Sochaczew z sercem

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz XXI. Jak co roku mieszkańcy powiatu sochaczewskiego wykazali się otwartymi sercami i chęcią niesienia pomocy.

Gdy w dzień finału około godziny 14.00 pytałem wolontariuszy w sztabie jak idzie zbiórka, dostałem prostą odpowiedz: Idziemy na rekord! Do zamknięcia tego wydania gazety, WOŚP na terenie naszego powiatu zebrała sumę 24.700 zł, ale jak wiadomo, zliczanie pieniędzy z rożnych źródeł potrwa jeszcze wiele dni.

Czy wspomoże pan(i) Orkiestrę?

Już od wczesnych godzin niedzielnego poranka wyruszyły setki wolontariuszy z puszkami. Na terenie miasta działały dwa sztaby. Tradycyjnie już w siedzibie hufca Związku Harcerstwa Polskiego przy ul. Hanki Sawickiej oraz w Gimnazjum nr 2. Jak co roku aktywny udział w zbiórce wzięły też gminy Kampinos i Młodzieszyn. W centrum Sochaczewa co 50 metrów można było się natknąć na kogoś z puszką i identyfikatorem. Przechodnie w większości z życzliwością traktowali kwestujących. Tym bardziej, że hasło tegorocznego finału WOŚP brzmiało: Dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów. Po raz pierwszy w tym roku suma pieniędzy zebrana podczas akcji podzielona zostanie na dwa cele. Zakupiony sprzęt przez fundację Jurka Owsiaka trafi również na szpitalne oddziały geriatryczne. Być może dlatego chętnie do puszek wrzucali seniorzy. Martwić może jedyny tego dnia chuligański wybryk. Na ulicy Pokoju dwójce wolontariuszy wyrwano puszki z pieniędzmi. Policja ustala sprawców.

Się Działo!

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to nie tylko kwestowanie na ulicach, ale również wiele imprez towarzyszących, z których dochód zasila konto fundacji Jurka Owsiaka. Dzień przed finałem, w sobotę 12 stycznia, na terenie strzelnicy Jacka Pliszki w Paprotni odbyła się impreza zorganizowana przez  motocyklistów z Boruta MC. Także wszystkie szkoły z naszego powiatu, poprzez dyskoteki, konkursy i oczywiście licytacje gadżetów, zaangażowały się w pomoc Orkiestrze. Przed północą do warszawskiego studia WOŚP, wraz z sochaczewskimi wolontariuszami dojechał, przygotowany przez cukiernię Lukrecja, Wielki Orkiestrowy Tort udekorowany na podobieństwo plakatu z tegorocznego finału. Swoją cegiełkę dołożyła też sochaczewska orkiestra Camerata Mazovia, która podczas noworocznego koncertu w Miejskim Ośrodku Kultury w Boryszewie przyłączyła się do zbiorki. Pomimo odwołania popołudniowej części artystycznej na placu Kościuszki, o godzinie 14.00 wystąpiła tam grupa Lomelico del Mondo. Obok bębniarzy na sochaczewskim rynku kwestę wspomagała też straż pożarna oraz żołnierze z jednostki wojskowej w Bielicach. W tym samym miejscu zwieńczeniem miejskich wydarzeń związanych z Orkiestrą było Światełko do Nieba. Kolorowe sztuczne ognie o godzinie 20.00 odpalono spod Muzeum Ziemi Sochaczewskiej.

Po raz pierwszy, drugi, trzeci... sprzedane

Nieodłączną częścią kwesty jest licytacja orkiestrowych gadżetów. Jak co roku główną miejską aukcję prowadziło Radio Fama, na antenie którego podczas otwartego studia, pod młotek zostało wystawionych 51 przedmiotów i wszystkie znalazły swoich nabywców. Przebieg licytacji można było śledzić na portalu e-sochaczew.pl. Najwięcej emocji wzbudzał bój o złote serduszko, które w tym roku miało szczególną wartość. Do nabycia było tylko 100 złotych serc (w ubiegłym roku było 300). Ponadto jedynie 10 sztuk trafiło do sztabów terenowych, w tym jedno, z numerem 98, do Sochaczewa. Zaszczyt ten spotkał nasz powiat z powodu dobrych wyników z ubiegłych lat. I w tym roku suma za serduszko jest imponująca. Szczęśliwym nabywcą najcenniejszego orkiestrowego gadżetu za kwotę 12 tys. zł został  Andrzej Bałdyga, który 10 minut przed końcem licytacji przebił sam siebie o 3,5 tys. Inne przedmioty, które wzbudziły duże zainteresowanie to moneta okolicznościowa 1 SieMa" z ceną wywoławczą 5 złotych, ostatecznie sprzedana za 350 zł. Jak zawsze dużym powodzeniem cieszyły się orkiestrowe zegary i kalendarze. Oprócz wielu przedmiotów można było również walczyć o możliwość przeżycia ciekawych doświadczeń, czym z pewnością będzie dla zwycięzcy aukcji przejażdżka czołgiem podczas sierpniowej rekonstrukcji Bitwy nad Bzurą.

Maciej Frankowski

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy