Słoneczne Święto Plonów

/ 38 zdjęć

Dożynki to najważniejsze święto rolników stanowiące zwieńczenie ich całorocznego trudu. Uroczyście obchodzone na ziemi polskiej Święto Plonów od wieków jest zakorzenione w tradycji i duchowości naszego Narodu. W minioną niedzielę, 7 września, w gościnnej gminie Teresin wspólnie dziękowaliśmy Bogu za tegoroczne plony i rolnikom za ich trud, dzięki któremu możemy cieszyć się zbiorami z pól i sadów. W Niepokalanowie i Paprotni odbyły się dożynki powiatu sochaczewskiego.

Uroczystą mszę świętą dożynkową koncelebrowali o. Andrzej Sąsiadek, proboszcz parafii Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask, który wygłosił kazanie, oraz gwardian Niepokalanowa o. Mirosław Bartos.
W mszy udział wzięli przedstawiciele organizacji i instytucji rolniczych, a także władz samorządowych na czele z gospodarzami dożynek – Tadeuszem Korysiem, starostą powiatu sochaczewskiego, i Markiem Olechowskim, wójtem gminy Teresin. Oczywiście licznie przybyli rolnicy, by dziękować za upływający rok i prosić o błogosławieństwo na nadchodzący. Piękne wieńce i dary ofiarne w postaci kwiatów, chleba, owoców, warzyw, miodów, nalewek, paschału z wosku pszczelego, żywności, przetworów owocowo-warzywnych oraz wypieków na ołtarzu złożyli przedstawiciele wszystkich gmin.
Honory starostów dożynkowych pełnili Ewa Szymańczak ze Skrzelewa i Stanisław Jarzyna, mieszkaniec wsi Maurycew. Wypiek chleba dożynkowego zawdzięczaliśmy piekarni państwa Bożeny i Andrzeja Daneckich oraz Iwony Buły. Piękny wieniec dożynkowy to dzieło Pelagii Kuźmińskiej z gminy Teresin.
Druga część obchodów odbyła się na terenie Szkoły Podstawowej w Paprotni, dokąd udał się barwny korowód dożynkowy po mszy w niepokalanowskiej bazylice. Część oficjalną rozpoczęło powitanie wszystkich gości i osób przybyłych na święto plonów. Wypełniły ją okolicznościowe przemówienia oraz wręczanie delegacjom z poszczególnych gmin, a także współorganizatorom, partnerom i sponsorom okolicznościowych statuetek i podziękowań za pomoc i wsparcie w przygotowaniu powiatowych dożynek. Ważną tradycją, pieczołowicie kultywowaną jest dzielenie się chlebem dożynkowym ze wszystkimi gośćmi i mieszkańcami, co czynili starosta Tadeusz Koryś, wójt Marek Olechowski, przewodnicząca Rady Powiatu Halina Pędziejewska, przewodniczący Rady Gminy Teresin Bogdan Linard, członkowie Zarządu Powiatu: Janusz Ciura – wicestarosta, Przemysław Gaik, Bogdan Dobrzyński, Ryszard Ambroziak, jak również wójtowie, radni powiatowi, gminni, samorządowcy.
Starosta Tadeusz Koryś, przypominając, że dożynki są jednym z najpiękniej obchodzonych staropolskich obrzędów ludowych, od wieków zakorzenionych w naszej tradycji, podziękował rolnikom za pracę ich rąk, z której owoców wszyscy chętnie korzystamy, wszystkim zaś za udział w mszy dziękczynnej. Życzył także dobrej zabawy i miło spędzonego czasu podczas mniej oficjalnej części obchodów dożynkowych.
Na scenie przemawiał również wójt Marek Olechowski, który serdecznie powitał gości na teresińskiej ziemi. W dożynkach powiatowych wzięli udział między innymi przedstawiciele wszystkich samorządów gminnych z terenu powiatu, Tomasz Jędrzejczak, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Maciej Małecki, poseł na Sejm RP, Mirosław Adam Orliński, radny sejmiku województwa mazowieckiego.
Organizatorzy, starając się zapewnić atrakcje i niezapomniane wrażenia wszystkim obecnym na dożynkach, przygotowali ciekawy program. Świętowaniu jak zawsze towarzyszyła muzyka. Wystąpiły Sochaczewska Orkiestra Dęta, Kapela Mazowiecka z Sochaczewa, a także Kapela z Targówka. Po 20.00 scena należała już do zespołu Toledo, który bawił wszystkich do późnych godzin wieczornych. Słuchając występów, mieszkańcy i goście mogli spróbować darmowej grochówki samorządowej. Dzieci kusiły gofry, lody i wata cukrowa, stragany z zabawkami, a dmuchańce i kule wodne dostarczyły wiele radości i dobrej zabawy. Przechadzając się wśród stoisk i straganów, każdy z pewnością znalazł coś dla siebie, a wybierać było w czym – wyroby pszczele, rękodzieło artystyczne, wyroby z wikliny.
Zainteresowani mogli uzyskać merytoryczne informacje na stoiskach instytucji z branży rolniczej, jak Agencja Rynku Rolnego, ARiMR, MODR czy KRUS.
W tym roku po raz pierwszy na powiatowych dożynkach pojawiło się Studio Otwarte organizowane przez Radio Sochaczew. Była to nowość i spora atrakcja – mieszkańcy mieli na żywo relację z imprezy. Do studia zapraszani byli artyści występujący na scenie, samorządowcy, rolnicy, uczestnicy dożynek, którzy opowiadali o swoich wrażeniach.
Tradycyjnie już udział w powiatowym święcie plonów wziął Szpital Powiatowy w Sochaczewie. W namiocie wystawionym przez placówkę można było wykonać profilaktyczne badani, a także dowiedzieć się o nowej przychodni „Za Bzurą” i o świadczonych przez szpital usługach.
Jak zawsze imprezie towarzyszył konkurs „Miodowe przysmaki ziemi sochaczewskiej”, z którego obszerniejszą relację będą mogli Państwo przeczytać w kolejnym artykule. W trakcie dożynek rozstrzygnięto również plebiscyt Echa Powiatu na „Sołtysa Roku”. Jego zwycięzcą został Tadeusz Malinowski, sołtys wsi Altanka w gminie Sochaczew, który otrzymał między innymi okazały puchar ufundowany przez starostę sochaczewskiego.
W dożynkach uczestniczyli również przedstawiciele służb mundurowych – straży i policji.
Oficjalną część uroczystości dożynkowych poprowadził Marcin Podsędek, dyrektor Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki, następnie Marcin Odolczyk.
Piękna, słoneczna pogoda, duża frekwencja gości oraz dobra zabawa to obraz tegorocznych dożynek powiatowych, których organizatorem było Starostwo Powiatowe w Sochaczewie – Wydział Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki, oraz samorząd Gminy Teresin, zaś partnerami – Teresiński Ośrodek Kultury, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Paprotni, OSP Paprotnia i parafia Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie. Dziękujemy za pomoc i wsparcie naszym sponsorom – firmie Sime Polska, Bankowi Spółdzielczemu w Teresinie oraz TWS Ubezpieczenia Sławomir Tomaszewski, dzięki którym możliwe było zorganizowanie tak udanej imprezy. Patronat medialny nad Dożynkami Powiatu Sochaczewskiego objęli: Radio Sochaczew, Express Sochaczewski, Radio Niepokalanów, Echo Powiatu oraz portale e-Sochaczew.pl i sochaczewianin.pl.
Obszerna fotorelacja również na stronie radiosochaczew.pl

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy