Segregacja śmieci- od maja 2020 nowe zasady

/ 8 komentarzy
Zdjęcia i foto: Segregacja śmieci- od maja 2020 nowe zasady  Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Wraz z początkiem maja br. zmieniają się zasady segregacji odpadów - od teraz mamy je dzielić na 5 frakcji. Osobne pojemniki będą miały: metale i opakowania wielomateriałowe, papier, szkło, bioodpady. Pojawi się również kosz na popiół. Mieszkańcy prywatnych domów będą mieli do dyspozycji jeden kosz na odpady zmieszane, natomiast pozostałe frakcje odpadów będą gromadzili w workach.


ZABUDOWA WIELORODZINNA

Wszystkie śmieci, zarówno nieposegregowane, jak i segregowane, gromadzone będą w pojemnikach. Każdy z nich to inna frakcja odpadów.

Niesegregowane

śmieci zmieszane – kosz czarny

Z największych osiedli, obszarów miasta najgęściej zamieszkanych, odpady zmieszane zabierane będą wedle dobrze znanego rytmu, czyli dwa razy w tygodniu. Z pozostałych nieruchomości zabierane będą raz na dwa tygodnie.

Segregowane

papier – kosz niebieski

szkło – kosz zielony

odpady biodegradowalne – kosz brązowy

plastik, metal i opakowania wielomateriałowe – kosz żółty

popiół – kosz szary

Do pojemnika na odpady biodegradowalne wspólnoty i spółdzielnie będą mogły wrzucać odpady zielone, to jest skoszoną trawę i liście. Tym samym w zabudowie wielorodzinnej odchodzi się od systemu gromadzenia odpadów zielonych w workach. Jeśli chodzi o odbiór popiołu, nadal odbierany będzie w sezonie grzewczym raz na cztery tygodnie. Pojemniki na wszystkie frakcje zapewni i dostarczy firma Partner.


ZABUDOWA JEDNORODZINNA

Niesegregowane

W zabudowie jednorodzinnej będzie jeden pojemnik na odpady zmieszane, natomiast wszystkie pozostałe frakcje będą zbierane w systemie workowym.

Segregowane

Właściciele domów dostaną:

- zielony worek na szkło

- niebieski worek na papier

- żółty worek na plastik, metale i opakowania wielomateriałowe

- brązowy worek na odpady biodegradowalne

- szary worek na popiół.Co do którego pojemnika?


Pojemnik na metale i tworzywa sztuczne:

- opakowania po jogurtach;

- plastikowe nakrętki;

- foliowe torebki;

- plastikowe butelki po napojach, środkach czystości, kosmetykach, opakowania metalowe

puszki po napojach.


Pojemnik na papier:

- makulaturę;

- ulotki;

- papier biurowy;

- zeszyty;

- kartony;

- gazety.


Pojemnik na szkło:

- puste szklane butelki po napojach i żywności, bez nakrętek i reklamówek;

- puste szklane butelki po kosmetykach;

- puste szklane słoiki.


Pojemnik na odpady biodegradowalne:

- resztki: skórki od warzyw i owoców, obierki;

- liście;

- trawę;

- drobne gałęzie;

- resztki pochodzenia roślinnego.

- odpadki kuchenne (bez kości, resztek mięsa, gdyż one muszą trafić do zmieszanych). 


Worki na odpady biodegradowalne będą odbierane znacznie częściej niż dotychczas, bo raz na dwa tygodnie i przez cały rok, a dostarczać je będzie firma Partner.


źródło UM Sochaczew 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (8)

jerzyk2205jerzyk2205
+4
A co z PSZOK, który mieszkańcy finansują z wnoszonych do magistratu opłat? Dlaczego od 12 marca, kiedy było otwarcie ofert w przetargu na PSZOK, do dnia dzisiejszego brak jakiejkolwiek informacji? Co burmistrz ma do ukrycia? Mieszkańcy płacą, a PSZOK od lutego w Sochaczewie nie ma!!! (2020-04-15 15:52)
maqrtamaqrta
+4
O to samo chciałam zapytać. Gdzie jest PSZOK? Już chyba przy każdej wiacie śmietnikowej rosną kanapy. (2020-04-15 16:58)
hansiorhansior
+3
Od maja nowe zasady a worków nie ma. Jak mam segregować w kwietniu?

(2020-04-17 15:25)
jerzyk2205jerzyk2205
+1
RouterRouter
+3
PSZOK niewygodne pytanie do władz. (2020-04-17 16:56)
jerzyk2205jerzyk2205
+4
Pytanie o PSZOK jest najprostszym sposobem zwrócenia uwagi na niekompetencję władz miejskich w temacie gospodarki odpadami w mieście, prezentowaną od połowy 2013 roku, kiedy w gminach weszła w życie reforma śmieciowa. To pytanie mogłem zadać tylko tutaj na portalu e-Sochaczew, bo burmistrz i jego akolici blokują mi możliwość zadania takiego pytania na stronach miejskich (magistratu i biuletynu miejskiego) na facebooku. Traktują te strony jak prywatny folwark i od wielu lat magistrat nie pozwala mi na zamieszczanie merytorycznych, nieobraźliwych komentarzy. Ignorują fakt, że teraz jako radny jestem osobą publiczną. Być może trudno im to zrozumieć. Prawdziwa cnota krytyk się nie boi. (2020-04-18 10:28)
ciacho1ciacho1
+3
Tyle tych segregacji wymyślili ,że kolorów na worki zabraknie . A u mnie pod śmietnikiem kanapy,krzesła, stoły, łożka . jakby ktoś w dużej potrzebie to i altankę na działce by urządził. A włodarz myśli , jak długo się pytamy. (2020-04-18 12:57)
Mecenas39Mecenas39
+1
Żenada. Pan Burmitrz i jego pracownicy chyba zapomnieli chyba o tym , że utrzymywani są z pieniedzy podatników czyli Nas i że to ONI są dla nas , a nie odwrotnie. Dobre pytanie zadał pan Jerzyk2205 , to gdzie są te nasze pieniądze które miasto przeznacza na PSZOK? Z informacji jaką otrzymałem od pracownicy UM to PSZOK miał ruszyć pod koniec marca , dzięki Bogu zbliża sie koniec kwietnia - i co? Jak zwykle - odpowiedzi brak!!! (2020-04-19 08:41)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy