Sochaczew przekazuje IPN kartotekę wywiadu AK dotyczącą komunistów

/ 8 komentarzy
Zdjęcia i foto: Sochaczew przekazuje IPN kartotekę wywiadu AK dotyczącą komunistów Spotkania, jubileusze sochaczew

Dziś rano Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą przekazało Instytutowi Pamięci Narodowej dokumentację, która jest najprawdopodobniej częścią kartoteki wywiadu Armii Krajowej, dotyczącej konkretnych osób zaangażowanych w działalność komunistyczną na terenie Warszawy i sąsiednich terenów, ewentualnie o taką działalność podejrzanych. Po opracowaniu kartoteka zostanie udostępniona historykom i dziennikarzom.

 

15 marca o godzinie 9.30 w siedzibie Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą miało miejsce oficjalne przekazanie dokumentów, będących najprawdopodobniej częścią kartoteki wywiadu Armii Krajowej. Protokół przekazania podpisali dyrektor sochaczewskiego muzeum Paweł Rozdżestwieński oraz prezes IPN Jarosław Szarek w obecności sekretarza stanu Kancelarii Premiera, znanego sochaczewskiego posła PiS, Macieja Małeckiego.

Jak donosi PAP, kartoteka dotyczy osób zaangażowanych w ruch komunistyczny, podejrzanych o taką działalność lub utrzymujących kontakty z organizacjami komunistycznymi na terenie Warszawy i sąsiednich powiatów. Dokumentację stanowi zbiór luźnych fiszek, robionych samodzielnie, zapisanych częściowo na maszynie, a częściowo ręcznie. Karty zawierają podstawowe dane osobowe, w tym miejsca pracy czy adresy zamieszkania, określają przynależność partyjną, ewentualnie funkcję w ruchu komunistycznym, także kontakty z osobami podejrzanymi. Zawartość informacyjna fiszek jest jednak różna, są wśród nich takie, które sprowadzają się do opisania danego zagadnienia, formacji czy obiektu, jak zakład pracy czy partia o charakterze komunistycznym. Tyle wiadomo z dotychczas udzielonych przez IPN informacji.

Nie wiadomo, kto jest autorem przechowywanej w Sochaczewie kartoteki, ani jakie były okoliczności jej powstania, ale pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej przypuszczają, że jest to część kartoteki wywiadu Armii Krajowej, a zwłaszcza referatu 999 kryptonim „Korweta” Wydziału Bezpieczeństwa i Kontrwywiadu Oddziału II Komendy Głównej AK, który zajmował się rozpracowywaniem komunistów.

Po opracowaniu, zgodnie z ustawą, IPN planuje udostępnić dokumentację historykom i dziennikarzom.


info źródło PAP

foto źródło Urząd Miasta Sochaczew

 

 

0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (8)

robroyrobroy
+2
przemysł rozwijać,ddbać o rozwój miast ,uimoazliwić kreatywnym rozwój biznesu,zapewnić ludziom np. opiekę zdrowotną ,a nie gnębić podatkami,a oni ciągle oglądaja się za dupy stroną,emerytom od tego przybędzie? pewnie 90 % tych działaczy nie żyje,może rodzice albo dziadkowie Pana Rożdżestwieńskiego albo Pana Posła Małeckiego też należeli do PZPR? co będzie jeżeli przeiwnie się tam nazwisko Rajmunda Kaczyńskiego,ojca Jarosława i Lecha?wiem,wiem,oficer AK,tylko nie prześladowany a nagrodzony po wojnie willą na Żoliborzu,patrzeć w przyszłość a nie ciągle nagłaśniać to co było 50-70 lat temu,pamiętać -owszem,ale to nie priorytet w dzisiejszych czasach (2017-03-15 17:49)
robroyrobroy
0
http://demotywatory.pl/4753428/Polska-to-taki-dziwny-kraj (2017-03-15 17:53)
GrabiecGrabiec
+2
Panie Pawle jest prośba do Pana o popełnienie artykułu o informację w jakisposób nasze Muzeum stało się posiadaczem tych historycznych materiałów. (2017-03-16 00:07)
K.K.
0
W jakim celu ta cała akcja?? I w obecności posła PIS?? (2017-03-16 07:59)
kacperskyykacperskyy
+2
Nie bądźcie naiwni.. Małeckie i inne już dawno przejrzały te dokumenty,, co było niewygodne to zniknęło.. (2017-03-16 08:13)
zbigniew15zbigniew15
+2
...i do IPN trafiły tylko dokumenty dotyczące przeciwników "dobrej zmiany". (2017-03-16 14:13)
GrabiecGrabiec
+1
Nie przesadzajcie.Są to materiały historyczne, powstałe w 1942 i 1943 roku w komórce KG AK jak podaje Muzeum. Po zdjęciach dokumentów jednoznacznie wynika,że były sporządzane przez kobiety < potwierdza to skład referatu według dokumentów.>. Obecnie dokumenty powinny trafić do historyków. Jest do wyjaśnienia parę rzeczy,ale jest pytanie czy jest to możliwe do zrealizowania. Ja tylko  myślsłem, że dokumenty trafiły do Sochaczewa bardziej sensacyjnie w sensie historycznym. Z tymi dokumentami związany jest inny dokument znajdujący się obecnie w MuzeumPowstania Warszawskiego. Ale o tym kiedyś indziej.

z (2017-03-17 06:54)
kacperskyykacperskyy
0
no i.....? z czym mamy nie przesadzac? jak się ma to że notatki zostały stworzone przez kobiety do tego ze poseł nie przelukał tych doksów wczesniej albo ze tam nic nie bylo? z wypowiedzi wynika rowniez ze mamy nie przesadzac bo to sa materialy historyczne... a dokumenty dotyczace Wałęsy to co? nie historyczne? (2017-03-17 07:55)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy