Zaloguj się do konta

Sierpień miesiącem pielgrzymek

Bogusław Kwiatkowski (boguslaw111)
2015-08-03
Historia i tradycja

     Sierpień w polskiej tradycji ludowej i religijnej to czas pielgrzymek. Sezon pielgrzymkowy w Sochaczewie rozpoczęła najstarsza, bo licząca ponad 200 lat Piesza Pielgrzymka do Miedniewic z Sochaczewa. W tym roku na trasę do tamtejszego sanktuarium wyruszyły 204 osoby. Znacznie więcej niż w ubiegłych latach (170 osób – 2014, 90 osób w 2013). Rekordowy był rok 1991, kiedy to do Miedniewic pielgrzymowało z Sochaczewa ponad 250 osób. Sochaczewscy pielgrzymi po uroczystościach wracają również pieszo do Sochaczewa. Piesi pielgrzymi z Łowicza już od kilku lat zrezygnowali z powrotu piechotą. Do Łowicza przywozi ich autokar. Cieszy nie tylko liczba pielgrzymów, ale i to, że większość stanowili ludzie młodzi. Grupę prowadził charyzmatyczny ks. Tomasz z parafii św. Wawrzyńca w Sochaczewie. W pielgrzymce nie mogło również zabraknąć ks. Andrzeja, kapelana szpitala powiatowego, który pielgrzymuje w niej „od niepamiętnych czasów”. 


     Przy parafii w Kurdwanowie, podczas godzinnego odpoczynku, pielgrzymi zgodnie z wieloletnią tradycją zostali ugoszczeni przez miejscowych parafian. Pod wodzą miejscowego proboszcza ks. Jacka Warzechy, z pochodzenia sochaczewianina, parafianie przygotowali ciasta wszelakiego rodzaju i napoje. Dla każdego starczyło, choć pielgrzymów było więcej niż zwykle.


     1 i 2 sierpnia do Miedniewic dotarły piesze pielgrzymki oprócz z Sochaczewa, m.in. z Błonia, Żyrardowa, Łowicza, Skierniewic, Mszczonowa. Po raz pierwszy przybyły również piesze pielgrzymki z Radziejowic i Zawad. Po przybyciu na miejsce pielgrzymi mogli uczestniczyć w Mszy św. za ojczyznę odprawianej tradycyjnie przez biskupa łowickiego ks. Józefa Zawitkowskiego. Homilia głównego celebransa tradycyjnie nawiązywała do rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, nie mogło również zabraknąć nawiązań do aktualnych wydarzeń politycznych. Było m.in. o „kobiecie podróżującej Pendolino”.


     Jeszcze 1 sierpnia wierni o godz. 20.30 mogli uczestniczyć w dróżkach maryjnych, a o 22.00 w czuwaniu, które prowadził zespół wokalno-instrumentalny z Łodzi „zaNim”. Wreszcie o 24.00 kolejna Msza święta i całonocne czuwanie. Natomiast o 9 rano 2 sierpnia sochaczewscy pielgrzymi, ci piesi i ci „rowerowo-samochodowi” uczestniczyli w Mszy świętej w ich intencji. Uczestniczyli w niej kapłani, którzy przybyli pieszo z Sochaczewa. W trakcie odpustu odbył się też Piknik Rodzinny zorganizowany przez mieszkańców. Po sumie o godz. 12 z racji wspomnienia Matki Bożej Anielskiej uroczystości się zakończyły i przed 15.00 pielgrzymi wyruszli w drogę powrotną. Niemiłosierny upał zdziesiątkował sochaczewskich pielgrzymów. Tych, którzy zdecydowali się wyruszyć pieszo w drogę powrotną do Sochaczewa było zaledwie 64 osoby. Do swego rodzinnego grodu dotarli przed godziną 21.


     Już 5 sierpnia z Sochaczewa do Częstochowy wyruszą pielgrzymi w XX Łowickiej Pieszej Pielgrzymce Młodzieżowej. Od początku jej istnienia jej stałym elementem jest Grupa Błękitna z Sochaczewa. Pielgrzymi z Sochaczewa wyruszą dzień wcześniej niż pozostali, by pokonać dodatkowe kilometry dzielące Sochaczew od Łowicza. Stamtąd, 6 sierpnia o poranku, spod Bazyliki Katedralnej wyruszą na Jasną Górę. Do Częstochowy będą wędrowali przez 9 dni, by 15 sierpnia uczestniczyć w uroczystości Wniebowzięcia NMP.


     Z kolei 5 sierpnia przez pobliski Niepokalanów, Teresin, Szymanów przejdą uczestnicy XXIII Ełckiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę (około 500 osób), natomiast 6 sierpnia 35 Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej (około 3000 osób). Wreszcie w sobotę 8 sierpnia odbędzie się Nocna Pielgrzymka z Miedniewic do Niepokalanowa. Msza św. poranna w niedzielę będzie sprawowana o godz. 5:45. Pierwsza Nocna Pielgrzymka Piesza z Miedniewic do Niepokalanowa wyruszyła 13 grudnia 2014 r. Nawiązuje do  dzieła Jana Topolskiego, który przez 20 lat prowadził w każdą drugą sobotę miesiąca pielgrzymki z Błonia do Niepokalanowa. Ostatnia odbyła się w sierpniu 2014 r. Nie wszyscy pogodzili się z tym faktem, że pielgrzymka, która gromadziła nawet 2 tys. osób, przestała istnieć.


     Wybór trasy z Miedniewic do Niepokalanowa nie jest przypadkowy. Miedniewicki klasztor to miejsce naznaczonym kultem Matki Bożej Świętorodzinnej, po drodze w Szymanowie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej, a Niepokalanów nieodłącznie związany jest ze św. o. Maksymilianem Marią Kolbe i Matką Bożą Wszechpośredniczką Wszelkich Łask. Trasa pielgrzymki to także część Szlaku Świętego Jakuba zaczynającego się w Warszawie i prowadzącego do Santiago de Compostella w Hiszpanii. Nocne pielgrzymowanie wypada zawsze w drugą sobotę miesiąca. Zaczyna się o 21.00 Apelem Jasnogórskim i Mszą świętą w Miedniewicach. Ok. 22.30 następuje wymarsz. W drodze są dwa odpoczynki – ok. 1.00 (Oryszew) i 3.00 (Szymanów). Ok. 5.30 pielgrzymi docierają do Niepokalanowa, gdzie o 5.45 sprawowana jest Msza święta dla pieszych pątników i uczestników nocnego czuwania. Jest to uroczyste zakończenie pielgrzymowania. Pielgrzymka ma charakter pokutny. Podczas pielgrzymki zbierane są także dary (odzież i obuwie) dla mieszkańców Domu dla Osób Starszych w Oryszewie, jak i plastikowe korki od butelek. Po przerobieniu powstaną z nich różańce dla uczestników Światowych Dni Młodzieży.


     Wśród mieszkańców powiatu sochaczewskiego coraz popularniejsze stają się piesze pielgrzymki do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostella w Hiszpanii. Trasa w zależności od wariantu może wynosić i 800 kilometrów. Najczęściej uczęszczanym szlakiem jest Camino Frances (ok. 750 km), który - wbrew nazwie („Szlak francuski”) - w 98 procentach przebiega po terytorium Hiszpanii. To już jest coś.

Czytaj więcej


e-Sochaczew Top 5

Sprawy urzędowo-administracyjne6

Ulotki dostarczane przez Pocztę Polską - oczernianie jednego z kandydatów?

Sprawy urzędowo-administracyjne

Koronawirus Sochaczew - potwierdzony przypadek u pracownika sanepidu

Rekreacja2

Stadion przy Warszawskiej - pierwszy mecz przed nami

Sprawy urzędowo-administracyjne2

Wybory 2020 - kilka pytań

Sprawy urzędowo-administracyjne9

Andrzej Duda odmówił udziału w debacie - co sądzą o tym sochaczewianie?