Zaloguj się do konta

Sochaczew, miasto kultury, sportu i ludzi aktywnych

Tygodnik Ziemia Sochaczewska
2014-09-30
Sprawy urzędowo-administracyjne

Kultura, sport, współpraca z organizacjami pozarządowymi to był kolejny temat spotkania burmistrza Piotra Osieckiego z mieszkańcami, w ramach podsumowania mijającej kadencji. Przypomnijmy, że dwa tygodnie temu burmistrz złożył sprawozdanie z działań naszego samorządu z zakresu pomocy społecznej. Prezentacja, którą zorganizowano w kramnicach, wypadła imponująco. Po podsumowaniu okazało się, że w latach 2011-2014 na szeroko rozumianą kulturę i sport, w tym na inwestycje: budowę nowych boisk i sali gimnastycznej, rewitalizację wzgórza zamkowego, utworzenie nowoczesnego centrum bibliotecznego, utrzymanie trzech domów kultury, MOSiR, a także na wsparcie organizacji pozarządowych, koncerty, Dni Sochaczewa, Sochaczewskie Lato i wiele innych imprez - sochaczewski samorząd wydał niemal 48 mln złotych.

Jak powiedział Piotr Osiecki, na finiszu kadencji czuje się w obowiązku zdać relację z działań podejmowanych wspólnie z Radą Miasta, jednostkami kultury i sportu oraz organizacjami pozarządowymi. Zdaniem burmistrza, bez wątpienia nastąpiło otwarcie ratusza i podległych mu placówek na potrzeby mieszkańców.

- Jeśliby zliczyć wszystkie wystawy, koncerty w domach kultury i plenerze, pikniki historyczne, spotkania z pisarzami, turnieje sportowe dla dzieci i młodzieży, to w ostatnich latach sochaczewianie zaproszeni byli na kilkaset wydarzeń mówił.

Oferta sportowa i kulturalne jest znacznie szersza niż jeszcze kilka lat temu są koncerty rockowe, występy gwiazd pop, jazzu, operetki, regularnie przyjeżdżają do Sochaczewa zespoły folklorystyczne, czy choćby artyści z odległej Ameryki Południowej. Obiekty MOSiR tętnią życiem od rana do zmroku, przez siedem dni w tygodniu.

 

Centrum Kultury

Spoiwem łączącym aktywność tak wielu ludzi i instytucji jest powołane do życia 1,5 roku temu Centrum Kultury, Sportu, Promocji, Turystyki i Organizacji Pozarządowych. Wcześniej tę rolę spełniał Wydział Promocji i Aktywizacji, utworzony również w tej kadencji. W Centrum Kultury, które ma swoją siedzibę w kramnicach stowarzyszenia organizują spotkania, konferencje, własne projekty edukacyjne i szkoleniowe. Drzwi w pełni wyposażonej sali konferencyjnej są otwarte dla każdego. Tylko w ostatnich dniach Centrum we współpracy z MOK i biblioteką wydało pierwszą w historii miasta Antologię Poezji Sochaczewskiej oraz komiks poświęcony Bitwie nad Bzurą. Poza komisami wydawane są również kolorowanki opowiadające o historii naszego 700-letniego grodu. CK współorganizuje rocznie kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych, imprez patriotycznych, rekreacyjnych itd.

- Niekiedy wystarczy tylko drobny impuls, by z pomysłu zrodziło się coś wartościowego, cennego. Podam przykład. Od 2011 roku do dyspozycji artystów oddano aż trzy nowo powstałe galerie - MOST w Urzędzie Miejskim, TRAKT w domu kultury przy Chopina i Galerię Kramnice. Swoje prace może tam prezentować każdy  malarz, rzeźbiarz, rysownik komiksów, kolekcjoner, fotografik zaznaczył burmistrz.

Nowością na kulturalnej mapie miasta są takie projekty jak Sochaczewskie Lato, Sochaczewska Jesień Kulturalna, Sochaczewskie Spotkania z Chopinem.

- Po kilku edycjach widać, że każdy z nich ma swoją sprawdzoną grupę odbiorców. Co istotne, za żaden koncert, czy to w plenerze, w sali widowiskowej MOK, albo sali balowej hotelu Chopin  nie pobiera się opłat. Uznaliśmy, że dostęp do wydarzeń kulturalnych ma być zawsze bezpłatny podkreślał Piotr Osiecki.

 

Centrum biblioteczne

Rok temu w kramnicach otwarto nowoczesne centrum biblioteczne przestronne, kolorowe, otwarte na nowe technologie. W ciągu roku MBP odnotowała ponad 20-procentowy wzrost liczby czytelników! Jeszcze więcej osób odwiedza bibliotekę, by poczytać prasę na miejscu, wypożyczyć książkę do domu, obejrzeć wystawę, skorzystać z komputera. W czytelni ten skok pokazują dane: z 4 100 osób do ponad 20 000. W ciągu roku MBP wypożyczyła o 15 tysięcy książek więcej niż rok wcześniej i to w dwóch poprzednich siedzibach przy Żeromskiego i 1 Maja.

- Połączenie zbiorów dwóch bibliotek i oddanie do ich dyspozycji całego piętra w kramnicach, to był strzał w dziesiątkę. Widać, jak biblioteka złapała wiatr w żagle, otwiera swoje własne wystawy, zaprasza czytelników na spotkania autorskie z pisarzami i poetami, uczy seniorów obsługi komputera, w czytelni dla najmłodszych nieustannie panuje gwar mówił burmistrz.

Biblioteka na miarę XXI wieku musi kosztować. Na adaptację pomieszczeń w kramnicach, nie licząc oczywiście kosztów remontu i rozbudowy całego obiektu, ratusz wydał 350 tys. zł. Dodatkowo na zakup książek przeznaczył 65,8 tys. Tylko w 2013 roku MBP poszerzyła swoje zbiory o 1,3 tys. książek, a w tym roku o kolejne 3,3 tysiąca.

 

MOSiR

Sporo uwagi poświecono także Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, który w ostatnich latach znacznie rozszerzył swą działalność. Prócz basenu, lodowiska, kilku boisk, hal sportowych i kortów sprawuje też nadzór nad placami zabaw. W utrzymaniu infrastruktury wszystkich obiektów sportowych pomaga targowisko miejskie. Od niemal czterech lat to MOSiR zarządza rynkiem i uzyskane w ten sposób dochody może inwestować w remonty, zakupy sprzętu, utrzymanie boisk w należytym stanie. Na obiektach praktycznie co roku rośnie liczba trenujących. Regularnie korzysta z nich 1500 zawodników zrzeszonych w sochaczewskich klubach sportowych. Rugby, piłka nożna, tenis stołowy, pływanie, judo, siatkówka halowa i plażowa, koszykówka, tenis ziemny, MMA, piłka nożna halowa, lekkoatletyka, w tym półmaraton, rajdy rowerowe, maratony ZUMBY niewiele jest w Polsce takich ośrodków, które oferują tak ogromy wachlarz dyscyplin.

 

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej

W tej kadencji nasze muzeum, które w ostatnią sobotę zakończyło obchody 40 rocznicy powstania, doczekało się remontu elewacji, kosztownego, aczkolwiek niewidocznego odwodnienia fundamentów oraz renowacji stałej wystawy poświęconej II wojnie światowej i całkiem nowej - pierwszowojennej. Prowadzi do nich odnowiona klatka schodowa. Placówka organizuje lekcje muzealne dla dzieci, warsztaty archeologiczne, pikniki historyczne pod wspólną nazwą Sochaczew 7 wieków historii, rekonstrukcje historyczne (ta ostatnia oczywiście także była współorganizowana przez muzeum), spotkania z kombatantami, Muzealne Spotkania z Żołnierzami Wyklętymi i wiele innych projektów.

 

Pieniędzy dla stowarzyszeń jest 800 tysięcy, będzie milion

Znacznie więcej pieniędzy, niż w poprzednich kadencjach, miasto przeznacza na współpracę z fundacjami, stowarzyszeniami, klubami sportowymi, uczniowskimi klubami sportowymi. To rocznie ponad 800 tysięcy złotych przyznawane na udział w rozgrywkach ligowych, prowadzenie treningów i zajęć rekreacyjnych dla młodzieży, organizację zawodów, turniejów, prowadzenie świetlic dla dzieci z niezamożnych domów, aktywizację seniorów, ferie i Akcję Lato. Burmistrz zapowiedział, że w 2015 roku podniesie kwotę przeznaczoną na dotacje z obecnych 820 tys. do 1 miliona złotych.

Piotr Osiecki zakończył podsumowanie projektem, z którego jest szczególnie dumny. Przypomniał, że dzięki przychylności radnych miasta, od kilku lat najbardziej utytułowani sportowcy mogą sięgać po stypendia. W zależności od wyników, skali sukcesów, miesięczne stypendium sięga od 100 do nawet 1000 zł, a rocznie na wsparcie młodych zawodników ratusz wydaje ok.100 tysięcy złotych. 

Po więcej ciekawych newsów zapraszamy na ziemia-sochaczewska.pl

Czytaj więcej


e-Sochaczew Top 5

Sprawy urzędowo-administracyjne1

Kawiarnia ,,Przystań" już otwarta

Sprawy urzędowo-administracyjne

Znamy wyniki testów na koronawirusa zakonników z Niepokalanowa

Sprawy urzędowo-administracyjne

Koronawirus w Sochaczewie - COVID-19 w powiecie nie odpuszcza

Sprawy urzędowo-administracyjne2

Rośnie bezrobocie w powiecie sochaczewskim

Interwencje i pomoc

Boisko przy SP nr 2 - śmieci i brud