Służyć mieszkańcom dla wspólnego rozwoju

/ 6 komentarzy
Zdjęcia i foto: Służyć mieszkańcom dla wspólnego rozwoju  Wybory samorządowe 2018 sochaczew

Z Mirosławem Orlińskim, Wójtem Gminy Sochaczew. 

Panie Wójcie, kolejna kadencja samorządowa za Nami. Jest Pan doświadczonym samorządowcem, dlatego jak ocenia Pan mijającą kadencję w gminie Sochaczew i współpracę z radą gminy Sochaczew?

Szanowni Państwo, w moim odczuciu, ale myślę, że również radnych gminy Sochaczew to była pracowita kadencja, oparta na bardzo dobrej współpracy i porozumieniu pomiędzy radnymi, sołtysami, dyrektorami szkół, nauczycielami, strażakami, związkami sportowymi, stowarzyszeniami działającymi na terenie gminy, przedsiębiorcami, do których zawsze staramy się podchodzić z dużym zrozumieniem, a przede wszystkim z mieszkańcami Naszej gminy. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu i dużej determinacji osób udało się zrealizować bardzo wiele zadań i inwestycji, które widzimy każdego dnia na terenie Naszej gminy. Inwestycje, które poprawiają życie Naszych mieszkańców i często są omawiane między innymi na zebraniach sołeckich, wiejskich. Również podczas Sesji Rady Gminy Sochaczew staramy się dopracowywać z Radą uchwały i stanowiska, aby uzyskiwały jednomyślne poparcie. Pragniemy w ten sposób pokazywać, że dobra współpraca w samorządzie to gwarancja rozwoju i wspólnego sukcesu.

Do najważniejszych zadań, które były przez Nas zrealizowane należy wymienić: budowę dróg gminnych – łącznie w tej kadencji wybudowaliśmy 53 odcinki dróg, o długości 45 kilometrów dróg asfaltowych za 18 milionów złotych, a do dróg i chodników powiatowych dofinansowaliśmy 50% ich wartości na łączną kwotę 800 tyś złotych. Dzięki dobrej współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego wyremontowana została droga Chodakówek – Żelazowa Wola – Dzięglewo.

Bardzo ważnym zadaniem jest edukacja, gdzie przy ogromnym nakładzie finansowym nie zmniejszyliśmy ilości szkół podstawowych i posiadamy ich aż 7 , co spotyka się z uznaniem wśród mieszkańców. Zwiększająca się liczba uczniów powoduje, że w tej kadencji rozbudowaliśmy Szkołę w Kątach wraz z przebudową kotłowni za kwotę około 4 milionów złotych. Obecnie rozbudowujemy Szkołę Podstawową w Feliksowie wraz z przebudową kotłowni za kwotę około 1,5 miliona złotych. Dla potrzeb zajęć sportowych dokupiliśmy działki pod budowę szkolnych boisk sportowych w Feliksowie, Mokasie i Wyczółkach.

W zakresie poprawy zaopatrzenia w wodę wybudowana została przepompownia w Czystym za 500 tyś. złotych oraz dodatkowa studnia głębinowa w Dachowej za kwotę 200 tyś złotych. Rozbudowaliśmy sieć wodociągową pod potrzeby nowych pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych i osiedli mieszkaniowych za kwotę 400 tyś. złotych. Bardzo ważnym zadaniem zgłaszanym przez mieszkańców jest budowa nowego oświetlenia ulicznego – 300 nowych lamp za kwotę 2 milionów złotych. Na terenie gminy posiadamy łącznie 3,5 tyś lamp.

W zakresie poprawy bezpieczeństwa na terenie gminy Sochaczew funkcjonuje 6 jednostek OSP. Wszystkie jednostki były na bieżąco remontowane, a dla jednostki w Feliksowie zakupiono nowy lekki samochód pożarniczy. W Żdżarowie trwa długo wyczekiwany remont strażnicy, gdzie powstaje świetlica wiejska. Wyremontowaliśmy również świetlicę wiejską w miejscowości Czyste. Dla potrzeb ośrodka zdrowia w Bielicach zakupiliśmy i wyremontowaliśmy budynek za kwotę około 500 tyś złotych. 

Gmina Sochaczew również pozyskuje aktywnie środki zewnętrzne na realizację wielu zadań, ale także sięga po środki europejskie. Jakie ważne projekty mógłby Pan wymienić?

Angażujemy się w wiele projektów, ponieważ dofinansowanie z różnych źródeł pozwala wykonać o wiele więcej za podobne środki z własnego budżetu. Gmina Sochaczew w 2017 roku realizuje projekt pn. Modernizacja kotłowni na terenie gminy, a także pozyskała środki unijne w ramach Odnawialnych Źródeł Energii i w grudniu 2017 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego podpisaliśmy umowy na realizację dwóch projektów pn. Odnawialne źródła energii w gminach: Sochaczew, Nowa Sucha, Rybno i Teresin, gdzie w ramach tych projektów mieszkańcy będą mieli możliwość otrzymania dofinansowania w wysokości 80% na instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła i kotły na pellet. W ramach środków europejskich została również uruchomiona wioska internetowa w Szkole w Mokasie. Gmina Sochaczew pozyskuje również środki zewnętrzne na remonty strażnic, projekty sołeckie, wsparcie stowarzyszeń działających w gminie.

Panie Wójcie jakie są zatem plany na przyszłość? Czy ma Pan wizję rozwoju gminy na kolejne lata?

W Gminie Sochaczew potrzeb jest nadal bardzo wiele, ale przede wszystkim powstaje dużo nowych osiedli, które powodują, że jako gmina musimy budować nowe drogi i oświetlenie ulic. Droga jest zawsze dla mieszkańców najważniejsza i myślę, że tak pozostanie także w następnej kadencji. Coraz większe znaczenie mieszkańcy przywiązują również do miejsc, w których mogą wspólnie z dziećmi spędzić czas czyli place zabaw, place rekreacyjne, siłownie zewnętrzne. Wspólnie z Samorządem Województwa Mazowieckiego i samorządami lokalnymi myślimy nad lepszą komunikacją z Warszawy i aktywnie angażujemy się w projekt przyszłości czyli budowę nowego połączenia z Żelazowej Woli do Warszawy, które byłoby odciążeniem dla połączenia kolejowego Sochaczew – Warszawa. Pragniemy jako gmina mocno zaangażować się w projekty związane również z ochroną środowiska czyli wymianą źródeł ciepła. Będziemy czynić starania, aby do gminy Sochaczew przyciągnąć inwestorów, którzy rozwijając firmy tworzą nowe miejsca pracy.

Pragnę podziękować wszystkim mieszkańcom gminy Sochaczew za dotychczasową współpracę i ogromne zaufanie. Dziękuję radnym, sołtysom, nauczycielom, pracownikom urzędu gminy, strażakom, działaczom społecznym i mieszkańcom za ich zaangażowanie.

 3.7
Oceń
(3 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (6)

stawik12stawik12
-1
Panie Orliński czy Pan się przyspawał do tego stołka . Czas na zmiany, czas na ewolucje , Pan już nic nowego nie jest w stanie wnieść do tej gminy, zresztą widać to gołym okiem. (2018-10-05 20:40)
adam11111adam11111
0
Mam kilka stwierdzeń Panie... osiedla wokól miasta bez kanalizacji, ani jednego żlobka, ani jednego przedszkola, w urzedzie poza rodzinami radnych i pracowników nikt sie nie dostanie do pracy, gdzie dom kultury, kontenery zwane salami gimnastycznymi, pałac zwany urzedem gminy w mieście nawet nie na terenie gminy, BRAK CHODNIKÓW PRZEDE WSZYSTKIM PRZY SZKOŁACH.Taki jest z pana "gospodarz". WSTYD. MŁODZI MIESZKAŃCY CZAS NA ZMANĘ (2018-10-06 08:20)
zbigniew15zbigniew15
+1
O przyspawaniu do stołka zdecydowali miszkańcy ,a nie wójt. Każdy miał szansę kandydować zamiast krytykować. (2018-10-06 09:23)
adam11111adam11111
-1
To nie jest krytyka to SĄ FAKTY. (2018-10-06 12:44)
linulinu
+1
Jak ja lubie te wszystkie obietnice, proponowane za moje pieniądze...(2018-10-08 10:40)
rodzic1985rodzic1985
0
z Mirkiem nikt nie wygra ! choćby Tusk połączył się z Kaczyńskim to w gminie i tak mieszkańcy są za "starym" Wójtem, nikt nikomu przy urnie wyborczej pistoletu do skroni chyba nie przykładał przez te wszystkie wybory ????????????? (2018-10-11 09:37)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy