Zaloguj się do konta

Scena należała do jurorów

Tygodnik Ziemia Sochaczewska
2013-11-18
Imprezy cykliczne

W piątek 15 listopada rozpoczął się XXI Międzynarodowy Festiwal Chopinowski na Mazowszu. Jak zawsze w ciągu ostatnich lat na początek, w piątek i sobotę, swoje recitale zagrali jurorzy.

W koncercie, odbywającym się pod patronatem burmistrza Piotra Osieckiego, jako pierwszy wystąpił przewodniczący jury Jan Kadłubiski, znakomity pianista i profesor w klasie fortepianu Akademii Muzycznej w Warszawie. Zapraszany także do jury wielu prestiżowych konkursów  w Europie i na świecie. Zaprezentował się przed festiwalową publicznością w utworach Roberta Schumanna oraz preludiach Fryderyka Chopina.

W koncercie jurorów usłyszeliśmy również profesorów i wybitnych pianistów spoza naszego kraju: Micaela ORourke z Irlandii, Murraya McLachlana z Wielkiej Brytanii i Doriana Leljaka z Serbii. Z całą pewnością te inauguracyjne recitale dały wiele satysfakcji  i przeżyć miłośnikom muzyki klasycznej. Obok muzyki Chopina, w znakomitym wykonaniu usłyszeliśmy utwory Beethovena, Schumanna, Ravela, Rachmaninowa czy Bacha.

Zanim jednak zabrzmiały pierwsze utwory, na scenie sali koncertowej sochaczewskiej szkoły muzycznej pojawiły się organizatorki festiwalu: dyrektor szkoły Joanna Niewiadomska-Kocik oraz Halina Pędziejewska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury. Panie, witając publiczność, jury oraz przedstawicieli władz miasta: przewodniczącą Rady Miasta Jolantę Gonta  i wiceburmistrza Marka Fergińskiego, podkreślały fakt, że to już po raz 21 mamy okazję uczestniczyć w święcie muzyki Fryderyka Chopina, którego miejsce urodzenia jest tak niedaleko stąd.

Również Marek Fergiński, w imieniu chorego burmistrza, witał uczestników festiwalu, zapewniając, że to wielka przyjemność dla władz miasta móc wspierać tak ważne artystyczne przedsięwzięcie. Podkreślał też, iż znajdujemy się w szkole muzycznej, która żyje muzyką Chopina i dzięki temu całe nasze miasto żyje Chopinem. Padło też sakramentalne: Kolejny, XXI Międzynarodowy Festiwal Chopinowski na Mazowszu uważam za otwarty.

Przypomnijmy, że pomysłodawcą festiwalu byli pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury, którzy pragnęli przybliżyć mieszkańcom muzykę naszego wielkiego kompozytora. Zwrócili się więc do Państwowej Szkoły Muzycznej z propozycją współpracy podczas takiej cyklicznej imprezy, bo ta posiadała odpowiednie warunki do występów i przesłuchań. I tak w październiku 1993 roku, w przeddzień 144 rocznicy śmierci Fryderyka Chopina, festiwal odbył się po raz pierwszy, jeszcze pod nazwą Wojewódzkie Przesłuchania Chopinowskie.

W tym roku zaś jury, po inauguracyjnym koncercie, przesłuchało blisko 70 uczestników z wielu szkół artystycznych w kraju, w tym 11 z Manchesteru i wyróżniło najlepszych. Usłyszymy ich podczas Koncertu Laureatów we wtorek 19 listopada o godz. 18.00 w sali koncertowej szkoły muzycznej. Wszystkich miłośników muzyki zapraszamy.

Małgorzata Pałuba

Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc