Śmieci po nowemu - wyższa cena, ale czy lepsza jakość usługi?

/ 11 komentarzy
Zdjęcia i foto: Śmieci po nowemu - wyższa cena, ale czy lepsza jakość usługi?  Radni i rady samorządowe sochaczew

Kluby radnych: Koalicja Obywatelska, Bezpartyjni Samorządowcy.


Kolejna podwyżka cen odpadów komunalnych budzi duże emocje wśród mieszkańców naszego miasta. Od sierpnia 2019 r. do maja 2020 r. – w ciągu 10 miesięcy po dwóch podwyżkach - cena wzrosła o 10, 20 zł miesięcznie od osoby, czyli o około 80 %.


Pierwsza podwyżka nastąpiła w sierpniu 2019 r. z 12, 8 zł na 19 zł, czyli o 6,2 zł miesięcznie od osoby za segregowane. Obecnie stawka ta będzie wynosiła 23 zł. Czteroosobowa rodzina, 2+2 (nie podlega karcie dużej rodziny), zapłaci dodatkowo o 41 zł więcej miesięcznie (od sierpnia 2019 r), a to rocznie niemal 500 zł mniej w budżecie domowym. Tak właśnie znika 500+ dla jednego dziecka. Jednemu emerytowi (bez karty seniora, 75+) rocznie ubędzie dodatkowo ponad 122 zł z tzw. trzynastej emerytury. Reszta zapłaci z własnych dochodów (o ile będzie ją jeszcze stać w obecnej sytuacji).


W swoim programie wyborczym, w zakładce - kolejne ulgi dla mieszkańców, burmistrz Osiecki obiecał nie tylko obniżkę opłat za wodę i ścieki i ale również tańsze śmieci [sic!]. 


Póki co cena wody i ścieku, 13,04 zł brutto za 1 m3, jest wyższa niż w Warszawie, a cena śmieci wzrosła dwa razy w ciągu kilku miesięcy. Po drodze mieliśmy również podwyżkę podatku od gruntu i nieruchomości.


W obecnej sytuacji epidemii, kiedy niemal wszyscy zaczynają mieć kłopoty finansowe – nie wiemy na jak długo, kolejne podwyżki dla mieszkańców miasta wydają się być, co najmniej zdumiewające. Niestety nie pomogą zaklęcia radnej Zborowskiej, jak to się świetnie stało, że podwyżka tylko o tyle, bo przecież mogło być więcej i mamy się z tego cieszyć. Kolejne podwyżki zjadają rodzinom finansowe wsparcie, które miało być szansą na wyjście z pułapki ubóstwa.


Kluby KO i BS jednogłośnie nie poparły uchwały w sprawie wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalania stawki takiej opłaty, a co z tym idzie kolejnej podwyżki cen za śmieci. Uchwała przeszła głosami PiS i SFS.


Kolejna pułapką były dwie uchwały: pierwsza dotycząca Regulaminu utrzymania czystości i porządku oraz druga „w sprawie szczegółowego sposobu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych”, które powielały częstotliwość odbioru śmieci od mieszkańców.


Pomijając fakty, że nie będziemy mieli odbioru gabarytów spod domu, dostaliśmy w ”gratisie” ich wywóz do PSZOK bez względu na to czy dysponujemy transportem czy nie, że szkło będzie odbierane tylko raz na trzy miesiące to największy nasz niepokój wzbudził zapis, że odpady selektywnie odbierane będą, co najmniej raz na trzy miesiące. Póki, co harmonogram wywozu śmieci mamy do lipca i zapewniony(?) wywóz tej frakcji raz na cztery tygodnie, ale w pewnych okolicznościach te dwie uchwały dają burmistrzowi „zielone światło” do zmiany harmonogramu i odbioru tych odpadów raz na trzy miesiące bez pytania o zgodę Radę Miejską.


Kluby KO i BS jednogłośnie nie poparły uchwał, zapisy w nich zawarte nie gwarantują dotychczasowej częstotliwości odbioru odpadów selektywnych (tzw. żółte worki). Uchwały przeszły głosami PiS i SFS.


Radna Jolanta Kulpa-Szczepaniak

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (11)

infoforyouinfoinfoforyouinfo
+4
drożej za gorzej - brak wywozu gabarytów, szkło raz na 3 miesiące, segregowane na razie raz na 4 tygodnie do lipca - później może raz na 3 miesiące-tę tajemnice zna tylko burmistrz! (2020-05-13 16:05)
JacekJacek
+3
Przy okazji kolejnej podwyżki cen wywozu śmieci warto przypomnieć słowa premiera Mateusza Morawieckiego w czasie kampanii wyborczej burmistrza Osieckiego:

https://youtu.be/cexnkhZed_M"...wielki program termomodernizacji, ocieplenia budynków ale też ZMNIEJSZENIA KOSZTÓW WYWOZU ŚMIECI..."No cóż... ale to była kampania wyborcza... trzeba było czymś OMAMIĆ wyborców... a to, że nic z tych obietnic nie będzie spełnione? Co z tego? Propaganda i media sponsorowane przez urząd miasta sprawią, że mieszkańcy jeszcze będą się cieszyć z tych podwyżek ;) (2020-05-13 22:12)
adamklochadamkloch
+2
Mimo iż zmiany już nastąpiły to burmistrz na sesji próbował nam wmówić że częstotliwość odbioru śmieci się nie zmieniła dlatego też odpowiedziałem burmistrzowi na tej sesji że widocznie innej matematyki uczyliśmy się bo dla mnie 1 raz na miesiąc to nie to samo co 1 raz na trzy miesiące

(2020-05-13 22:15)
jerzyk2205jerzyk2205
+3
Burmistrz obiecał tańsze śmieci! I co, nie dotrzymał słowa? Przecież śmieci są tańsze niż w okolicznych gminach, o czym ostatnio trąbiła miejska propaganda. (2020-05-13 22:38)
jerzyk2205jerzyk2205
+3
A dlaczego śmieci w okolicznych gminach są droższe? Bo ustawodawca zdecydował się w 2019 roku kolejny raz ograniczyć samodzielność gmin i narzucić zwiększoną częstotliwość odbioru odpadów niesegregowanych i bioodpadów na terenach wiejskich... A co przegłosowali radni miejscy PiS i SFS na ostatniej sesji? Aby się pochwalić tańszymi śmieciami niż w gminach wiejskich, obniżyli jakość usługi odbioru odpadów od mieszkańców miasta. W magistracie nadal wierzą, że lud wszystko kupi. (2020-05-14 10:04)
markJmarkJ
+2
Jedno wielkie oszustwo ze strony burmintrza , a także Morawieckiego który podczas kampanii

wyborczej obiecał tańsze media i odpady komunalne - odpady komunalne drogie , jakośc

usługi zła , woda i ścieki drogie . (2020-05-14 12:56)
Mecenas39Mecenas39
0
Niech pan tak trzyma Burmistrzu , a kolejnej kadencji już raczej nie będzie. Chyba że znowu ludzie uwierzą w Pańskie obietnice podczas kampanii wyborczej. (2020-05-15 08:55)
jankowaljankowal
0
Ile aktualnie (maj, czerwiec) kosztują śmieci segregowane od 1 osoby. Na stronie UM jest cały czas 19,00 zł. (2020-05-15 09:00)
JKSJKS
0
Ostatnia umowa, po zawarciu ugody w sądzie z firmą PARTNER obowiązywała do 30 kwietnia 2020 r., zatem nowa umowa od 1 maja 2020 r. i nowa cena za odpady komunalne 23 zł/osoba od 1 maja 2020, bez wywozu gabarytów, szkło raz na 3 miesiące, częstotliwość odbioru segregowanych raz na 4 tygodnie do lipca - tak wynika z harmonogramu, co dalej zobaczymy. (2020-05-15 09:40)
marcpromarcpro
0
Kiedyś śmieci na terenie miasta odbierał Zakład Gospodarki Komunalnej.

Czy nie możnaby tego reaktywować?

Skoro to kiedyś robili, to przecież wiedza, doświadczenie i ludzie są.Ktoś pewnie powie że nie mają sprzętu (śmieciarek) i brak jest też kasy na to.

Ale przecież tego typu działalność prowadzi się w oparciu o leasing.

Idę o zakład że firma śmieciarska która teraz nas osługuje, też nie jest włąścicielem śmierciarek tylko je leasinguje (bo tak działa ten biznes).No i wtedy, wszelkie dotacje jakie masz "drogi" burmistrz chce pompować w obce firmy, zasiliły by spółkę miejską.

(2020-05-15 13:28)
JKSJKS
0
ALE NEWS wprost ze stron URZĘDU MIASTA, TEGO ANI W REGULAMINIE ANI W UCHWALE „w sprawie szczegółowego sposobu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych” nie było, żaden z burmistrzów nie wspomniał o tym słowem!!!PSZOK przyjmuje następujące rodzaje odpadów w następujących ilościach:

Nazwa odpadu / Maksymalna masa odpadu przekazana do PSZOK z jednej nieruchomości [kg]/[szt.] na rok→ papier / 50 kg

→ tworzywa sztuczne / 30 kg

→ szkło / 30 kg

→ odpady wielomateriałowe / 5 kg

→ odpady niebezpieczne, przeterminowane leki, a także igły, strzykawki, paski używane do badania poziomu cukru we krwi, czyli odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałe w gospodarstwach domowych / 0.5 kg

→ chemikalia / 5 kg

→ zużyte baterie i akumulatory / 10 kg

→ zużyte sprzęt elektryczny i elektroniczny / 100 kg

→ meble i inne odpady wielkogabarytowe / 200 kg

→ zużyte opony / 8 sztuk, w tym maksymalnie 4 opony z samochodu osobowego

→ odpady budowlane i rozbiórkowe pochodzące z remontów (nie z budowy domu) / 250 kg

To dopiero (.)SZOK !

Zapewne jak będziemy mieć trochę wiecej to już trzeba będzie dopłacać, ale jak mniej to czy będzie zwrot nadpłaty? (2020-05-20 21:17)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy