Sochaczew z perspektywy osoby niepełnosprawnej

/ 6 komentarzy
Zdjęcia i foto: Sochaczew z perspektywy osoby niepełnosprawnej Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Święto to skłoniło mnie do przeanalizowania dostosowania przestrzeni naszego miasta do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Niestety w Sochaczewie występuje jeszcze bardzo wiele barier dla osób niepełnosprawnych. Już samo wyjście z domu jest dla wielu nie lada wyzwaniem, ponieważ bardzo ciężko jest pokonać schody w klatce schodowej, zwłaszcza w budownictwie starego typu, gdzie brakuje windy czy podnośnika, a klatki schodowe są wąskie i kręte. Kolejne utrudnienia niepełnosprawni napotykają podczas prób przemieszczania się po mieście. W związku z tym sama postanowiłam częściowo przeanalizować teren Sochaczewa z perspektywy osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. 

Odpowiednie zagospodarowanie otoczenia miejskiego jest dla osób niepełnosprawnych niezwykle ważne. Może wręcz powodować poczucie wykluczenia społecznego. Analizując Sochaczew, nie da się ukryć, że głównymi barierami są:

- bariery fizyczne, które potrafią wręcz uniemożliwić poruszanie się. Szczególnie rzuca się w oczy nierówna powierzchnia chodników i wysokie krawężniki;

- architektura budynków. W tym przypadku osoby niezdolne do skorzystania ze schodów nie mają w ogóle możliwości wejścia do budynku;

- publiczne i prywatne środki komunikacji. Tutaj będę nieco mniej narzekać, ponieważ w tej sprawie zaczynamy robić postępy. Do Sochaczewa dotarł już pierwszy Eko-bus, który wyposażony jest w funkcję ,,przyklęku". Wiosną 2020 roku mają pojawić się na ulicach naszego miasta jeszcze dwa tego typu pojazdy. Pamiętajmy jednak o jeszcze jednej ważnej kwestii. Chcąc skorzystać z tej dodatkowej funkcji, trzeba i tak poprosić o pomoc jakiegoś życzliwego pasażera. 

Niestety muszę stwierdzić, że Sochaczew na dzień dzisiejszy nie jest odpowiednio przystosowany do osób niepełnosprawnych i to w moim odczuciu nie ulega wątpliwości. Mało tego, gdybym chciała dokładnie przedstawić Państwu analizę każdej z ulic, każdego kawałka chodnika, każdego sklepu i urzędu to musiałabym napisać chyba esej na 600 stron. Mam tylko nadzieję, że ta trudna sytuacja w naszym mieście ulegnie poprawie. 

A jakie jest Wasze zdanie? Czy również uważacie, że w naszym mieście musi się jeszcze wiele zmienić, aby niepełnosprawni mogli normalnie funkcjonować?

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (6)

pawlipawli
0
Odczuwam podobnie. Np. wokól całej stacji PK nie ma chyba ani jednej niebieskiej koperty.

Jak dobrze zauważyłem najbliższe są przy Muzem .Chyba,że się mylę. Napisałem pytanie w tej kwestii do burmistrza, czy miasto przewiduje wydzielenie takich miejsc przy PKP,ale do tej pory nie dostałem odpowiedzi. Ogólnie miasto kuleje w tej kwestii. Najgorszą zmorą sąchyba nierówne chodniki i wysokie krawężniki. (2019-12-04 09:04)
MieciaMiecia
0
Dokładnie. Analizując przykładowo drogę z mojego osiedla do Poczty, dramat zaczynał się już przed blokiem. Wysokie krawężniki, droga wjazdowa istny roller coaster i brak możliwości przejścia, a w zasadzie przejazdu na drugą stronę w dozwolonym miejscu. Niestety poruszając się na wózku bez pomocy drugiej osoby, nie ma w ogóle szans spokojnie gdzieś dotrzeć. Mało tego z czyjąś pomocą też jest ciężko, chyba że jest to kultrysta. (2019-12-04 12:59)
MieciaMiecia
0
kulturysta ;) (2019-12-04 13:01)
KamilWKamilW
0
Wiem sporo na ten temat bo już 8 lat poruszam się na wózku. Jest bardzo dużo przeszkód arhitektonicznych nie do pokonania bez pomocy, są tez takie których w ogóle nie jestem w stanie sie dostać choćby do US. I zrozumiałbym stare budynki czy chodniki, ale są nowe inwestycje które nie są przystosowane do potrzeb "kulawych". Nowe kino na Żeromskiego zapomniało o podjeździe dla wózków choć remont był robiony w zeszłym roku, gdy wchodziła w życie ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Większość sklepów jest dla mnie nie dostepnych ale nie muszę z nich korzystać, nie zależy im na takich klientach to ich strata. Ale są jeszcze takie miejsca uzyteczności publicznej gdzie sprawy musze załatwiać przez kogos lub wydzwaniać osoby tam pracujace i prosić o zejście przed budynek, czy na parter. Na szczęście z tym większych kłopotów nie ma, nie licząc tego że do niektórych urzędów bardzo długo trzeba dzwonić żeby się połączyć. (2019-12-04 15:55)
stokrotastokrota
0
"Nowe kino na Żeromskiego zapomniało o podjeździe dla wózków choć remont był robiony w zeszłym roku, gdy wchodziła w życie ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami."
W styczniu pisałam do kina zapytanie o podjazd otrzymałam odpowiedź że będzie robiony jak tylko" warunki pogodowe się zmuenią", a póki co pracownicy kina oferują pomoc w dostaniu się do środka. Super, ale człowiek chętniej korzysta z miejsc dostępnych dla niego bez pomocy innych. Kolejna zima się zaczyna a podjazdu ani widu...
I jako osoba" pchająca" potwierdzam że Sochaczew jest koszmarnym torem przeszkód dla osób na wózkach i tych którzy im pomagają. (2019-12-04 20:25)
romek-romekromek-romek
0
Też pytałem o dostosowanie kina na Żeromskiego i odp była że nastąpi to w połowie roku, rok się kończy i nie widać postępu.... (2019-12-05 20:59)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy