Śmieci od maja odbiorą raz na kwartał – czy radni poprą projekt?

/ 9 komentarzy
Zdjęcia i foto: Śmieci od maja odbiorą raz na kwartał – czy radni poprą projekt? Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Początek podsumowań warto rozpocząć od zapewnień Urzędu Miasta Sochaczew - Od maja mieszkańcy zapłacą nie 19 ale 23 złote, a gdy zadeklarują kompostowanie – 20 zł miesięcznie – czytamy na portalu sochaczew.pl wypowiedź burmistrza miasta Sochaczewa Piotra Osieckiego. 


I to pytanie numer jeden – skąd ta pewność, skoro przede wszystkim nadal trwają konsultacje społeczne oraz co najważniejsze stawki śmieci to uchwała, którą MUSZĄ zaakceptować radni podczas głosowania, które się jeszcze nie odbyło??


Kolejno warto zajrzeć do specyfikacji zamówienia do odbioru odpadów z terenu Miasta Sochaczew. Burmistrz mówi -  Biorąc pod uwagę, że w okolicznych samorządach, gdzie śmieciarka przyjeżdża po odpady raz na kilka tygodni, a w Sochaczewie na osiedlach bywa i dwa razy w tygodniu, to więcej niż lepsza cena. 


Zapewne wielu z nas nie wie jeszcze, że umowa z firmą Partner zakłada odbiór śmieci selektywnie zbieranych raz na 3 miesiące, oraz bioodpady, które według zapisu umowy maja  „być kompostowane w przydomowym kompostowniku lub można je przekazać podmiotowi uprawnionemu co najmniej raz na tydzień z budynków wielolokalowych oraz co najmniej jeden raz na dwa tygodnie z zabudowy jednorodzinnej”. Przy czym z zapisu nie wynika jednoznacznie, że odpady zostaną odebrane, tylko że można je przekazać, co można rozumieć jako działanie w zakresie mieszkańców. 


Warto się zastanowić czy odbiór odpadów selektywnie zbieranych (papier, tektura, szkło, metale,tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe) raz na kwartał, a także wywóz odpadów zielonych i odpadów wielkogabarytowych we własnym zakresie jest takie atrakcyjne dla mieszkańców. Cena owszem nie jest dużo większa, ale dlatego, że większość obowiązków, które do tej pory sprawował operator muszą przejąć mieszkańcy i wspólnoty.


Warto się zastanowić jak będą wyglądały przydomowe kontenery czy też śmietniki przy osiedlach jeśli odpady selektywnie zbierane będą raz na 3 miesiące!!! Czy mieszkańcy wyruszą do lasów i przydrożnych rowów? Czy kosze uliczne będą pełnić rolę koszy dla odpadów gospodarczych? Bo obecne pojęcie wyrzucania wszystkiego, szczególnie przez mieszkańców bloków wielorodzinnych do jednego worka nie przejdzie, ponieważ operator ma obowiązek sprawdzić co znajduje się w śmieciach i jeśli nie odpowiadają one wytycznym zostawić je w kontenerach. 


Kolejną niewiadomą pozostaje powstanie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Ma być on zlokalizowany nie dalej niż 30 km od granic miasta. Jeśli komuś znudzi się trzymanie worków w garażach przez trzy miesiące będzie mógł zrobić sobie wycieczkę, aby wyrzucić śmieci. Ale to retoryka, bo takiego punktu jeszcze nigdzie nie ma . Nie było chętnego, który złożyłby ofertę dla miasta Sochaczew. Ach... i urząd w uchwale podaje o lokalizacji punktów PSZOK.. to może będzie ich kilka. 


No cóż … klasyka...  śmieci wrócą do lasów... Ale zapłacimy taniej niż inni. Taniej nie znaczy lepiej. Czy radni na pewno zaakceptują ten pomysł?  


Na koniec nieco faktów:


Czego miasto oczekiwało w zamówieniu od firmy odbierającej odpady w ogłoszonym przetargu? 


Zabudowa wielorodzinna

Niesegregowane (zmieszane) od spółdzielni i wspólnot  - 2 razy w tygodniu 

oraz pozostałych nieruchomości – nie rzadziej niż 1 raz na 2 tygodnie 


Selektywnie zbierane odpady komunalne na terenie zabudowy wielorodzinnej odbywać się będzie do specjalistycznych pojemników lub worków:

- pojemniki na bioodpady – 2 razy w tygodniu 

- pojemniki na szkło – 1  raz na  dwa  tygodnie   

- pojemniki na papier,  metale,  plastik  i  opakowania wielomateriałowe – 1  raz  w  tygodniu 

- pojemniki na popiół – nie rzadziej niż 1 raz w miesiącu


Zabudowa jednorodzinna.  

Niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne - 1 raz na 2 tygodnie


Selektywnie zbierane odpady komunalne:

- worki na  bioodpady – nie rzadziej niż 1 raz na 2 tygodnie,

- worki na szkło – 1 raz na 12 tygodni ( 1 raz w okresie kwartału )

- worki na papier, metale, plastik, i opakowania  wielomateriałowe  – 1 raz  na 4 tygodnie

- worki na popiół lub pojemniki na popiół -  nie rzadziej niż 1 raz w miesiącu, 


A jakie są założenia do 1 maja 2020 i jaką umowę przedstawiło miasto dla mieszkańców?


W zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi z nieruchomości odbierane będą wytworzone w gospodarstwach domowych następujące frakcje odpadów komunalnych:


- odpady komunalne zmieszane – co najmniej 1 na tydzień z budynków wielolokalowych oraz co najmniej jeden 1 na dwa tygodnie z zabudowy jednorodzinnej;


- bioodpady, mogą być kompostowane w przydomowym kompostowniku lub można je przekazać podmiotowi uprawnionemu co najmniej 1 na tydzień z budynków wielolokalowych oraz co najmniej jeden raz na dwa tygodnie z zabudowy jednorodzinnej – tu warto zwrócić uwagę na stwierdzenie, iż nie „odbierane” a „można oddawać”. Spółdzielnie mają kompostować? Tu nie ukrywajmy zdanie daje wiele możliwości interpretacji, także nie zdziwcie się, że bioodpady „można przekazywać” podmiotowi uprawionemu, tyle, że we własnym zakresie. 


- odpady zielone mogą być kompostowane w przydomowym kompostowniku lub można je przekazać do PSZOK


- odpady selektywnie zbierane - odbierane są przez podmiot uprawniony co najmniej raz na trzy miesiące (!!!) lub można je przekazać PSZOK


- popiół – odbierany jest przez podmiot uprawniony co najmniej raz na cztery tygodnie. 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (9)

NovJanNovJan
+1
juz widze ten obrazek: sterty walających sie worków pod Wspolnotami oraz domostwami , BRAWO NEGOCJATORZY Z UM, jak zwykle staneliscie na wysokości zadania, mieszkańcy beda wdzieczni , mam nadzieje ze w końcu ludzie zrozumieją kto rzadzi miastem (2020-03-25 13:43)
NovJanNovJan
+1
"Początek podsumowań warto rozpocząć od zapewnień Urzędu Miasta Sochaczew -Od maja mieszkańcy zapłacą nie 19 ale 23 złote, a gdy zadeklarują kompostowanie – 20 zł miesięcznie– czytamy na portalu sochaczew.pl wypowiedź burmistrza miasta Sochaczewa Piotra Osieckiego."i to najbardziej obrazuje czym jest Rada Miejska i jaka jest jej niezależność................ smiechu warte , Osiecki każe sługa musi wykonać rozkaz............ (2020-03-25 13:54)
dar-bardar-bar
+3
Nie przewiduje się również zbiórek odpadów gabarytowych, które były organizowane dwa razy w roku. Już widzę jak Kowalski czy Nowak targają stare wersalki do PSZOK-u.
Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych i pokazanie urzędnikom co o tym myślą mieszkańcy. (2020-03-25 17:56)
zabczynski227zabczynski227
+2
Miasto zamieni się w jeden wielki śmietnik . PanieOsiecki , to nie kwiatki będą obrazem miasta a walające się śmieci . Przewidźmy pewne sytuacje , lato , temperatura 30 stopni , słońce grzeje od rana abioodpady leżą nie sprzątane . Przecież przez ten smród nie da się żyć nie mówiąc już o szczurach , muchach , i innych owadach zagrażających higienie miasta . I w okresie , kiedy tylko czystość może w jakimś stopniu zachamować koronowirusa , to Osiecki funduje Nam taką zarazę . Poczekajmy ale myślę ,że powinniśmy doprowadzić do referendum kiedy uporamy się z pandemią i odwołać Osieckiego z Funkcji burmistrza to tak na początek . A co do kompostawania śmieci , to już widzę jak kompostowniki rosną jak grzyby po deszczu a ludzie nawożą materiałem z nich swoje działki i przydomowe ogródki . Czy Pan nie widzi ,Panie Osiecki że to czysty absurd i Pana chore urojenia . (2020-03-25 18:54)
jerzyk2205jerzyk2205
+4
Władze miejskie w gospodarowaniu odpadami szybują. To tylko u nas możliwe! Burmistrz w dniach 23.03.-5.04.2020 r. konsultuje z mieszkańcami miasta pakiet projektów uchwał śmieciowych, które wkrótce ma przyjąć Rada Miejska. Wynika z nich, że mieszkańcy będą płacić 23 zł od osoby za śmieci segregowane i 46 zł za śmieci zmieszane. Opłata uwzględniająca ewentualne kompostowanie ma być niższa o 13,04% od miesięcznej opłaty. Ale za te podwyższone opłaty zmniejszy się częstotliwość odbioru śmieci oraz ich rodzaj. W Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Sochaczewa (jeden z projektów uchwał w pakiecie) proponuje się, aby odpady zmieszane były odbierane conajmniej 1 raz na tydzień z nieruchomości wielolokalowych i 2 razy na tydzień z nieruchomości jednorodzinnych. Odpady selektywne (papier, metale, tw.sztuczne, szkło, op.wielomateriałowe) co najmniej 1 raz na trzy miesiące!!! Odpady zielone, elektrośmieci, wielkogabaryty oraz odpady budowlane i rozbiórkowe mieszkańcy mają dostarczać własnym transportem do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Pani redaktor słusznie wypunktowała różnice jakie zaskakują przy porównaniu warunków jakie postawiono firmie w rozstrzygniętym przez burmistrza przetargu. Przetarg się zakończył, umowa miała być podpisana 17 marca. Kwota za jaką firma ma obsługiwać miasto przez rok też jest znana - 9.276.336 zł. Dlaczego więc burmistrz proponuje Radzie Miejskiej zmianę częstotliwości odbioru odpadów komunalnych i ich asortymentu? Może burmistrz wytłumaczy to radnym miejskim. Swoim nie musi, klepią wszystko jak leci. (2020-03-25 20:28)
jerzyk2205jerzyk2205
0
Ups! Wkradł się błąd w moim komentarzu powyżej. W nieruchomościach jednorodzinnych powinno być co najmniej 1 raz na dwa tygodnie (zamiast 2 razy na tydzień). (2020-03-25 21:33)
Daniel5Daniel5
0
W gminie Nowa Sucha, rok temu za 4 osoby płaciło się 108zł na kwartał, a teraz jest 100zł na miesiąc pod warunkiem że się ma kompostownik. Mało tego, makulature zbierają raz na rok w listopadzie:))) Smród palonych smieci jest wszedzie. (2020-03-25 23:04)
ViTo64ViTo64
+2
Proponuję zorganizować akcję protestacyjną pod hasłem "Podrzuć śmieci burmistrzowi". Proponuję, aby mieszkańcy przywozili worki ze śmieciami i zostawiali przed wejściem do Urzędu Miasta w Sochaczewie. Może Burmistrz jak i Radni obudzą się .... Nasze miasto cofa się, zamiast odbierać częściej odpady, to miasto podnosi ceny i będzie odbierać śmieci rzadziej albo wcale (np. odpady zielone). Znowu zapełnią się lasy, rowy itp. śmieciami! Czy o to chodzi? (2020-03-26 08:46)
dar-bardar-bar
+2
Lasów i rowów w mieście nie za wiele więc ludziska będą wywozić śmieci poza miasto. Burmistrz nie będzie sprzątał tylko wójt. No, nieżle to wymyślili. (2020-03-26 10:43)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy