatkowo wiaty będą mogły służyć do alternatywnych form wypoczynku i rekreacji połączonej z piknikiem lub grillowaniem.

8. Modernizacja przejścia dla pieszych i parkingu przy SCK i Kinie Mazowsze w Chodakowie, pomysłodawca: Robert Godzina, szacowany koszt: 170.000 zł

Opis projektu: Celem jest modernizacja części terenu (600 mkw.) położonego na terenie Sochaczewskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina 101. Stary zniszczony chodnik, biegnący wzdłuż budynku, ma zostać wymieniony. Planuje się wytyczenie drogi dla pieszych i drogi dla samochodów oraz oświetlenie ciągu komunikacyjnego. Przy wejściu do budynku SCK i Kina Mazowsze ma powstać nowy parking z miejscami dla osób niepełnosprawnych.

9. Park "Kultura" w Boryszewie (za budynkiem SCK w Boryszewie), pomysłodawca: Magdalena Franaszek-Niewiadomska, szacowany koszt: 830.000 zł

Opis projektu: Pomysł zakłada przekształcenie zaniedbanego boiska przy ul. 15 Sierpnia 83 (powierzchnia 3000 m2), należącego do Sochaczewskiego Centrum Kultury, w park. W ramach projektu planowane jest stworzenie alejek, zamontowanie oświetlenia, ławek, koszy na odpady, wybudowanie niewielkiego placu zabaw i innych atrakcji parkowych, na przykład trampolin czy hamaków. Dodatkowo będzie można adaptować istniejącą infrastrukturę w postaci tarasu, jako małego amfiteatru, gdzie odbywałyby się koncerty oraz imprezy okolicznościowe.

10. Strefa kibica na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018, pomysłodawca: Anna Ulicka, szacowany koszt: 100.000 zł

Opis projektu: Strefa kibica miałaby zostać stworzona w namiocie na terenie stadionu MOSiR przy ul. Warszawskiej 80, gdzie warunki atmosferyczne nie przeszkodzą we wspólnym kibicowaniu biało-czerwonym podczas Mistrzostw Świata w Rosji. W ramach projektu planowany jest zakup lub wynajem, montaż, demontaż i obsługa techniczna telebimu do oglądania meczów na mundialu. Wykupienie licencji na odtwarzanie publiczne, zakup lub wynajem miejsc siedzących i stolików dla widzów, udostępnienie usługi gastronomicznej, zakup gadżetów na konkursy prowadzone w trakcie meczów.

11. Koncert Zespołu "Arka Noego" podczas Dni Sochaczewa, pomysłodawca: Anna Robak, szacowany koszt: 20.500 zł (bez nagłośnienia)

Opis projektu: Wnioskodawczyni zaproponowała zaproszenie zespołu muzycznego "Arka Noego", który miałby wystąpić podczas Dni Sochaczewa 2018. "Arka Noego" to grupa ciesząca się dużą publicznością w Polsce i na świecie, o czym świadczą miliony wyświetleń na portalu Youtube.

12. Remont łazienki dla niepełnosprawnych (basen "Orka"), pomysłodawca: Anna Ulicka, szacowany koszt: 60.000 zł

Opis projektu: Chętnych niepełnosprawnych, którzy chcą korzystać z basenu jest coraz więcej. Pływalnia jest użytkowana od przeszło 16 lat, a łazienka dla niepełnosprawnych jest elementem obiektu, który jest eksploatowany w sposób szczególny. Projekt zakłada remont tego pomieszczenia sanitarnego - zakup i montaż prysznica, wymianę wszystkich szafek, luster, uchwytów, kasetonów sufitowych, trzech par drzwi. Malowanie ścian oraz położenie antypoślizgowych płytek podłogowych o wysokiej odporności na ścieranie.

13. Doposażenie siłowni zewnętrznych, pomysłodawca: Stowarzyszenie "Sochaczew-Daj Się Ponieść" - Daniel Janiak, szacowany koszt: 88.000 zł

Opis projektu: Przedsięwzięcie zakłada doposażenie istniejących siłowni zewnętrznych w wysokiej klasy urządzenia treningowe z regulacją obciążenia nawet do 160 kg. Plusy tego projektu to: profesjonalny trening na powietrzu, całodobowy dostęp bez ograniczeń, profesjonalna siłownia z wirtualnym osobistym trenerem na smartfonie, solidna konstrukcja odporna na akty wandalizmu, innowacyjny, łatwy w obsłudze, urządzenia idealne dla wszystkich bez względu na wiek i stopień zaawansowania. Działania podjęte podczas realizacji projektu to m.in. zakup i montaż urządzeń.

14. Studio nagrań, pomysłodawca: Stowarzyszenie "Sochaczew-Daj Się Ponieść" - Daniel Janiak, szacowany koszt: 350.000 zł

Opis projektu: W Sochaczewie istnieje dużo zespołów, wokalistów i wokalistek z różnych gatunków muzycznych, którzy nie mają możliwości zarejestrowania swoich utworów w celu promowania siebie, jak i miasta. Zadania i działania podjęte podczas realizacji projektu to m.in. wyznaczenie pomieszczeń do zaadoptowania na potrzeby studia nagrań, zakup sprzętu i oprogramowania, profesjonalne przygotowanie pomieszczeń w celu osiągnięcia jak najlepszej akustyki.

15. Budowa progów zwalniających, pomysłodawca: Sylwester Zdzieszyński, szacowany koszt: 50.000 zł

Opis projektu: Tak zwani leżący policjanci mają zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom osiedla Karwowo i terenów za Bzurą. Projekt zakłada powstanie w sumie 14 progów zwalniających na następujących ulicach: po dwa na ulicach Radiowej, Tęczowej i Próżnej; po jednym na ulicach: Perłowej, Chabrowej, Zagłoby, Bartniczej, Chłodnej, Spokojnej, Wodnej, Rycerskiej, Rybnej. Są to drogi osiedlowe, niemające chodników, po których poruszają się mieszkańcy oraz małe dzieci.

16. Multimedialny przewodnik po Sochaczewie na smartfona, pomysłodawca: Stowarzyszenie „Sochaczew-Daj Się Ponieść" - Daniel Janiak, szacowany koszt: 35.000 zł

Opis projektu: Warto, aby mieszkańcy sprawdzili, czy znają wszystkie ciekawe miejsca na mapie Sochaczewa. Natomiast turystom aplikacja pozwoli poznać nasze miasto. To przedsięwzięcie stanowi ciekawą formę nowoczesnej promocji miasta. Zadania i działania podjęte podczas realizacji projektu to m.in. zakup multimedialnego przewodnika po Sochaczewie na smartfona, wyznaczenie ciekawych miejsc na terenie naszego miasta, które będą widoczne w aplikacji.

17. Angielski za darmo dla mieszkańców Sochaczewa, pomysłodawca: Stowarzyszenie "Sochaczew-Daj Się Ponieść" - Daniel Janiak, szacowany koszt: 100.000 zł

Opis projektu: Znajomość języka angielskiego jest bardzo potrzebna (znalezienie pracy, podróże, matura, nauka w szkole). Realizacja projektu podwyższy poziom nauki języka angielskiego wśród mieszkańców Sochaczewa. Zadania i działania podjęte podczas realizacji projektu to m.in. wybranie odpowiedniej sali, w której będą się odbywały zajęcia grupowe, zatrudnienie lektorów i korepetytorów oraz zakup dla nich materiałów dydaktycznych, rekrutacja uczestników, realizacja dwóch poziomów (podstawowy i średniozaawansowany).

 Głosować można w szkołach i przedszkolach na terenie miasta, na basenie, w miejskiej bibliotece, ratuszu czy filiach SCK.

 1
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (13)

NovJanNovJan
+2

czy to nie jest konflikt interesów ze w komisji opiniującej zasiadają osoby które zgłosiły projekty i których to projekty weszły do drugiego etapu-ciekawe.

inna sprawa ze SBO jest juz tylko z nazwy bo albo przepychają dalej własne zgłoszone (lub kolegów) pomysły albo popierają projekty które wyręczają miasto z jego obowiązku wobec mieszkańców(1,3,8,9,12,15).

ale jak sie ma problem z pozyskaniem funduszy z zewnątrz trzeba brać skąd sie tylko da.

(2017-09-27 19:31)
MitutoyoMitutoyo
0

Masz na mysli:

4. Cykl pikników integracyjnych dla mieszkańców Sochaczewa, pomysłodawca: Marek Kosieradzki, szacowany koszt: 50.000 zł

7. Wiaty rekreacyjno-piknikowe na bulwarach nad Bzurą, pomysłodawca: Selena Majcher, szacowany koszt: 100.000 zł

:)

(2017-09-28 00:08)
kacperskyykacperskyy
+2

Urszula Karazja, Zofia Owczarek - panie by sie wstydzily! kible wam wyremontowali to teraz kuchni wam sie zachcialo? za pieniadze z budzetu obywatelskiego? kasa ktora ma sluzyc wszystkim mieszkancom a wy chcecie przezanczyc na remont jakies zapyzialej kuchni? kase chcecie za frajer dostac a dzieciom kazecie placic za posilki?

to jest wogle skandal ze takie projekty przechodza. wstyd panie burmistrzu. czy ktos z mózgiem siedzi w tym magistracie? kasa na remonty dróg szkól i innych pierdół powinna isc z odpowiedniego budzetu a nie z SBO.. po ch.... puszczacie takie projekty?

(2017-09-28 08:08)
sohosoho
-1

błąd w artykule

Wybór tegorocznych projektów, na które mieszkańcy mogą głosować od 26 października do 20 października br.,

podajecie linka do głosowania on-line,

(2017-09-28 10:11)
pierwsza_krewpierwsza_krew
+1

Głosowanie rusza dopiero od 29 września. Artykuł napisany jakby miał na celu znięchęcić do głosowania.

Link poniżej:

https://budzet.sochaczew.pl/budzet24/desktop

(2017-09-28 10:47)
sohosoho
0

@pierwsza krew- dzięki,  faktycznie artykuł z doopy...

(2017-09-28 11:24)
sohosoho
0

@pierwsza krew- dzięki,  faktycznie artykuł z doopy...

(2017-09-28 11:24)
redakcjaredakcja
0

Faktycznie, przyspieszyliśmy o trzy dni głosowanie. Już poprawione. Dziękujemy za zwrócenie uwagi :)

(2017-09-28 11:38)
robroyrobroy
0

proponowałem wcześniej-STREFY WI-FI w kilku miejscach dworzec PKP,parki,,Plac Kościuszki-kiedyś tam była strefaa WI-FI ,co ma do budżetu obywatelskiego remont kuchni w szkole,remont ulic? Angielski za darmo?jak to ma wyglądać?

(2017-10-01 13:08)
linulinu
0

@robroy PKP ma swoją infrastrukturę, która działa przyzwoicie w obrębie dworca. WI-FI w parku - to po to sie tam chodzi, a ja zawsze myslalem żeby w spokoju odpocząć od wszelkiego zgiełku komuniakcyjnego i telekomunikacyjnego. Widać coś się musaiło zmienić, jak mnie nie było.  

(2017-10-01 14:15)
NovJanNovJan
+3

sobota rano, sklep spożywczy w Chodakowie dwie panie(w tym radna) zbierają podpisy pod projektem(Remont ulic Ogrodowej i Grunwaldzkiej) któy owa radna zgłosiła , tak sie zastanawiam po nam taki radny który totalnie nie rozumie idei SBO?

Szanowna pani radna -remonty ulic leżą w gestii miasta... SBO nie powienien do tego służyć.

inna sprwa ze to głównie wina wladz miasta które ze szczytnej idei SBO zrobiły to co mamy teraz - budżetem SBO łatamy niekompetencje władz miasta....

(2017-10-01 15:29)
pierwsza_krewpierwsza_krew
+2

NovJan, Kacpersky uderzyliście Panowie w sedno sprawy.

Pani Radna wie co robi. Obiecała w wyborach, dobrze wie, że spełnić próśb nie może bo nie ma siły przebicia to wyniuchała sposób :) podpisy zbierać może każdy głupi. Ale prawdziwy, uczciwy urzędnik, nigdy by sobie nie skalał rąk wyrywaniem kasy z SBO na takie projekty.

A Panie z podstawówek? Rok w rok prosić się o kasę a Burmistrz ciągle mówi że nie ma, to znalazły sposób.

W obydwu przypadkach wina niedoskonałości projektu, który umożliwia dodawania takich inicjatyw ale przede wszystkim osób, które decydują o wyborze projektów pod głosowanie.

SBO już niedługo zmieni nazwę na SBR (Sochaczewski Budżet Remontowy). Zobaczycie, jeszcze 2-3 lata a coraz więcej ludzi zobaczy tu szansę na: posianie trawnika na osiedlu, wyremontowanie dachów, zrobienie asfaltu itd..

Zobaczcie jaką macię Państwo siłe. Ilu was mieszka na takim blokowisku? Chcecie mieć ulicę w asfalcie albo dachy wyremontowne? Zgłaszacie projekt i każdy zagłosuje. Wystarczy się przejść po mieszkaniach. To samo teraz działa w podstawówkach. Który rodzic nie zagłosuje, żeby dziecko paliło papierosy w wyremontowanej łazience?

(2017-10-02 08:41)
pierwsza_krewpierwsza_krew
0

Ruszyło głosowanie i jak zwykle w naszym mieście...

To już ociera się o niedołężność ludzi, którzy to przygotowują lub celowe działanie. Z żadnej przeglądarki nie można dostać się na stronę.

Do tego link "obywatelski sochaczew", kieruje bezpośrednio na strony urzędu. Kto to zmienił i po co?

(2017-10-02 10:23)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy