Sen o Sochaczewie

/ 9 komentarzy / 49 zdjęć
Zdjęcia i foto: Sen o Sochaczewie Koncerty i muzyka sochaczew
+44

Aż chce się powiedzieć – NARESZCIE. Za nami pierwszy koncert na wzgórzu zamkowym w naszym mieście. Za sprawą Cameraty Mazovia sen o Sochaczewie wielu mieszkańców zaczął się spełniać.

 

Sochaczewska orkiestra kameralna Camerata Mazovia w szczególny sposób postanowiła uczcić swój jubileusz 10-lecia, ofiarowując mieszkańcom wspaniały koncert na wzgórzu zamkowym o znamiennym tytule „Sen o Sochaczewie”. Wydarzenie wpisane zostało w święto Bożego Ciała (czwartek 19. czerwca), a dzięki współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury, wzbogacono je o muzyczny projekt „Góra błogosławieństw” w wykonaniu muzyków występujących przy scholach parafialnych z samego Sochaczewa, jak i jego okolic.

Jak podkreślają organizatorzy, cała impreza miała jednoczyć i integrować mieszkańców. Faktycznie, w czwartkowe popołudnie sochaczewianie chętnie i tłumnie wspinali się na historyczne wzgórze, by posłuchać lokalnych artystów, jak też znakomitych gości: Anny Jeremus (sopran), Krzysztofa Marciniaka (tenor), Roberta Stefańskiego (klarnet) oraz grupy wokalnej Art Cameral.

Było sympatycznie i bardzo nastrojowo. Poza doskonałą formą upamiętnienia dziesięcioletniego jubileuszu naszej sochaczewskiej orkiestrowej dumy, stało się to wydarzenie jak dotąd niepowtarzalną okazją do zobaczenia wyremontowanego wzgórza zamkowego w innym świetle. Jako nie tylko wyjątkowego, symbolicznego zabytku naszego miasta, ale jako miejsca, które faktycznie wraca do centrum życia kulturalnego i rekreacyjnego lokalnej społeczności.

Mamy nadzieję, że koncert „Cameraty Mazovii sen o Sochaczewie” stanie się dobrym początkiem spełnienia marzenia wielu mieszkańców o wniesieniu między ruiny zamku książąt mazowieckich żywej historii, muzyki i kultury, co ostatecznie zagwarantuje wzgórzu dobrych i godnych gości z coraz dalszych okolic. Bowiem nasze wzgórze zamkowe jak nic innego ma szansę rozsławić Sochaczew na Mazowszu i w całym kraju.

figa

foto Daniel Bidiuk

 

Orkiestra kameralna Camerata Mazovia działa od 2004 r. w Sochaczewie. Kierownikiem artystycznym i dyrygentem jest Artur Komorowski kontrabasista, muzyk orkiestrowy, aranżer, dyrygent, współpracujący m.in. z Filharmonią Białostocką, Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Radiową, Stats Bad Meinberg Kapelle, Teatrem Ateneum w Warszawie, Teatrem Dramatycznym w Warszawie. Występował z czołówką polskich artystów reprezentujących różne rodzaje muzyki od klasyki do jazzu (Jan Krenz, Piotr Paleczny, Piotr Rubik, Janusz Stokłosa, Zbigniew Namysłowski, Hanna Banaszak i inni).

Zespół tworzy 16 artystów-muzyków, połączonych wspólną pasją miłością do muzyki i chęcią wspólnego grania. Orkiestra występuje w kameralnym, odeonowym składzie: instrumenty smyczkowe, dęte, klawiszowe i perkusyjne. Taki skład pozwala na wykonywanie różnorodnego repertuaru - od muzyki klasycznej, poprzez sakralną i filmową, aż po muzykę rozrywkową. W repertuarze orkiestry znajdują się utwory J. S. Bacha, W. A. Mozarta, L van Beethovena, F. Suppe, G. Rossiniego, J. Straussa, a także G. Gershwina, E. Griega, L. Bernsteina, C. Portera, A. Piazzoli, S. Rahmaninoffa oraz orkiestrowe interpretacje dzieł F. Chopina.

Od 2006 roku orkiestra współpracuje z solistami Teatru Wielkiego w Łodzi. Współpraca ta zaowocowała rozszerzeniem repertuaru orkiestry o utwory operowe, operetkowe oraz musicalowe. Orkiestra uczestniczyła w wielu koncertach z towarzyszeniem znanych polskich artystów takich jak Bogusław Morka, Anna Jeremus, Krzysztof Marciniak, Romuald Spychalski, Rafał Songan, Wiesław Bednarek, czy znakomity pianista i aranżer - Adam Manijak.

Orkiestra nawiązała także współpracę z Centrum Kultury w Żyrardowie, której efektem był udział w prawykonaniu musicalu Królowa Kwiatów według pomysłu Krzysztofa Gwiazdy do muzyki Zbigniewa Słowika. Królowa Kwiatów to projekt muzyczno artystyczny, oparty na fabule baśni Calineczka, integrujący ok. 100 wykonawców: dziecięce i młodzieżowe zespoły wokalne, taneczne oraz teatralne, w których uczestniczą również dzieci niepełnosprawne. Prapremiera spektaklu odbyła się w styczniu 2010 r. w Żyrardowie, projekt powtórzono także w Sochaczewie.

Na co dzień orkiestra spotyka się w siedzibie boryszewskiej filii Miejskiego Ośrodka Kultury w Sochaczewie. Tu też od bywają się cykliczne koncerty orkiestry, na których mieszkańcy Sochaczewa i okolic mogą usłyszeć repertuar orkiestry, układany w bloki tematyczne. Tradycją stały się coroczne koncerty świąteczne i noworoczne, które cieszą się z dużą popularnością. Camerata Mazovia regularnie grywa koncerty plenerowe podczas obchodów Dni Sochaczewa. Orkiestra brała udział także w wielu koncertach wyjazdowych. W 2005 roku miała okazję zaprezentować się przed publicznością w Wielkiej Brytanii, w ramach wymiany kulturalnej między miastami bliźniaczymi Sochaczew Melton. Zapraszana była także m.in. do Warszawy, Łowicza, Kutna na odbywający się tam co roku Letni Festiwal Muzyczny, Łodzi (Europejskie Centrum Kultury Logos - Kościół Rektoralny Środowisk Twórczych), Ostrowii Mazowieckiej oraz innych miast. W 2012 roku orkiestra wystąpiła podczas Nocy Muzeów w Muzeum w Nieborowie, wykonując utwory z epoki baroku nawiązujące do stylu nieborowskiego pałacu.

 5
Oceń
(3 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (9)

jerzyk2205jerzyk2205
0
Pomysł na wyjątkowe wydarzenia muzyczne w ruinach sochaczewskiego zamku, towarzyszył inicjatorom rewitalizacji tego wyjątkowego miejsca, kiedy rodził się pomysł projektu w celu pozyskania pieniędzy unijnych. Bardzo się cieszę, że kultura muzyczna zadebiutowała tam z okazji jubileuszu "Cameraty Mazovia". Zdjęcia z wydarzenia potwierdzają jego wyjątkowość. Niestety, z ważnych powodów rodzinnych nie mogłem uczestniczyć w tym jubileuszowym koncercie i śnić razem z Cameratą Mazovia o Sochaczewie. Mieście o wyjątkowych tradycjach muzycznych, które ma zespół kameralny- PEREŁKĘ, o którym inne grody mogą tylko śnić. Gratuluję Cameracie Mazovia, mistrzowsko prowadzonej przez Artura Komorowskiego i jej uroczym Muzykom, dotychczasowej dziesięcioletniej działalności. Dziękuję za wiele niezwykłych estetycznych doznań muzycznych, które mogły być również moim udziałem, jako jednego z wielu Sochaczewian, fanów Zespołu. Życzę Cameracie kolejnych jubileuszy i nieustającej radości w serwowaniu kultury z najwyższej półki.  Na kilka dni przed koncertem, wieczorem wybrałem się prywatnie z przyjaciółmi z angielskiego Melton i ukraińskiego Gródka na oświetlone Wzgórze Zamkowe. Na dziedzińcu powiedziałem im o planowanym jubileuszowym koncercie. Byli pod wrażeniem scenerii i ku mojej radości pamiętali występy Cameraty w Melton. Jakże miło było usłyszeć, że w powszechnej opinii mieszkańców Melton to były m.in. dzięki Cameracie Mazovia, najlepsze wydarzenia kulturalne podczas słynnych Targów w Melton Mowbray. Goście też przyłączają się do moich serdecznych życzeń.  (2014-06-20 16:34)
ciacho1ciacho1
0
Camerata Mazovia  
Jestem pod wrażeniem , jeżeli chodzi o występ jak również ,że coś się w tym mieście odbyło
i nie było pod patronatem OSIECKIGO . Już myślałem ,że wszystko wraca do normy , aż tu nagle , turniej
dzikich drużyn no niestety i tu sen prysł .
Znów pod patronatem . Panie Osiecki czy Pan wstydu już nie masz. Ogarnij się człowieku
   Czas się pakować i do widzenia , wraca Pan do NOWEJ  SUCHEJ.
(2014-06-20 19:56)
agnieszka11agnieszka11
0

Koncert Cameraty Mazowi owszem-był ładny, ale nie mówmy o mistrzostwie. Dlaczego w artykule nie napisano szerzej o występnie religijnym pod wodzą Pań Kawczyńskich? To była prawdziwa uczta duchowa i muzyczna. P.Jolanta Kawczyńska zaśpiewała solo piękną pieśń, a kolejne solówki śpiewały pozostałe uczestkiczki tej grupy. Ten koncert był przepiękny w wyrazie i swej prostocie połączonej z talentami solistów. Gratulacje.(2014-06-21 13:15)
GąsiorGąsior
0
A przede wszystkim trzeba wspomnieć o Łukaszu Popowskim, Tomku Karolaku i stowarzyszeniu "Nasz Zamek", dzięki któremu zamek wrócił do życia. Wielkie gratulacje, Panie i Panowie. Właśnie o to chodziło. A dla muzyków wielkie brawa. Nie widziałem i nie słyszałem, ale wiem, na co ich stać ;-)  (2014-06-21 14:47)
kamilsokamilso
0
(2014-06-21 15:27)
RouterRouter
0
występ super. (2014-06-22 20:30)
fiołkafiołka
0
Właśnie po to przywrócono wzgórze zamkowe do życia. Gratulacje!
(2014-06-22 21:58)
margot45margot45
0
Pomysł sam w sobie fantastyczny, repertuar jeszcze bardziej i wybrałam się na ten koncert nastawiona na przyjemną rozrywkę.
I tak, wiem, ze mnie zaraz zakrzyczą, ale nagłośnienie w plenerze to sztuka,i byłoby dobrze, żeby następnym razem robił to ktoś, kto ma niejakie pojęcie, jaki powinien być efekt. Niestety, ciężko było docenić kunszt wykonawców - na górze trudno było rozpoznać, co grają, a "piętro niżej" nie było już słychać zupełnie nic...  (2014-06-23 14:20)
dragon36dragon36
0
nie zgadzam się byłem ,i na górze było słychać idealnie.ana dole fakt trochę gorzej. (2014-06-23 20:28)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy