Sezon na Wiśle podsumowany

Zdjęcia i foto: Sezon na Wiśle podsumowany Spotkania, jubileusze sochaczew

7 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Iłowie odbyło się podsumowanie sezonu motorowodnego, który jest objęty realizowanym w gminie cyklicznym programem „Płynie, Wisła Płynie po Iłowskiej Gminie”. W spotkaniu uczestniczyli: Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Skarbiec Mazowiecki” w Warszawie, przedstawiciele firmy „Ekoturyzm”, wędkarze z koła wędkarskiego PZW nr 52 w Iłowie, strażacy z OSP Suchodół, kajakarze, przedstawicielki Urzędu Dzielnicy Bemowo oraz Wójt gminy Iłów.

Podsumowanie sezonu poprzedziły: spływ kajakowy na trasie Czerwińsk – Suchodół oraz zawody wędkarskie na Wiśle, które odbywały się tego samego dnia w godzinach wcześniejszych. Podkreślenia wymaga fakt, że w latach ubiegłych nie było tu spływów w październiku, jednak deszczowa pogoda, jaka panowała we wrześniu uniemożliwiła wcześniejsze zorganizowanie spływu. Tym samym, ekipom kajakowym, które zdecydowały się na start w październikowe przedpołudnie należy pogratulować odwagi. Niemal przez cały spływ borykali się oni z wiatrem i falą na Wiśle. Amatorom kajaków jednakże, nie straszne, jak widać takie przeciwności.  

Wisła jest na tyle atrakcyjna, że należy wykorzystywać jej wszelkie walory – podkreślał Wójt Roman Kujawa. Jednocześnie w tej materii pozostaje duży niedosyt, gdyż dostęp do rzeki jest utrudniony. Jaj brzegi są zarośnięte, co powoduje, że na odcinku 14 km (linia brzegowa wyznaczająca północną granicę tutejszej gminy) jest tylko kilka miejsc, z których można zejść nad lustro wody. Na odcinku od Wyszogrodu do Dobrzykowa, jak wyjaśniał Wójt istnieje tylko jedno miejsce, gdzie można zwodować łódkę i jest to przystań w Suchodole.

Z tego miejsca korzystają wędkarze, kajakarze, druhowie OSP Suchodół, którzy dysponują łodzią motorową i inni wodniacy. Z gminą Iłów od jakiegoś czasu współpracuje „Ekoturyzm” nastawiony na świadczenie usług rekreacyjnych, który proponuje zainteresowanym spływy kajakowe na odcinku Nowy Dwór Mazowiecki - Płock. Ten odcinek rzeki, jak wyjaśnia właściciel Piotr Żółtowski jest przykładem doskonale zachowanego, unikatowego krajobrazu Wisły, która przez wiele lat nie była atrakcyjna turystycznie z powodu dużego zanieczyszczenia. To się jednak zmienia, gdyż Wisła powraca do stanu przed kilkudziesięciu lat. Poprawa jakości wody, z kolei wpływa na wzrost zainteresowania turystów możliwościami odbywania spływów kajakowych czy też uprawiania sportów motorowodnych. 

Do wykorzystania walorów Wisły na potrzeby rekreacji systematycznie zmierza Wójt gminy Iłów, który od wielu lat realizuje program „Płynie, Wisła Płynie…”. W ramach programu w sezonie letnim na miejscowym odcinku rzeki są organizowane spływy i zawody kajakowe, a na terenie przystani wodnej w Suchodole festyny.

Podczas spotkania kończącego tegoroczny sezon atrakcji na Wiśle, Wójt gminy uhonorował osoby i instytucje zaangażowane w ich organizowanie. Uczestnicy ostatniego spływu, strażacy zapewniający bezpieczeństwo kajakarzy, a także wędkarze będący uczestnikami ostatnich zawodów, organizatorzy i współorganizatorzy wydarzeń nad rzeką otrzymali podziękowania i pamiątkowe medale.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy