Sochaczew w Wielkim Teatrze Historii

/ 7 komentarzy / 7 zdjęć
Zdjęcia i foto: Sochaczew w Wielkim Teatrze Historii Imprezy cykliczne sochaczew
+2

To może być wydarzenie roku nie tylko w naszym mieście, ale i na Mazowszu. W dniach 17-18 września o Sochaczewie będzie mówić cała Polska i to nie jest żadna przesada. Rekonstrukcję Bitwy nad Bzurą, która odbędzie się w naszym mieście pokaże Telewizja Polska, szeroko relacjonować będą też Polskie Radio i wszystkie największe polskie media. Nasza rekonstrukcja została włączana w cykl „Wielkiego Teatru Historii” – czyli pięciu mega widowisk, które wyreżyseruje ikona polskiej telewizji, autor bijącej rekordy popularności serii „Sensacje XX-wieku”, Bogusław Wołoszański, a swym patronatem objął minister kultury Bogdan Zdrojewski.

- Rekonstrukcja Bitwy nad Bzurą to dla Sochaczewa wielka szansa na zaistnienie w świadomości milionów Polaków. Dotychczasowe rekonstrukcje, które odbywały się w Brochowie cieszyły się bardzo dużą popularnością. Bywało na nich nawet 30 tysięcy widzów. Sądzę, że dzięki pozyskaniu takiego partnera, jakim jest Bogusław Wołoszański w Sochaczewie może być ich jeszcze więcej – cieszy się burmistrz Piotr Osiecki.
- Już wtorkowa konferencja prasowa, reklamująca „Teatr Historii” pokazał, jak wielki potencjał ma ten cykl. Wzięło w niej udział kilkudziesięciu dziennikarzy ze wszystkich dużych mediów. Sochaczew był jednym z czterech współgospodarzy tego spotkania – dodaje wiceburmistrz Marek Fergiński, który reprezentował miasto na wspomnianej konferencji, która odbyła się we wtorek w Warszawie na dziedzińcu ministerstwa kultury .
Konferencja pokazała, z jak wielkim rozmachem będą organizowane przedstawienia z cyklu „Wielki Teatr Historii”. Poza oficjalną prezentacją programu, głównym gwoździem był pokaz chorągwi husarskiej z Zamku Gniew. Rycerze w pełnych zbrojach i na koniach robili wrażenie na wszystkich.

W skład cyklu „Wielkiego Teatru Historii” wejdzie pięć ogromnych inscenizacji pokazujących różne momenty polskiej historii. Wszystko zacznie się 24 czerwca w Wieluniu. Tam Bogusław Wołoszański odtworzy tragiczne bombardowanie miasta z 1 września 1939. W dniach 21-24 lipca „Teatr Historii” przeniesie się do Malborka, gdzie zostanie zrealizowana inscenizacja oblężenia zamku. Na dotychczasowe imprezy w Malborku przyjeżdżało nawet 100 tysięcy ludzi! 13-15 sierpnia w Gniewie odtworzona zostanie Bitwa pod Kłuszynem, a 1 września w Gdańsku tematem przewodnim będzie oczywiście obrona Westerplatte.
Sochaczewska rekonstrukcja zakończy cykl „Wielkiego Teatru Historii”. To nie będzie jedna, a cały cykl imprez, których inscenizacja ma być „tylko” zwieńczeniem.
- Nasze widowiska mają przenieść imprezy rekonstrukcyjne w nowy wymiar. Do ich realizacji i pokazania publiczności użyjemy technik multimedialnych i telewizyjnych. Na wielkich ekranach LED-owych widzowie zobaczą z bliska, co dzieje się na polu walki, będziemy też pokazywać fragmenty wcześniej przygotowanych materiałów filmowych i moich własnych widowisk. Do inscenizacji poza grupami rekonstrukcyjnymi zatrudnimy profesjonalnych aktorów. Każda rekonstrukcja będzie miała swego bohatera, historię i fabułę – zdradza Bogusław Wołoszański.
- Sochaczew wchodząc do programu „Wielki Teatr Historii” z miejsca wszedł do elity polskich widowisk rekonstrukcyjnych. Realizacja tego przedsięwzięcia będzie wymagała od nas ogromnego wysiłku, ale na pewno się to nam opłaci. Warto dodać, że od początku jest to nasz wspólny projekt z organizatorami dotychczasowych rekonstrukcji Bitwy Nad Bzurą. To dzięki nim rozpoczęliśmy współpracę z Bogusławem Wołoszańskim. Sochaczewscy rekonstruktorzy oczywiście będą współorganizować z nami całą imprezę. Chcemy, by „ Bzura” stała się wizytówką miasta, dzięki której o Sochaczewie będzie głośno nie tylko w Polsce, ale i za granicą – dodaje naczelnik Wydziału Promocji i Aktywizacji Robert Małolepszy.

O tym jak dokładnie będzie wyglądać sochaczewska rekonstrukcja, gdzie się odbędzie, ilu weźmie w niej udział rekonstruktorów – za tydzień.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (7)

HalinkaHalinka
0
Brawo! (2011-04-22 06:19)
MrsDevilMrsDevil
0
Super! Przedsięwzięcie z pewnością pomoże wypromować miasto i jego walory. (2011-04-22 14:05)
swiatowidswiatowid
0

O kogo chodzi pisząc "organizatorzy rekonstrukcji Bitwy nad Bzurą" ????


Czy " rekonstruktorzy z Sochaczewa" to nie przypadkiem ta skromna
Muzealna Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. II batalionu 18 pp, która
istnieje w Sochaczewie od 13 lat, organizuje na cześć promocji muzeum i
swojego miasta rocznie 40 - 50 imprez i otrzymała jako jedyna grupa tego
typu w Polsce Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej ?Dobrze by było gdyby nazwa grupy , którą doceniono w instytucjach
takich jak ROPWiM czy UDSKiOR a przez ostatnie kilka lat grała w
największych polskich filmach i serialach wojennych, została
zapamiętana przez miejskich urzędników!!

(2011-04-22 18:38)
karol997karol997
0

Przegapiliśmy rok Chopinowski, zaniechano rekonstrukcji Bitwy nad Bzurą i wreszcie jest jakaś nadzieja na promowanie naszego monotonnego miasteczka-sypialni W-wy...świetna wiadomość jestem na Tak!!!


Pozdrawiam Karol

(2011-04-22 23:33)
robroyrobroy
0
tylko mnie nie wkręcać w Bitwę  sołdatów Ruskich jak to już było poprzednio,Radzieckich nie było nad Bzurą w 39 roku wydaje mi się,akcję popieram,TW Wołoszański zna się na robocie to chyba dobrze wypadnie
(2011-04-23 08:22)
MasłowskiMasłowski
0

Brawo dla Muzealnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej. Świetny pomysł na promocje miasta i naszej historii.


Oby tylko PIS nie wnosił protestów. Wiadomym jest, że Bogusław Wołoszański ma dość specyficzny stosunek do PIS. Przykładem niech będzie wypowiedź dla portalu www.pitbul.pl.


http://www.pitbul.pl/pitbul-gryzie/woloszanski-pis-przejal-stalinowskie-metody

(2011-04-23 09:59)
nowySochonowySocho
0

Brawo! Super pomysł. Wreszcie coś się w Sochaczewie zaczyna dziać! Już nie mogę się doczekać!

(2011-04-23 10:34)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy